Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kosmiczne projekty w województwie śląskim. Spodek nie jest jedyny! Możecie być zaskoczeni, ile ich jest

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Pływająca kawiarnia Arizona

To jedyny taki obiekt w Polsce, zaprojektowany przez pracowników Wrocławskiego Biura Projektów i Studiów Taboru Rzecznego powstały w 1957 roku. Konstrukcja ze stali miała ogromne przeszklenia, a na pokładzie mieściła ok. 70 osób. Pływała z prędkością 5 kilometrów na godzinę.
Pływająca kawiarnia Arizona To jedyny taki obiekt w Polsce, zaprojektowany przez pracowników Wrocławskiego Biura Projektów i Studiów Taboru Rzecznego powstały w 1957 roku. Konstrukcja ze stali miała ogromne przeszklenia, a na pokładzie mieściła ok. 70 osób. Pływała z prędkością 5 kilometrów na godzinę. fotopolska.eu
Niecodzienne budowle województwa śląskiego! Znacie jakieś poza katowickim Spodkiem? Niestety niektóre już nie istnieją. Skąd szał na taki rodzaj architektury? Kosmos od dawna był inspiracja dla wielu artystów: malarzy, poetów… Nic więc dziwnego, że zainspirował również architektów projektujących budynki w województwie śląskim. Sprawdźcie!

Spodek i inne kosmiczne projekty w województwie śląskim. Możecie być zaskoczeni, ile ich jest!

Ludzie kierują się postępem... W pewnym momencie naszego istnienia, patrzenie na gwiazdy przestało być dla nas wystarczające. Wpatrywanie się w gwiazdy przerodziło się w chęci eksploracji i badań nad nieznanym. Tak właśnie w połowie XX wieku rozpoczęła się światowa przygoda z podróżami w nieznane, która przyniosła nie tylko nowe odkrycia, ale i inspiracje dostrzegalne w architekturze na całym świecie, w tym w Katowicach i innych okolicznych miastach.

Zobacz zdjęcia:

Krótka historia rozwoju eksploracji kosmosu

Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku (zaraz po wystrzeleniu Sputnika 1), 4 października 1957 roku rozpoczęła się rywalizacja pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ZSRR w eksploracji kosmosu. Stało się to istotnym elementem w kulturze wszystkich krajów. Ludzie na całym świecie przyglądali się z zaciekawieniem ruchom jakie wykonywały oba państwa.

Młodzi mężczyźni porzucali dotychczasowe pragnienia i marzyli o byciu kosmonautą, dryfującym w przestrzeni kosmicznej po nieodkrytych planetach. Na rysunkach dzieci najczęściej pojawiały się rakiety kosmiczne. Zastanawiały się one, jak by to było mieszkać na odległych planetach.

Postępy, jakie czyniono w niewielkich odstępach czasowych, poruszyły wyobraźnię wielu ludzi, a dokonania kosmonautów przyczyniły się do ogromnego rozwoju kulturalnego i architektonicznego.

Epoka zwana space age

Jak duży wpływ miały odkrycia kosmiczne na różne aspekty życia? Większy niż mogłoby się wydawać! Kosmos stał się inspiracją, a epokę tą nazwano epoką "space age". To właśnie ona pozostawiła w Katowicach i pobliskich miastach fascynujące, ale niestety również zapomniane dziś, dziedzictwo. W okresie, o którym mowa, Katowice były centrum przemysłu. Nie przeszkodziło to jednak w powstawaniu nieziemskich projektów. Wielkie dzieła tworzono na nieużytkach rolnych i terenach poprzemysłowych, co można by porównać do eksploracji nieznanej planety.

Propaganda mówiła m.in. o tym, że niedługo ludzie będą mogli mieszkać we wnętrzu księżyca. To tylko poruszało wyobraźnię na stołach kreślarskich architektów.Tak właśnie na Śląsku zaczęły powstawać kosmiczne projekty.

Zdobywca kosmosu - Jurij Gagarin w Katowicach

W 1961 roku pierwszy zdobywca kosmosu, Jurij Gagarin, odwiedził Katowice. W mieście witały go tłumy ludzi. Choć dokładna data nie jest znana, wielu ekspertów składnia się ku lipcowi - jego wizyta miała uświetnić obchody święta 22 Lipca przy udziale najwyższych władz państwowych i partyjnych. Gagarin pojawił się na katowickim dworcu kolejowym z samego rana. Na peronie wśród tłumów uroczyście powitał go Edward Gierek i przedstawiciele władz wojewódzkich. Odegrano hymny obu krajów i w kawalkadzie pojazdów Gagarin wyruszył z katowickiego Rynku.

Odwiedził Hutę „Baildon” i huty w miastach znajdujących się niedaleko Katowic. Spotkał się również z załogą zabrzańskiej kopalni "Pstrowski". Od górników Gagarin dostał lampę górniczą i rzeźbę z węgla. Był również w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, prawdopodobnie pod pomnikiem Kopernika. Szacuje się, że gościa "z kosmosu" witało około 1,5 miliona mieszkańców Śląska.

Pływająca kawiarnia Arizona

To jedyny taki obiekt w Polsce, zaprojektowany przez pracowników Wrocławskiego Biura Projektów i Studiów Taboru Rzecznego powstały w 1957 roku. Konstrukcja ze stali miała ogromne przeszklenia, a na pokładzie mieściła ok. 70 osób. Pływała z prędkością 5 kilometrów na godzinę.

Kosmiczne projekty w województwie śląskim. Spodek nie jest j...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto