Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościoły w Pile: spada liczba wiernych na niedzielnych mszach

DB
Kościoły w Pile
Kościoły w Pile DB
Ze statystyk wynika, że na niedzielną mszę chodzi tylko jedna czwarta zadeklarowanych katolików. Sprawdziliśmy kościoły w Pile. Dlaczego ławki w kościołach pustoszeją i jak pilscy księża próbują przyciągnąć wiernych?

Tylko jedna czwarta wiernych z diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej (czyli tej, do której należą m.in. pilskie parafie) chodzi na niedzielną mszę świętą. To sporo poniżej średniej krajowej, która wynosi 39,1 procent. Takie dane opublikował na swojej stronie internetowej Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Gorzej wypada tylko diecezja szczecińsko - kamieńska, tutaj co niedzielę do kościoła chodzi 24,3 procent wiernych. Najlepiej sytuacja wygląda na południu Polski, w diecezji tarnowskiej, w której w niedzielnej mszy uczestniczy aż 69 procent wierzących.
Jeszcze mniej wiernych przystępuje do komunii. W naszej diecezji to zaledwie 10,4 procent uczestniczących w mszy. Liczenie wiernych odbywa się co roku, jesienią.

Statystyka, a kościoły w Pile
Danymi Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego nie jest zaskoczony ksiądz Janusz Zdolski z parafii pw. Świętej Rodziny. Parafia liczy około piętnastu tysięcy wiernych. Kiedy w październiku odbywało się liczenie wiernych, w niedzielnej mszy uczestniczyło 2929 wiernych. To zaledwie 19 procent zadeklarowanych katolików i o 114 osób na mszy mniej niż w 2012 roku. Na których mszach jest najwięcej osób?

- To zależy od pory roku. Latem wierni wybierają nabożeństwa przedpołudniowe, bo chcą mieć czas, aby później pojechać na przykład na plażę. Sporo osób uczestniczy też w mszy wieczornej. Z kolei zimą najwięcej osób jest w środku dnia - wylicza ksiądz Janusz.

Dlaczego wierni unikają niedzielnej mszy, choć to obowiązek każdego katolika?

- Wynik to trochę z lenistwa, a trochę z przemęczenia. Przecież bardzo dużo osób, a szczególnie kobiet, pracuje w niedzielę. Kiedy wracają do domu, nie mają już siły, aby pójść do kościoła lub po prostu jest już za późno, bo wiele sklepów w niedzielę jest czynnych tak długo, jak w pozostałe dni - komentuje ksiądz Zdolski.- Z kolei kiedy dzieci widzą, że mama i tata do kościoła nie chodzą, to gdy dorosną chodzić też raczej nie będą

>>> Kliknij też: Ze Skrzatusza na Jasną Górę

Na podobne problemy zwraca uwagę ksiądz Stanisław Oracz, dziekan pilski i proboszcz parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych na os. Górnym w Pile, którego również nie zaskakują statystyki.

- Jeżeli rodzice nie chodzą do spowiedzi, to nie uważają nieobecności na niedzielnej mszy za grzech. I dzieci też nie posyłają do kościoła. A potem okazuje się, że dziecko, które przyjęło pierwszą komunię, do spowiedzi idzie dopiero po roku, w przededniu rocznicy.

Zdaniem księdza Oracza kościół przegrywa też ze współczesnymi rozrywkami: internetem, telewizją, coraz bogatszą ofertą kulturalną miasta, galeriami handlowymi.

- Z drugiej strony na południu Polski, skąd pochodzę, też są centra handlowe, a na mszę chodzi 70 procent parafian.

Proboszcz parafii na os. Górnym gołym okiem widzi, że w ławkach siedzi mniej parafian. Czasami pyta ich, na przykład podczas kolędy, dlaczego nie widzi ich w kościele? W odpowiedzi słyszy, że nie mają czasu i że kościół im "jeść nie da".

Co zrobić, żeby kościoły w Pile na niedzielnej mszy znów były pełne?

- Już działamy. Są msze dla dzieci i młodzieży z atrakcyjnym kazaniem, msze recytowane dla tych, którzy nie lubią śpiewać, nabożeństwa bez kazania. Latem jest msza o godzinie 20., żeby ludzie zdążyli wrócić z działki czy plaży. Staramy się, aby kazania były krótkie i ciekawe - wymienia kilka przykładów ksiądz Stanisław Oracz.

Czy to jednak wystarczy? To się okaże za kilka lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kościoły w Pile: spada liczba wiernych na niedzielnych mszach - Piła Nasze Miasto

Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto