18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół: Coraz mniej wiernych na mszach, coraz mniej powołań

Mariusz Kurzajczyk
Spada liczba wiernych w kościołach. Jest też mniej powołań do kapłaństwa
Spada liczba wiernych w kościołach. Jest też mniej powołań do kapłaństwa naszemiasto.pl
Kościół: 44 procent wiernych z diecezji kaliskiej bierze udział w niedzielnych mszach świętych. Mniej niż w poprzednich latach, ale więcej od średniej krajowej Maleje też liczba powołań kapłańskich

Z informacji przekazanych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że coraz więcej osób przystępuje do komunii w niedzielę, ale coraz mniej w ogóle chodzi do kościoła. W diecezji kaliskiej swój obowiązek wypełnia 44 procent wiernych, czyli najwięcej w Wielkopolsce. W diecezji poznańskiej jest ich 40,6 procent, a w gnieźnieńskiej 38,9 procent. To i tak sporo, bo na przykład w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w niedzielnej mszy św. uczestniczy zaledwie 25 procent katolików. Po raz pierwszy od 1980 roku średnia krajowa praktykujących w niedzielę spadła poniżej 40 procent (39,1).

Kościół: Coraz mniej wiernych na mszach, coraz mniej powołań

Okazuje się, że liczba chodzących do kościoła regularnie spada w całym kraju.

- W ciągu ostatnich 10 lat grupa osób praktykujących regularnie zmniejszyła się o niemal 2 miliony osób - mówi ks. Wojciech Sadłoń, szef ISKK.

Spadek wskaźnika dominicantes dotyczy niemal równomiernie wszystkich diecezji w Polsce. Ciekawe, że mimo tego spadku wciąż wzrasta liczba osób przystępujących do komunii. W diecezji kaliskiej było to w 2013 roku 19,7 proc. wiernych, w poznańskiej 18,4 proc., w gnieźnieńskiej 16,1 proc., a w skali kraju 16,3 procent.

- Zatem w stosunku do 2012 roku zaobserwowano wzrost liczby osób przystępujących do komunii św. - komentuje ks. Sadłoń.

Z prowadzonych od 1980 roku badań wynika, że spadkowi wskaźnika dominicantes towarzyszy stale wzrost wskaźnika communicantes. W latach '80 wzrost communicantes był znacznie intensywniejszy niż w ostatnich latach. Z danych wynika jednak, że przemiany w zakresie przyjmowania Komunii św. wśród Polaków jeszcze się nie zakończyły.

Jeszcze jedna zmiana charakteryzuje współczesnych katolików. Coraz więcej wiernych wybiera późniejsze godziny mszy. Tę przemianę stylu świętowania niedzieli potwierdza dynamika zmian wybieranych przez Polaków godzin mszy. Chociaż wciąż około 80 procent Polaków przychodzi do kościoła przed południem, to jednak wzrasta grupa tych, którzy odkładają udział w Eucharystii na godziny popołudniowe i wieczorne. W roku 2013, 15 procent spośród wszystkich osób biorących udział w niedzielnej Mszy św. wybrało mszę po godzinie 14.30. Dziesięć lat wcześniej takich osób było 13,5 procent.

Według ISKK Polacy rezygnujący z uczęszczania na niedzielną Eucharystię nie przestają identyfikować się z Kościołem katolickim i pozostawać przywiązane do wiary. Zbyt słabo ugruntowane duchowo praktyki ulegają jednak erozji, stając się coraz mniej regularne, aż do całkowitego zaniku i zaprzestania praktykowania. Coraz rzadziej świętujemy niedzielę rodzinnie, a częściej spędzamy czas w gronie znajomych i przed telewizorem.
Wraz ze spadkiem wiernych chodzących do kościoła maleje liczba powołań kapłańskich, także w naszym regionie.

To ogólnokrajowy trend, który pojawił się po śmierci Jana Pawła II. Ostatnio do Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu zgłosiło się o 40 procent mniej kandydatów na kleryków niż było to 10 temu. Tegoroczny nabór także wygląda nie najlepiej, bo na razie zgłosiło się kilka osób, ale czas mają aż do września.

W sumie w kaliskim seminarium studiuje około 60 kleryków, a więc dwa razy mniej niż 10 lat temu.

- My widzimy kryzys odpowiedzi na powołania i to nie tylko na powołania kapłańskie, ale i powołania do małżeństwa - przyznaje ks. prof. dr hab. Jan Grzeszczak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego. Jego zdaniem to efekt zmian w kulturze, w której zaczyna brakować autorytetów, a młodzi ludzie unikają poważnych wyborów i ulegają lansowanej niestałości w życiu.

Kalisz.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto