Koronawirus. Czy galerie handlowe powinny zostać zamknięte, jak szkoły, przedszkola czy kina? A co z kościołami?

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Wszystkie szkoły, przedszkola i uczelnie wyższe w Polsce zostaną zamknięte na dwa tygodnie, od poniedziałku 16 marca – poinformował w środę, 11 marca premier Mateusz Morawiecki. 12 i 13 marca placówki będą jednak jeszcze pełniły dyżury. Również placówki kulturalne zostały zamknięte. Co w takim razie z galeriami handlowymi, w których przecież gromadzi się wiele osób?

– Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich, są nimi również placówki oświatowe – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zamknięte zostaną więc (publiczne i prywatne):

  • żłobki,
  • przedszkola,
  • szkoły podstawowe,
  • szkoły ponadpodstawowe,
  • uczelnie wyższe,
  • placówki kulturalne: muzea, kina, w tym multipleksy,
Trwa głosowanie...

Czy kościoły w Polsce powinny zostać zamknięte, podobnie jak we Włoszech?

Odwołane zostały też wszystkie imprezy masowe.

Czy galerie handlowe też powinny zostać zamknięte?

Co w takim razie z galeriami handlowymi? Czy one nie powinny również, profilaktycznie, nie zostać zamknięte? Przez niektóre z nich, np. te znajdujące się w centrach miast, jak Galeria Katowicka, Agora Bytom czy Sfera w Bielsku-Białej, przewijają się codziennie tysiące osób.

WHO ostrzega. Od tych przedmiotów trzymaj się z daleka

Minister zdrowia został zapytany o to przez money.pl. W galerii handlowej nie siedzimy w jednej grupie, w jednym miejscu. Zwykle przechodzimy nie zbliżając się zbytnio do innych ludzi. Większym ryzykiem od galerii handlowych są małe sklepiki. W galerii handlowej jest dużo przestrzeni, i ta odległość – półtora metra – jest zwykle zachowan – wynika z wypowiedzi Łukasza Szumowskiego.

Nieoficjalnie słyszymy w galeriach handlowych w woj. śląskim, że na razie nie ma podstaw, by zamknąć centra handlowe, bo obwieszczenie premiera dotyczy tylko placówek oświatowych i kulturalnych.

- Jednak sytuacja zmienia się z godziny na godzinę, i nie mogę powiedzieć, czy za chwilę nie pojawi się jakiś komunikat - słyszymy od jednego rzecznika galerii handlowej w woj. śląskim.

Czytaj także

- Sądzę, że zamknięcie galerii handlowych mogłoby spowodować panikę - dodaje kolejny rzecznik galerii handlowej. - Chyba że zostaną zamknięte wszystkie sklepy poza spożywczymi - zastanawia się głośno.

Już od tygodnia coraz rzadziej odwiedzamy centra handlowe

Retail Institute, centrum badań i analiz dla centrów handlowych i sieci handlowych, z kolei donosi, że w tygodniu od 2 do 8 marca 2020 roku odwiedzalność centrów handlowych spadła o 5,6 proc. w porównaniu z wynikami za ten sam okres 2019 roku.

Spadki w minionym tygodniu odnotowały centra:

  • małe (od 5000- 19 999 m.kw. pow. najmu) o 6,5 proc.,
  • średnie (od 20 000 do 39 999 m.kw. pow. najmu) o 6,2 proc.
  • duże (> 40.000 m.kw. pow. najmu) o 4,7 proc.

Za to wzrost o 12 proc. liczby klientów odnotowały centra bardzo małe (< 4999 m.kw. pow. najmu), które umożliwiają dziś Polakom zrobienie szybkich zakupów spożywczych i podstawowych artykułów gospodarstwa domowego.

Jak dodaje Retail Institute, centra handlowe to system naczyń połączonych. Sytuacja, z którą mierzy się dziś branża centrów i sieci handlowych, ale również wszystkie powiązane z nią sektory tj. transport, logistyka, produkcja, branża eventowa wymyka się wszelkim prawidłowościom.

"Szacujemy, że spadki odwiedzalności wywołane wirusem mogą sięgać co najmniej 25-30 proc. Ostatecznego wpływu na obroty na tym etapie nie sposób ocenić. Polacy, co jest w aktualnej sytuacji absolutnie zrozumiałe, będą w najbliższym czasie ograniczać czas wizyt w miejscach publicznych do niezbędnego minimum. Należy się zatem spodziewać spadku liczby odwiedzin, ich częstotliwości oraz czasu trwania" - piszą eksperci z Retail Institute na Facebooku.

Czytaj także

Dyrekcja Silesia City Center nie planuje zamknięcia (na ten moment)

Dyrekcja Silesia City Center w Katowicach informuje "Dziennik Zachodni": "W związku z bieżącymi wydarzeniami, stale monitorujemy sytuację i utrzymujemy regularny kontakt z władzami.

Na ten moment nie jest planowane zamknięcie Centrum.

Również godziny otwarcia Silesia City Center nie uległy zmianie, natomiast wprowadziliśmy szereg działań prewencyjnych.

Profesjonalna firma sprzątająca odpowiedzialna za utrzymanie czystości w naszym centrum zwiększyła w znaczący sposób częstotliwość dezynfekcji takich miejsc jak: poręcze schodów, klamki czy przyciski w windach. Dodatkowo na pasażu zostały postawione dozowniki ze środkiem dezynfekującym, z którego mogą korzystać wszyscy klienci, a w toaletach zamieszczone są instrukcje dotyczące mycia rąk. Nieustannie uwrażliwiamy wszystkich pracowników Centrum i sklepów na kwestie związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. W tym celu zapewniamy odpowiednie instrukcje i zalecenia dotyczące zachowania".

Koronawirus. Szturm klientów na sklepy w woj. śląskim

Galerie handlowe uczą, jak myć ręce

- We wszystkich naszych toaletach klienci mogą znaleźć dozowniki ze specjalnym mydłem - mówi Anna Borecka-Suda, zastępca dyrektora Galerii Jurajskiej.

- Również w toaletach od blisko 3 tygodni znajdują się instrukcje pokazujące, jak prawidłowo myć ręce i zachować higienę zgodnie z zaleceniami sanepidu. Na pasażu ogólnodostępne są także pojemniki z płynem odkażającym do rąk. Mogą swobodnie z nich korzystać klienci oraz pracownicy sklepów. Ponadto serwis sprzątający, w oparciu o nasze zalecenia, kilkanaście razy dziennie dezynfekuje miejsca szczególnie narażone na kontakt z dłońmi tj. m.in. klamki, poręcze, przyciski w windach, ekrany dotykowe, wayfindery, stoliki i krzesła w strefie food court i inne tego typu "gorące miejsca".

Oprócz tego firma sprzątająca otrzymała od nas polecenie przygotowania zapasów środków higieny, środków dezynfekcyjnych i myjących. Zgodnie z zaleceniami rządu, na dziś w planach mamy odwołanie dużych imprez kwietniowych. Także zaplanowane na marzec spektakle teatralne zostają przełożone na późniejszy termin - dodaje Anna Borecka-Suda.

Dlaczego zamknięto wszystko oprócz wielkich sklepów i galerii handlowych?

Z kolei właściciele biznesów związanych z turystyką, kulturą i szkoleniami, których epidemia najbardziej dotknęła, nie kryją oburzenia tym, że oni musieli odwołać wszystkie swoje wydarzenia, a takie "wylęgarnie wirusów" jak galerie handlowe, nadal mogą swobodnie działać.

"Czy ktoś z Was Moi Mili może mnie, nieuczonej wytłumaczyć, dlaczego w ramach ochrony przed rozprzestrzenianiem koronawirusa zamknięto wszystko prócz wielkopowierzchniowych sklepów i galerii handlowych?" - pyta właścicielka agencji eventowej na Facebooku.

Nie zawahali się, by zakazać organizacji imprez masowych, choć to domena sektora prywatnego, bo dysponują batem w postaci zezwoleń. Czy naprawdę myślicie, że nie mogliby wydać podobnego zakazu dla galerii, by uświadomić konieczność ograniczenia tam ruchu? Decydenci winni są nam pewną równość traktowania - pisze na Facebooku właścicielka agencji eventowej

Jedno jest pewne - właściciele i zarządcy nieruchomości - mają teraz twardy orzech do zgryzienia, bo z jednej strony zamknięcie centrów handlowych na dwa tygodnie to straty finansowe, z drugiej - klienci raczej nie będą walić drzwiami i oknami, zwłaszcza że kina też mają być zamknięte. Sieć Helios już ogłosiła, że zamknie kina od 12 marca, podobnie uczyniła sieć Multikino.

Czarnobyl, czy Śląskie? Strach przed koronawirusem sięgnął j...

Materiał oryginalny:

Komentarze 42

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

M
MK

Zamknięte Galerie handlowe, a sklepy z artykułami budowlanymi nadal czynne! Zapomniano ich zamknąć? Pełno ludzi 😬

G
Gość

Wszystkie centra handlowe powinny być zamknięte , narażone są przede wszystkim kasjerzy , to też ludzie!!!

G
Gość

Wszystkie centra handlowe powinny być za

G
Gość
13 marca, 11:23, Leszek:

Przestańcie pisać już głupoty ,a kto zapłaci tym ludziom za 2vtygodnie wolnego

Nie.. lepiej niech umra.jest tu logiką?????😡😡😡😡😡

G
Gość
13 marca, 19:03, Patka:

I macie co chcieliście, rodziny z dziećmi w galeriach handlowych. Jakby to były potrzebne rzeczy do kupienia. Buty..kur*a serio ?? Żadnych rękawiczek nie dostaliśmy. Sami musimy wszystko kupować. I jeszcze dziś na dobitkw rodzina z Włoch. Czym różni się kontakt z klientem w Urzędzie, a w galerii? Państwówki kasta uprzywilejowana ???

Pełna zgoda, co z panami na kasach ,terminal wolny a ludzie jeden na drugim przy kasie. Kasjerka w boksie bez żadnej ochrony!!!!ludzie co o za prawo!!!!

P
Patka

I macie co chcieliście, rodziny z dziećmi w galeriach handlowych. Jakby to były potrzebne rzeczy do kupienia. Buty..kur*a serio ?? Żadnych rękawiczek nie dostaliśmy. Sami musimy wszystko kupować. I jeszcze dziś na dobitkw rodzina z Włoch. Czym różni się kontakt z klientem w Urzędzie, a w galerii? Państwówki kasta uprzywilejowana ???

G
Gość
13 marca, 11:23, Leszek:

Przestańcie pisać już głupoty ,a kto zapłaci tym ludziom za 2vtygodnie wolnego

Lepiej zamknąć na 2 tyg niż na 1.5 mies. Dla każdego było by dobrze żeby zamknąć. Pracownik też jest narażony, jego zdrowie nie jest ważniejsze??

L
Leszek

Przestańcie pisać już głupoty ,a kto zapłaci tym ludziom za 2vtygodnie wolnego

P
Pracownik

Straty to są już kiedy utarg wynosi 0 A wejść jest po 20 na cały dzień. Trzeba opłacać czynsze, pracowników A nie zarabia się.

G
Gość 2

Zamknąć centra handlowe !

Szkoły zamknięte jak myślicie gdzie pójdą te wszystkie dzieci do centrum bo ich myślenie ,,no cóż najwyżej zachoruje trochę,, takie teksty słyszałam u 16latek ... Ale nie myślą o tym że one zachorują i przyniosą to do swoich domów . Jeszcze raz ZAMKNĄĆ CENTRA HANDLOWE!

G
Gość

Ja nie tego nie rozumiem szkoły pozamykali A centra handlowe zostawiają otwarte bo mało im pieniędzy, nie myślą o osobach którzy tam pracują i są narażeni na wirusa

G
Gość

Dokładnie powinni zamknąć centra handlowe bo młodzież nie będzie miała co robić i będą się włuczyc po galeriach, A nie myślą o pracownikach którzy mają dzieci w domach. A muszą iść do pracy i potem wrucic do domu do rodziny W takich sytuacjach

G
Gość 111

Zamykajcie jak najszybciej. Po co komu potrzebny market budowlany??? Tylko chodzą i smarkaja.

C
Claudia

Powinni zamknąć galerie we wszystkich miastach, niezależnie czy chodzi tam dużo osób czy nie, chodzi tu tez o bezpieczeństwo osób, które tam pracują, niektóre z nich są jedynymi żywicielami rodziny, jak oni zachorują ich rodziny nie będą miały za co żyć, nie będą płacić kredytów, nie starczy pieniędzy na utrzymanie się do końca epidemii, a w sklepach wciąż podnoszą ceny aby tylko zarobić na ludzkim nieszczęściu.

M
Mila

Zamknąć na co te galerie wirus śmiertelny ekspedientki do domu na co rząd czeka to ja nie wiem jak będzie za późno zamiast wcześniej zapobiec jak zamknięciem granic i nic by nie było zamknąć.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3