Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnie na parkiecie

Maciej Wąsowicz
Kopalnia Budryk ma być włączona w struktury Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Kopalnia Budryk ma być włączona w struktury Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Prywatyzacja spółek węglowych i wejście górnictwa na giełdę! - to jedno głównych założeń zawartych w przyjętej właśnie przez rząd "Strategii dla górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015".

Prywatyzacja spółek węglowych i wejście górnictwa na giełdę! - to jedno głównych założeń zawartych w przyjętej właśnie przez rząd "Strategii dla górnictwa węgla kamiennego w Polsce w latach 2007-2015". W ten sposób rząd chce pozyskać pieniądze na modernizacje tego sektora gospodarki.

Strategia przewiduje prywatyzację spółek węglowych za zgodą związków zawodowych i przy zabezpieczeniu praw pracowniczych - zapewnili podczas wczorajszego briefingu w Warszawie minister gospodarki Piotr Woźniak oraz wiceminister Krzysztof Tchórzewski.

Szacuje się, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat w górnictwie powinny zostać zrealizowane inwestycje warte od 17 do nawet 20 miliardów zł. Dlatego przedsiębiorstwa górnicze będą miały spore trudności ze zgromadzeniem tak dużych środków. Ministerstwo Gospodarki znalazło sposób na zdobycie pieniędzy, które zostaną przeznaczone na modernizację górnictwa. Resort chce sprywatyzować kopalnie poprzez wprowadzenie ich na giełdę papierów wartościowych. Ministrowie podkreślają jednak, że przebieg prywatyzacji powinien gwarantować utrzymanie większościowego pakietu akcji przez Skarb Państwa.

Przyjęty przez Radę Ministrów dokument zakłada wyśrubowanie wymagań dot. bezpieczeństwa pracy dla firm, które będą chciały wykonywać prace w przedsiębiorstwach górniczych.

W ramach przekształceń już nie własnościowych, a organizacyjnych, dokument zakłada przede wszystkim zakończenie prac nad budową Grupy Węglowo-Koksowej na bazie Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. oraz włączenie w struktury JSW kopalni Budryk S.A. Ponadto Ministerstwo Gospodarki chce połączyć Spółkę Restrukturyzacji Kopalń S.A. z Bytomską Spółką Restrukturyzacji Kopalń Sp. z o.o.

Wprowadzając do strategii prywatyzację kopalń rząd może spodziewać się burzy w związkach zawodowych. - Prywatyzacji, nawet poprzez giełdę, sprzeciwiamy się od momentu, w którym ten pomysł powstał. To ogromne zagrożenie dla respektowania praw pracowniczych na kopalniach. Przez takie rozwiązanie może zniknąć "barbórka" czy wypłaty czternastej pensji - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

I dodaje, że pomysłodawcy tego rozwiązania próbują kusić górników perspektywą pakietów darmowych akcji, co jednak - według niego - jest rozwiązaniem bardzo krótkowzrocznym.

W strategii zapisano także znacznie niższy niż w latach ubiegłych udział budżetu państwa i pomocy publicznej w finansowaniu górnictwa. Jednocześnie wydłużono okres spłaty odroczonych zobowiązań spółek węglowych w równych ratach od 2008 r. do końca 2013 r.

Jest to szczególnie ważne w przypadku Kompanii Węglowej S. A., której raty spłacanego zadłużenia zmaleją z 450 do 250 mln zł rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto