Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Guido w Zabrzu. Nowa trasa turystyczna - poziom świętej Barbary [ZDJĘCIA]

Redakcja
Kopalnia Guido w Zabrzu. Poziom św. Barbary
Kopalnia Guido w Zabrzu. Poziom św. Barbary mat. prasowe
Kopalnia Guido w Zabrzu ma nową trasę turystyczną. To poziom św. Barbary, czyli na nowo zaaranżowane przestrzenie poziomu 170. Trasę będzie można zwiedzać od 11 grudnia.

Od kilku miesięcy najstarsza trasa turystyczna kopalni Guido, czyli poziom 170, była nieczynna dla turystów. Prowadzono tu prace, które nadały temu miejscu zupełnie nowego charakteru. Efekty zobaczymy już 11 grudnia.

Kopalnia Guido w Zabrzu. Nowa trasa turystyczna - poziom świętej Barbary

Najpopularniejszy szlak kopalni Guido, czyli poziom 320, to górnictwo, którego możemy dotknąć i obejrzeć z bliska. Poziom 170 pełni funkcje bardziej muzealne. Nie oznacza to jednak, że musi być nudnym zbiorem eksponatów. Dzięki ostatnim pracom Poziom Świętej Barbary, bo tak od teraz się nazywa, stał się muzeum na miarę XXI wieku.

- Oryginalnym przestrzeniom, jak np. stajnie czy kaplica, towarzyszyć będzie szereg nowych, również multimedialnych, atrakcji. Dźwięki, filmy, mappingi, efekty audiowizualne. To na pewno uatrakcyjni poziom 170. Ta część kopalni będzie idealna na rodzinne zwiedzanie z małymi dziećmi lub dla osób starszych, dla których trasa na 320 może być zbyt trudna - mówi Andrzej Mitek, rzecznik Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Cały poziom podzielony został na cztery strefy. Pierwsza dotyczy pracy w kopalni, w tym roli, jaką pełniły w nich konie. W tej części zobaczymy przede wszystkim oryginalne podziemne stajnie z przełomu XIX i XX wieku. Znajdziemy w nich zarówno oryginalne wyposażenie, jak i multimedia. Strefa obejmuje swoim zasięgiem całą długość przekopu, podszybie szybu Kolejowego i trzy podziemne stajnie. Całość stanowi zwartą opowieść ilustrującą jak pracowali górnicy sto lat temu, czego się bali i dlaczego ich praca była tak niebezpieczna.

Kolejna strefa pod hasłem „rozum i wiara” mieści się w jednej z komór. Tu ekspozycja skupiać się będzie na skojarzeniach i relacjach pomiędzy wiarą (święta Barbara jako patronka górników) i wiedzą (zastane elementy wyposażenia kopalni). Architektura tego miejsca doskonale nadaje się do wyświetlania wielkoformatowego, trójwymiarowego mappingu. W tej części zwiedzający poznają także wiele interesujących faktów na temat samej świętej Barbary, genezy jej kultu oraz dowiedzą się, dlaczego górnicy obrali ją sobie za patronkę.

Następna - trzecia strefa nosi nazwę „Kult św. Barbary” i stanowi serce całego poziomu. Została zlokalizowana w komorze B, która zachwyca walorami architektonicznymi. Surowa cegła, konstrukcje stalowe i industrialny klimat mieszają się tu z monumentalizmem neogotyckich kościołów. Sprawiło to, że komora została potraktowana jako kaplica św. Barbary, w której uwagę na pewno zwrócą witraż i rzeźba patronki górników, przygotowane specjalnie dla Muzeum Górnictwa Węglowego.

Ostatnia strefa tematyczna ma za zadanie przybliżyć odwiedzającym różnorodne, współczesne konteksty związane z patronką górników i jej kultem. Strefa zlokalizowana jest w okolicach szybu Guido. Zgromadzone zostaną w niej zarówno eksponaty muzealne, jak i multimedialne stanowiska. Każde ze stanowisk pozwoli zwiedzającemu na samodzielne pogłębienie lub uzupełnienie wiedzy na św. Barbary czy miejsca, w którym aktualnie się znajdują.

Uroczysta inauguracja Poziomu Świętej Barbary odbędzie się 10 grudnia od mszy świętej odprawionej we wspomnianej już kaplicy. Celebrować będą ją Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc i Biskup Gliwicki Jan Kopiec. Zwiedzanie otwarte od 11 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto