Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia fedruje w Murckach, a ludzie protestują. PGG odpowiada: eksploatacja nie zagraża żadnym budynkom w dzielnicy

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Katowice Murcki
Katowice Murcki Justyna Przybytek-Pawlik
Kopalnia fedruje pod Murckami, a mieszkańcy dzielnicy protestują. Obawiają się szkód górniczych i przypominają, że gdy ostatnio fedrowano w tej okolicy ich domy przechyliły się nawet o pół metra. O odszkodowania walczyli latami. Przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej twierdzą natomiast, że eksploatacja nie zagraża żadnym budynkom w dzielnicy.

Kopalnia fedruje pod Murckami w Katowicach. Ludzie protestują i przypominają, że przez szkody górnicze ich domy przechyliły się o pół metra

O sprawie pisaliśmy kilka dni temu: Kopalnia Staszic-Wujek, która z początkiem tego roku powstała z połączenia KWK „Wujek” oraz KWK „Murcki-Staszic” (zakład ma obecnie dwa ruchy: Wujek i Murcki-Staszic) otrzymała zgodę na wydobycie pod katowickimi Murckami w okresie od stycznia tego roku aż do końca 2023.

Zaprotestowali mieszkańcy, którzy liczą wstrząsy w dzielnicy i przypominają, że gdy ostatnio fedrowano w tej okolicy ich domy przechyliły się nawet o pół metra, a o odszkodowania walczyli latami.

- Nie ma zgody, aby kopalnia prowadziła wydobycie naszym kosztem. Tym bardziej, że nie ma prostej drogi do naprawy wyrządzonych szkód – przekonują

Nie przegap

Katowiczanie pamiętają, co się tu działo przed dekadą. Do dziś zresztą widać skutki tamtej eksploatacji. - To było w latach 2007 – 2009. Kopalnia wydobywała ściany w północno-zachodniej części dzielnicy, bezpośrednio przy domach mieszkalnych i przy przebiegającym w tym miejscu uskoku, w rejonie ulic Domeyki i Fałata. Efekty? Niektóre domy przechyliły się od pionu w wyniku deformacji gruntu, w moim domu o około pół metra – wspominał Gabriel Tomczak, przewodniczący Rady Jednostki Pomocniczej w Murckach. O odszkodowanie, m.in. na drodze sądowej, walczył w sumie dziesięć lat – tyle czasu minęło od momentu zgłoszenia szkody aż do jej naprawy i rozliczenia.

Dodajmy, że negatywną opinię w sprawie wydobycia pod Murckami wydał prezydent Katowic Marcin Krupa, mimo to plan eksploatacji dla ruchu Murcki-Staszic zatwierdził Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach.

PGG odpowiada: eksploatacja nie zagraża żadnym budynkom w dzielnicy

Na stanowisko Polskiej Grupy Górniczej, do której kopalnia należy, musieliśmy poczekać kilka dni. Tomasz Głogowski, rzecznik spółki, twierdzi, że planowane wydobycie jest „kontynuacją oraz realizacją zamierzeń ujętych we wcześniejszych planach.”

- Polska Grupa Górnicza Oddział KWK Staszic – Wujek projektując eksploatację złoża na najbliższe lata w rejonie dzielnicy Murcki uwzględniła najbardziej optymalny jej wariant, uwzględniający ochronę powierzchni i ograniczający do minimum powstanie szkód górniczych w obiektach budowlanych. Wariant uwzględnia szczególne warunki eksploatacji złoża w tym zagrożenia naturalne oraz warunki techniczno-ekonomiczne związane również z zatrudnieniem kilku tysięcy pracowników, dla których praca na kopalni jest podstawowym źródłem dochodu i utrzymania rodziny – przekonuje rzecznik.

Jak dodaje, w związku z obawami mieszkańców, spółka zleciła firmie zewnętrznej wykonanie inwentaryzacji stanu technicznego m. in. obiektów kubaturowych, obiektów specjalnych oraz sieci wodociągowo – kanalizacyjnej w dzielnicy.

- Z analizy wynika, że planowana eksploatacja nie spowoduje zagrożenia dla bezpiecznego ich użytkowania – streszcza Głogowski i dodaje: - Zdając sobie sprawę ze skutków projektowanej eksploatacji, zwłaszcza w kontekście występujących wstrząsów, mogących budzić zaniepokojenie mieszkańców informujemy, iż nie są zagrożone obiekty budowlane.

Co, jeśli szkody górnicze jednak wystąpią? - W PGG wdrożone są stosowne procedury związane z likwidacją szkód górniczych. We wszystkich kopalniach obowiązują jednolite zasady i tryb postępowania w sprawach szkód górniczych, określone przepisami wewnętrznymi – ucina rzecznik.

Nie przegap

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto