Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrole palenisk w Tomaszowie Maz. 80 mandatów wystawionych przez straż miejską w Tomaszowie [ZDJĘCIA]

bead
Straż miejska Tomaszów
Ponad 670 kontroli palenisk, 80 przypadków potwierdzenia spalania w piecach śmieci. Straż miejska w Tomaszowie podsumowała sezon grzewczy.

Od 1 października 2018 roku do 30 kwietnia 2019 roku tomaszowska straż miejska przeprowadziła 671 kontroli palenisk na terenie całego miasta. W 81 przypadkach strażnicy ujawnili spalanie odpadów, co skutkowało nałożeniem 79 mandatów karnych oraz skierowaniem dwóch wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego. Ponadto, pobrane do analizy zostały dwie próbki odpadu paleniskowego. W przypadku pierwszej, badanie składu chemicznego potwierdziło termiczne przekształcanie niedozwolonych odpadów, druga próbka jest w trakcie ekspertyzy.

Mimo, iż sezon grzewczy trwa kilka miesięcy, strażnicy miejscy prowadzą kontrole palenisk na terenie miasta przez cały rok. Interwencje podejmowane są w oparciu o zgłoszenia od mieszkańców miasta oraz na podstawie wyników monitorowania powietrza w systemie Airly, a także z inicjatywy własnej strażników.

Mimo nieustannie powtarzanych apeli, wciąż zdarza się, że do pieców wrzucane są plastikowe butelki, foliowe torby, stare ubrania, papier pokryty farbą drukarską, lakierowane lub pomalowane drewno, panele podłogowe, a nawet dywany. Takie odpady wypalane są również poza paleniskami, na prywatnych podwórkach.

Walka z procederem spalania odpadów przybiera jednak na sile. Pod koniec ubiegłego roku Straż Miejska w Tomaszowie Mazowieckim podpisała umowę z akredytowanym laboratorium na badania składu chemicznego próbek popiołu, a funkcjonariusze przeszli specjalne przeszkolenie, aby móc dokonywać poboru takich próbek. Wcześniej, właściciel pieca, który spalał niedozwolone odpady, musiał być złapany na tak zwanym gorącym uczynku, aby zostać ukaranym. Obecnie, w niejasnych sytuacjach, strażnicy mogą pobrać z pieca popiół, który następnie umieszczany jest w specjalnych metalowych pojemnikach. Pobrana i zaplombowana próbka przesłana jest do laboratorium. Badanie składu chemicznego popiołu wykazuje nawet najmniejszą ilość zabronionych substancji, które wcześniej zostały spalone. W przypadku, gdy wynik badania potwierdzi wypalanie niedozwolonych odpadów, sprawa jest kierowana do sądu. Sąd może orzec karą aresztu lub grzywny do 5 tys. złotych. Od początku tego roku pobrane zostały próbki odpadu paleniskowego z dwóch miejsc. Jedna z próbek jest w trakcie analizy, w przypadku drugiej, badanie składu chemicznego potwierdziło termiczne przekształcanie (spalanie) niedozwolonych substancji w piecu, z którego została pobrana.

W ubiegłym roku jednostka zakupiła również dwa elektroniczne mierniki do badania wilgotności drewna. Przypominamy, że uchwała Sejmiku Województwa Łódzkiego z dnia 24.10.2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, zakazuje stosowania opału zawierającego biomasę stałą (w tym drewna) o wilgotności powyżej 20 proc. Warto wiedzieć, że zbyt wilgotne drewno jest mniej wydajne energetycznie, gdyż duża część energii spalania zostaje zużyta na odparowanie wilgoci. Spalanie takiego opału przekłada się na wyższe koszty ogrzewania, powoduje obniżenie sprawności urządzeń odprowadzających spaliny, zwiększenie emisji pyłów, a co za tym idzie wzrost emisji rakotwórczych gazozoli i aerozoli. W ciągu minionego sezonu grzewczego funkcjonariusze przeprowadzili pomiar wilgotności drewna 128 razy.

Kominiarz tłumaczy, jak prawidłowo palić w piecu, by oszczędzić węgiel i nie truć siebie i sąsiadów:

Tomaszowska straż miejska wzięła również udział w akcji antysmogowej, która odbyła się w lutym na pl. T.Kościuszki. Akcja miała na celu uświadomienie tomaszowskiej społeczności, jak duży wpływ na poziom zanieczyszczenia powietrza ma codzienna aktywność ludzi, zwłaszcza sposób ogrzewania gospodarstw domowych. Uczestnicy wydarzenia mogli się przekonać, jak korzystny dla środowiska i ludzi jest prawidłowy sposób rozpalania w piecu.

Strażnicy zaprezentowali mieszkańcom pokaz multimedialny na temat zanieczyszczeń powietrza, spowodowanych spaleniem śmieci, przypominali czego nie można spalać w piecach, informowali w jaki sposób, i na jakich zasadach odbywają się kontrole przydomowych palenisk, a także demonstrowali badanie wilgotności drewna i tłumaczyli, jak zbyt duża wilgotność spalanego drewna wpływa na zadymienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto