Konsultacje ws. kontrowersyjnej inwestycji kolejowej odbędą się w lutym. Katowiczanie mają obawy dot. ingerencji w zabudowę mieszkaniową

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Samorząd i mieszkańcy Katowic są zaniepokojeni planowaną inwestycją.
Samorząd i mieszkańcy Katowic są zaniepokojeni planowaną inwestycją. fot. Arek Biernat
Udostępnij:
Centralny Port Komunikacyjny to inwestycja, która budzi wielkie obawy wśród mieszkańców Katowic. Mimo że nie realizuje jej samorząd, to prezydent Marcin Krupa namawia do wzięcia udziału w konsultacyjnych społecznych w tej sprawie. Plany rozbudowy linii kolejowej na terenie miasta zakładają mocną ingerencję w zabudowę mieszkaniową, co niepokoi także tutejsze władze.

Samorząd i mieszkańcy Katowic zaniepokojeni planowaną inwestycją

Centralny Port Komunikacyjnego to inwestycja, która ma powstać między Warszawą a Łodzią. Zakłada rozbudowę linii kolejowych w Polsce, w tym na odcinku Katowice-Ostrawa. Istnieje kilka wariantów, według których przedsięwzięcie może zostać zrealizowane.

Zobacz także

Prezydent Katowic Marcin Krupa chce je omówić z mieszkańcami, dlatego namawia ich do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych. Odbędą się one na początku lutego.

- Weźmiemy udział w tych konsultacjach, by bronić interesów mieszkańców. Na pewno nie wyrazimy zgody na tak mocną ingerencję planowanych linii w zabudowę mieszkaniową, jak wynika to z planów, które zostały opublikowane w internecie - przekonuje prezydent Krupa.

Władze Katowic zwróciły się do spółki Egis Poland, która w imieniu CPK będzie prezentować koncepcje, by konsultacje prowadzone przez firmę zostały zrealizowane w takiej formie i czasie, by jak najwięcej mieszkańców mogło wziąć w nich udział i wyrazić swoją opinię. Prezydent Krupa zaproponował też, by zamiast jednego spotkania, odbyły się dwa, w różnych godzinach.

W związku z tym konsultacje zaplanowano na 4 lutego o godz. 13.00 w sali koncertowej Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy Placu Sejmu Śląskiego 2, a także na 14 lutego o godz. 17.30 w auli Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej przy ul. Harcerzy Września 3.

Nie przeocz

Prezydent Krupa wysyła listy do mieszkańców

Do skrzynek pocztowych mieszkańców dzielnic, przez którą mogą przebiegać nowe połączenia kolejowe, czyli Podlesia, Piotrowic, Zarzecza i Kostuchny, trafiły listy od Marcina Krupy. Prezydent zapowiedział, że będzie gromadzić ważne informacje dotyczące inwestycji, po to by dzielić się nimi z mieszkańcami.

- Jako społeczność Katowic powinniśmy mieć wpływ na to, który wariant zostanie wybrany do wdrożenia w naszym regionie. Aby tak się stało, musimy zaangażować się w dyskusję, czy to poprzez wypełnienie ankiety, udział w spotkaniu czy też mailowe nadsyłanie uwag - zaznacza Marcin Krupa.

Dla mieszkańców, którzy nie są w stanie dotrzeć samodzielnie na spotkania konsultacyjne, uruchomiony zostanie specjalny transport.

- Rozwój kolei w naszym regionie i samych Katowicach jest ważny, ale może następować wyłącznie z poszanowaniem praw mieszkańców. Dlatego tak ważny jest nasz udział w konsultacjach społecznych. Na spotkaniach wspólnie będziemy mogli zadać CPK pytania, na które dziś nie znamy odpowiedzi - przekonuje prezydent Katowic.

Na stronie internetowej urzędu miasta publikowane są wszystkie informacje, jakie wpłynęły do urzędu. To m. in. mapy z przebiegiem planowanej linii kolejowej w różnych wariantach, a także odnośniki do ankiety on-line, którą uruchomiło CPK. Będzie ona aktywna do 15 marca.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Podwyżki cen prądu są nieuniknione

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie