Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konstrukcja .KTW II ma już 20 metrów wysokości. To będzie najwyższy budynek w Katowicach i regionie. Zobaczcie, jak powstaje!

JPP
Budowa biurowca .KTW II w Katowicach
Budowa biurowca .KTW II w Katowicach Mat. Inwestora/TDJ Estate
Konstrukcja .KTW II osiągnęła już wysokość 20 metrów, czyli piątej naziemnej kondygnacji. Każdego dnia na budowie nowego najwyższego budynku Katowic pracuje około 90 osób, w tym cieśle, murarze, zbrojarze oraz inżynierowie. Jak na razie realizacja przebiega zgodnie z harmonogramem. Dodajmy, że biurowiec będzie miał 133 metry wysokości i aż 31 pięter.

.KTW II będzie najwyższy budynkiem w Katowicach i regionie

.KTW II, według projektu bytomskiej pracowni Medusa Group, będzie najwyższym budynkiem Katowic i regionu: osiągnie 133 metry wysokości i będzie miał 31 kondygnacji. Budowa trwa od połowy listopada ubiegłego roku i przebiega – jak podkreślają przedstawiciele inwestora – zgodnie z harmonogramem. Każdego dnia w roboty zaangażowanych jest około 90 robotników, wśród nich cieśle, murarze, zbrojarze oraz inżynierowie.

- Obecnie na budowie .KTW II prowadzimy prace zarówno w części podziemnej, jak i naziemnej. W garażu kończymy dostosowywać konstrukcję wykonaną w pierwszym etapie do instalacji zaprojektowanych dla drugiej fazy inwestycji. Wkrótce zostaną one w pełni zintegrowane. Na poziomie -3 trwają prace murarskie, które umożliwią w dalszej kolejności podjęcie prac instalacyjnych – wymienia Piotr Sołtysik, senior project manager w TDJ Estate.

Naziemna konstrukcja biurowca .KTW II osiągnęła właśnie 20 metrów wysokości, czyli poziom piątej kondygnacji. Docelowo wysokościowiec będzie miał 133 metry wysokości

System do budowy .KTW II wcześniej wykorzystano na budowie Sky Tower we Wrocławiu

W ostatnim czasie roboty przyspieszyły dzięki „systemowi samowznoszącemu”, który od początku lutego jest na budowie.
 
- System ten jest wykorzystywany do wykonania konstrukcji żelbetowej trzonów budynku. Jego wdrożenie zdecydowanie przyspieszyło prowadzone prace, odciążając żurawie wieżowe w transporcie deskowań. System składa się z grupy podnośników hydraulicznych oraz rolek do rozsuwania elementów deskowania. Dzięki jego pracy przestawienie deskowania o jedną kondygnację w jednej sekcji budynku trwa zaledwie ok. 2 godzin. Co więcej, nie ma potrzeby każdorazowego demontażu deskowania i transportowania jego elementów na plac budowy w celu wykonania stropu – tłumaczy Sołtysik.

Jak podkreśla .KTW II jest pierwszym budynkiem w Katowicach, w którym stosuje się tę technologię. Na południu Polski wykorzystywano ją wcześniej przy budowie Sky Tower we Wrocławiu i tzw. „szkieletora” w Krakowie.
 

Schody w .KTW II są z Rybnika

Co ciekawe na budowę wysokościowca dostarczone zostały już pierwsze biegi schodowe. Ich dostawcą jest rybnicka firma Lubar.
 
- Są to części konstrukcyjne schodów, składające się z szeregu połączonych ze sobą stopni, wykonane w technologii prefabrykowanej. Docelowo będą zamontowane w klatkach schodowych. Z uwagi na reprezentacyjny charakter .KTW II, wykonanie biegów wymagało od dostawcy przygotowania nowych form. Dzięki temu powierzchnie widoczne dla użytkownika będą idealnie gładkie – zwraca uwagę Piotr Sołtysik.

133-metrowa wieża będzie gotowa w 2022 roku

Przypomnijmy, że .KTW zostało zaprojektowane jako kompleks dwóch budynków biurowo-usługowych, połączonych trzypoziomowym garażem podziemnym. Obie wieże składają się z segmentów przesuniętych względem siebie. Niższy biurowiec ma dwa takie segmenty, wyższy będzie miał trzy.

Niższy – 14 - kondygnacyjny wieżowiec - otwarto w 2018 roku. Wśród najemców tego biurowca są m.in. Fujitsu Global Delivery Center, Teleperformance Poland, City Handlowy, EY, mBank, Gastromall Group oraz Świat Prasy, a ostatnio do tego grona dołączyła firma Sii Polska.

Oba biurowce zostały zaprojektowane przez znaną i wielokrotnie nagradzaną bytomską pracownię Medusa Group. Natomiast inwestorem .KTW jest TDJ Estate. Firma buduje w Katowicach osiedle Franciszkańskie, kameralny kompleks wielorodzinny Bardowskiego 1 na os. Witosa, a także osiedle Pierwsza Dzielnica w sąsiedztwie Strefy Kultury.

Dodajmy, że .KTW II ma być gotowy na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 roku. Oba biurowce są na działce przy Rondzie, Spodku i MCK, tuż przy alei Roździeńskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto