Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konieczny do Krupy: Panie prezydencie, nie tędy droga. O nowym SIM stolicy metropolii

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Architekt Robert Konieczny krytykuje nowy SIM Katowic
Architekt Robert Konieczny krytykuje nowy SIM Katowic arc.
Katowice. - Najlepszych nie da się wyłonić w przetargu za najniższą cenę. Zbudowaliśmy w Katowicach tyle dobrej architektury, a to jest tak bardzo słabe - komentuje nowy System Identyfikacji Miejskiej dla Katowic światowej sławy architekt Robert Konieczny. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie, nie było konkursu. Nowe znaki będą czarne z kolorem żółtym i białym, z "ciężką" czcionką. Czy uda się zatrzymać procedury w stolicy metropolii GZM? Które miasta mają dobrą identyfikację wizualną i na czym mogą wzorować się Katowice?

Internetowa petycja "Nie dla nowego Systemu Informacji Miejskiej dla miasta Katowice" ma już niemal 1500 podpisów. Przygotowali ją projektanci, przerażeni planami władz Katowic co do tego, jak mają wyglądać nowe oznakowania ulic, placów, domów. Pod koniec 2020 roku ogłoszono przetarg na wykonawcę, trwa do 8 grudnia 2020. To system identyfikacji wzorowany na projekcie dla Tychów z 2012 roku. Projekt ma 130 stron.

"Estetyczny chwast", "Katowice zasługują na wysoką jakość", "Nieczytelne napisy", "Rażące błędy. To nie przystoi miastu takiemu, jak Katowice" - to kilka opinii na jego temat, abyście mieli ogląd, co przygotowano zdaniem mieszkańców i specjalistów, którzy petycję podpisali. Jej treść znajdziecie poniżej.

Mocno krytykuje także projekt Robert Konieczny, światowej sławy architekt z Katowic.

- Jestem architektem, nie projektantem, ale nawet ja widzę, że coś jest nie tak - mówi Konieczny. - Zawsze staram się otaczać mądrymi ludźmi w każdej dziedzinie, a jeśli an czymś się nie znam, dobieram specjalistów, którym ufam.

- Najlepszych nie da się wyłonić w przetargu za najniższą cenę. Skoro zbudowaliśmy w Katowicach tak kapitalną architekturę, a projekty wyłoniono w konkursach, nawet na parking w strefie kultury organizowano konkurs i będzie świetny, to nie jestem w stanie pojąć, że w tym przypadku zabrakło konkursu i nie wybrano najlepszych. To jest bardzo słabe.

Co zarzuca planowanym wzorom SIM w Katowicach?
- Wszystko. Nie dość że to mega stary motyw, to jeszcze źle przetworzony i nieudolny - ocenia Konieczny.

Architekt zwraca na to, że na dodatek system ten może zostać wprowadzony także w innych miastach regionu. Taka informacja jest też na stronie firmy, która projekt przygotowała.

- Wierzę, że miasto zrobiło to w dobrej wierze, ale brakuje świadomości. Panie prezydencie, nie tędy droga - apeluje znany architekt do Marcina Krupy, prezydenta Katowic. - Skoro zrobiliście tyle dobrego dla architektury w mieście, po co to psuć. Zróbmy konkurs, będziemy dumni. To niby małe detale, ale powielane w różnych miejscach będą miały ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądać miasto. Wierzę, że uda się to odkręcić.

Robert Konieczny przyznaje, że o nowym Systemie Identyfikacji Miejskiej dla Katowic dowiedział się od projektantek z katowickiej ASP, Justyny Kucharczyk i Agnieszki Nawrockiej. - Pracujemy razem nad galerią Platon w Ostrawie, pracowaliśmy z nimi nad Przełomami. Zrobiły kapitalną identyfikację wizualną dla tych obiektów. Ja wiem, że to jest cholernie ważny temat, dużo się od nich nauczyłem.

Architekt Robert Konieczny krytykuje nowy SIM Katowic

Konieczny do Krupy: Panie prezydencie, nie tędy droga. O now...

Co o nowym systemie identyfikacji miejskiej mówią urzędnicy z Katowic?

- Przygotowujemy się do zmiany systemu informacji miejskiej, czyli do wymiany tablic z nazwami ulic, placów i skwerów, a także numerami budynków - wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik UM Katowice. - Jednolite systemy wdrażane są już w innych miastach, m.in. Warszawie, Łodzi, Krakowie i Tychach. Korzystając z doświadczeń innych miast, podobne rozwiązania chcemy zastosować w Katowicach, szczególnie biorąc pod uwagę ten wdrożony z powodzeniem w Tychach.

Kolory, na jakich bazuje nowy SIM Katowic to czerń, żółty sygnałowy, dodatkowo biały, a w Nikiszowcu - czerwony.

Rzeczniczka broni wzorów i potwierdza, że to być może początek systemu identyfikacji dla systemu metropolitalnego.
- Odnosząc się do postulatów z petycji należy zaznaczyć, że nasza koncepcja wzorowana jest na systemie wprowadzonym w Tychach, gdzie został przyjęty pozytywnie przez mieszkańców, a także, co równie ważne, nie stwarza zagrożenia w bezpieczeństwie – na co powołują się jej autorzy. Istotne też jest to, że będzie to spójny system już dwóch miast Metropolii, co może stać się początkiem wdrożenia metropolitalnego systemu.

- Ogłoszony przetarg dla Katowic pozwoli wyłonić wykonawcę wymiany systemu informacji miejskiej, który opracuje szczegóły dotyczące realizacji tego projektu, a także wdroży go w dwóch etapach - przekazuje rzeczniczka urzędu miasta.

- Co istotne, katowicki projekt zakłada szersze działanie niż tylko wymianę tablic z nazwami ulic. W pierwszej kolejności będzie to Śródmieście oraz częściowo dzielnice: Koszutka, Bogucice oraz zabytkowa część Nikiszowca, a następnie w pozostałej części Katowic. Dokładna liczba tablic do wymiany zostanie oszacowana po wykonaniu projektu, natomiast zakładamy, że tablice z nazwami ulic i placów zostaną wymienione na całym obszarze Katowic. Ponadto dodatkowym elementem systemu informacji miejskiej będzie także ujednolicenie numeracji budynków w Śródmieściu i na zabytkowym osiedlu Nikiszowiec oraz tematycznych tablic wraz z odnośnikami do informacji cyfrowych (m.in. na szlaku moderny).

Petycja w internecie. Protest przeciw nowemu SIM Katowic

LIST OTWARTY ŚRODOWISK PROJEKTOWYCH **"Szanowny Panie Prezydencie,
reprezentując środowisko czynnych projektantów, na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że dostrzegamy i doceniamy dotychczasowe działania Urzędu Miasta i władz samorządowych w zakresie wsparcia wobec działań z obszaru dizajnu, architektury, kultury i sztuki.
Chcemy zwrócić uwagę Pana Prezydenta na projekt koncepcji Systemu Informacji Miejskiej (SIM) dla miasta Katowice,

List nasz ma na celu wyrażenie troski o właściwe podejście do komunikacji wizualnej w przestrzeni miasta Katowice.
Naszym zdaniem projekt zawiera liczne wady, które nie powinny pojawiać się w tego typu opracowaniach. W przedstawionym projekcie dostrzegamy istotne błędy w obszarze systemowego rozwiązania – nośników, typografii, kolorystyki i kontrastów. W konsekwencji błędy te spowodują spadek skuteczności i jakości informacji, a także obniżą poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Na decydentach spoczywa odpowiedzialność za skutki wdrożenia wadliwego projektu, który pozostanie z nami przez 30 lat i pochłonie ogromne koszty."
Petycję na stronie petycjeonline.com utworzono 3 grudnia 2020. W półtorej doby zebrano niemal 1500 podpisów.

Kto zatem ma dobrą identyfikację wizualną?
Na świecie za ikoniczną zmianę uchodzi SIW Melbourne w Australii. Stare logo zawierało m.in. grecką kolumnę i piórko, nowe pokazuje dynamiczną metropolię Za zmi­anę logo odpowiadała znana firma Lan­dor, współpracująca też z takimi markami jak Alca­tel, British Air­ways, Cit­roen, Pepsi. W naszym regionie dobrym wzorem może być Rybnik, gdzie jednak opracowanie systemu kilka kat temu powierzono projektantom, zaś prace nad nowym systemem trwały pół roku. Rybnik używa kroju czcionki o nazwie Favela: "ma charakter, jest nowoczesna" - mówią o niej eksperci. Font zaprojektowany został przez Mateusza Machalskiego. Wybrano kolory: rozjaśniony błękit, uzupełniany żółtym, czerwonym i czarnym.

- Instytucje publiczne przyzwyczaiły nas do tego, że nawet świetnie zaprojektowane identyfikacje są wdrażane na własną rękę, często nieumiejętnie, tu zapowiadało się inaczej - opowiadał Mateusza Michalskiego ze Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej na stronie signs.pl.

Po co miastom takie systemy? System Identyfikacji Wizualnej to zbiór wytycznych, regulujących użycie miejskiej symboliki, m.in. herbu i logo oraz porządkujących powstawanie miejskich materiałów – informacyjnych, promocyjnych i urzędowych. Porządkuje przestrzeń, ułatwia życie mieszkańcom i przyjezdnym. Co ma znaczenie w takim projekcie? Wszystko, od rytmu, krzy­wizny i wagi czcionek przez kolory, pochylenie liter, czytelność, równowagę aż po wysokość, słupków i tabliczek na której napisy będą umieszczone. SIW to przecież tablice z nazwami ulic, numeracje budynków, kierunkowskazy, mapy orientacyjne, oznaczenia zabytków i atrakcji oraz elementy małej architektury – jak przystanki, ławki, śmietniki czy nawet pokrywy studzienek kanalizacyjnych.

Katowice rozświetliły się już na święta

Katowice są pięknie udekorowane na Boże Narodzenie. Ależ się...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto