Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec roku szkolnego w Katowicach. Uczniowie katowickiej Arki Noego jadą do Czarnego Dunajca

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
mat. prasowe
Katowice. Tuż po zakończeniu roku szkolnego uczniowie NSSP Arka Noego z Katowic rozpoczynają tygodniowy obóz w Czarnym Dunajcu. To był trudny rok dla uczniów z Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej „Arka Noego". Pandemiczne wyzwania, nauka zdalna i powrót do zajęć stacjonarnych odczuli nauczyciele i uczniowie. Oto jak minął ten rok w katowickiej Arce Noego.

Zakończenie roku szkolnego i obóz uczniów z Arki Noego

29 uczniów Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej „Arka Noego” w Katowicach zakończyło w piątek, 25 czerwca, rok szkolny. Uczniowie na długo się jednak nie żegnają. Dzień później bowiem wyruszają na tygodniowy obóz do Czarnego Dunajca. W wyjeździe uczestniczyć będą także część ich rodzeństwa oraz nauczyciele.

- Chociaż nie wszystkie dzieci z zespołem Downa do końca zdają sobie sprawę z pandemicznej rzeczywistości, to obecna sytuacja również na nich się odbiła. Nie chodzi tylko o ograniczone kontakty międzyludzkie, ale także mniejszą aktywność fizyczną i ograniczone możliwości, co do przeprowadzania terapii. Tego typu braki są zdecydowanie szybciej widoczne, niż w przypadku zdrowych dzieci. To nie był łatwy rok, ale wielu udało się nam zrobić dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, nauczycieli oraz przyjaciół szkoły. To bardzo cenne - mówi Magdalena Skorupa-Grajner, prezes fundacji prowadzącej Niepubliczną Specjalną Szkołę Podstawową „Arka Noego”.

- W czasie tego wyjazdu uczniowie nie tylko będą mogli odpocząć, zwiedzić okolicę, ale także wziąć udział w wielu wszechstronnie rozwijających warsztatach. Na pewno będzie czas na wspólną zabawę, podchody i zabawy ruchowe. Co ważne, opiekunami naszych uczniów będą nauczyciele oraz wolontariusze. Osoby, które są im znane, a to ma ogromne znaczenie dla ich poczucia bezpieczeństwa. Niektórym uczniom będzie dodatkowo towarzyszyć rodzeństwo, a to na pewno przełoży się na zacieśnienie więzi między nimi. Co ważne dla większości naszych uczniów to jedyny wyjazd bez rodziców - dodaje Magdalena Skorupa-Grajner.

Wpływ pandemii na naukę w Arce Noego

Szkołę, na szczęście, ominęły kryzysowe sytuacje epidemiologiczne związane z pandemią koronawirusa. Żaden z uczniów poważnie nie zachorował. Dni, kiedy kogoś nie było, należały do rzadkości. Na powrót do szkoły wszyscy czekali z utęsknieniem. Nauczanie zdalne w przypadku uczniów z niepełnosprawnością jest sporym wyzwaniem.

- Nasze dzieci nie potrafią same usiąść do komputera i zrobić w pełni samodzielnie ćwiczeń w zeszycie. Jednak nauczyciele bardzo starali się tak przekazać potrzebną wiedzę, aby końcowy efekt był sukcesem zarówno dla nich, jak i uczniów. Nieocenione okazało się także wsparcie rodziców, którzy otrzymywali wskazówki, jak dodatkowo mogą pracować ze swoimi dziećmi, dostosowywali poza tym swoje aktywności do lekcji uczniów, czy uczestniczyli w dodatkowych konsultacjach z nauczycielami - podkreśla prezes „Arki Noego”.

- Wszyscy włożyli wiele wysiłku w to, aby zajęcia były jak najbardziej atrakcyjne. Wśród uczniów widać było zaangażowanie, które czasem przejawiało się wykonywaniem zadań nie do końca samodzielnie. Paradoksalnie takie sytuacje były jednak najlepszym dowodem na to, że aktywnie szukają oni metod wyjścia z trudnej dla nich sytuacji. Takie zachowanie w przypadku naszych uczniów jest zawsze pozytywne - mówi Magdalena Skorupa-Grajner.

Ograniczona samodzielność to niejedyne wyzwanie. Bardzo ważnym aspektem naszej pracy oprócz nauki są zajęcia ruchowe oraz terapeutyczne. Powrót to zajęć stacjonarnych, a także zbliżający się obóz stworzył szansę na nadrobienie zaległości związanych z nauczaniem zdalnym.

- Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, dla nikogo nie była łatwa, ale dla rodziców naszych uczniów powodowała dodatkowe obciążenie. Fakt, że ich dzieci ostatni czas mogły spędzić w szkole, dawał im szansę na chwilę oddechu. A to ważne tym bardziej, że wśród nich są i tacy, którzy mają nie jedno a dwoje niepełnosprawnych dzieci. Jestem przekonana, że każdy z rodziców jest w stanie sobie wyobrazić, jak duże musi to być obciążenie - mówi Magdalena Skorupa-Grajner.

Niepubliczna Specjalna Szkoła Podstawowa „Arka Noego” w Katowicach powstała w 2014 roku. Placówka jest bezpłatna. Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto