Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert w parku Zadole. W Katowicach świętowano 100-lecie przyłączenia Śląska do Polski

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Wydarzenie zorganizowane z okazji 100-lecia przyłączenia Śląska do Polski.
Wydarzenie zorganizowane z okazji 100-lecia przyłączenia Śląska do Polski. fot. A.Lejman-Gąska
"Ligota znaczy wolność" - koncert z okazji 100-lecia przyłączenia Śląska do Polski w amfiteatrze w parku Zadole przyciągnął tłumy. Uczestnicy zachwalali historyczne i artystyczne walory imprezy. Pojawiła się też kulinarna niespodzianka z prawdziwego zdarzenia!

Ligota znaczy wolność

Wydarzenie rozpoczęło się w niedzielne popołudnie (5 czerwca) około godziny 15 i potrwało do wieczora. Specjalnie na tę okoliczność członkowie stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Piechota Heer" z Wodzisławia Śląskiego przygotowali rekonstrukcję walk podczas III powstania śląskiego w okolicach Katowic, a także ekspozycję szpitala polowego. Doświadczeni rekonstruktorzy przyrządzili również dla uczestników swój kulinarny specjał - grochówkę wojskową z kuchni polowej z okresu powstań śląskich. Zupę głośno zachwalano i każdy chętnie stawał w kolejce po swoją porcję!

Na scenie ligockiego amfiteatru wystąpili artyści z Zespołu Pieśni i Tańca "Mały Śląsk", Zespół Śpiewaków Miasta Katowice “Camerata Silesia” (Anna Szostak - dyrygent, Michał Jakubczyk - fortepian) oraz doskonale znane wszystkim mieszkańcom Ligoty mażoretki "Akcent", które od ponad 20 lat prezentują swoje układy choreograficzne na różnych katowickich wydarzeniach.

Oprócz koncertu wystawy i spacer

Widownia amfiteatru była zapełniona. Niektórzy mieszkańcy słuchali koncertu z lekkiej oddali, łącząc słuchanie muzyki ze zdrowotnym spacerem przy dobrej pogodzie, która na szczęście nie zawiodła. Koncertowi towarzyszyły dwie wystawy historyczne: "Powstania śląskie 1919-1921" przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej oraz "Śląska - droga do Niepodległej", autorstwa Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Wydarzenie zorganizował Miejski Dom Kultury Ligota, pod honorowym patronatem prezydenta Katowic. Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto