Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kołotocznik to kwiat, który otrzymywali medaliści Mistrzostw Europejskich w Monachium 2022. Co to za roślina i jak ją uprawiać?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kołotocznik wierzbolistny, to bylina ogrodowa, która ma same zalety.
licencja
Kołotocznik wierzbolistny, to bylina ogrodowa, która ma same zalety. licencja C T Johansson/wikimedia.commons CC BY-SA 3.0
Kołotocznik wierzbolistny to roślina niezbyt znana, przynajmniej z nazwy. Ma jednak mnóstwo zalet, a ostatnio mogli oglądać ją wszyscy wielbiciele… sportu, obserwujący ceremonie medalowe Mistrzostw Europejskich w Monachium. Piszemy, co to za roślina, jak ją uprawiać i dlaczego warto mieć ją w ogrodzie niezależnie od sportowych zainteresowań.

Spis treści

Kołotocznik wierzbolistny i jego „sportowa” kariera

W sierpniu 2022 r. odbyły się Mistrzostwa Europejskie w Monachium – w ich ramy włączono Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce, ale także zawody w kilkunastu innych dyscyplinach. Być może obserwujący ceremonie medalowe (a tych z udziałem Polek i Polaków było przyjemnie dużo) zauważyli, że zawodnicy nie otrzymują tradycyjnych bukietów ciętych kwiatów, ale kartoniki z niewielkimi i dość niepozornymi roślinami. Były to sadzonki w doniczkach – właśnie kołotocznika wierzbolistnego. Rośliny zostaną posadzone w Ogrodzie Mistrzów w monachijskim parku olimpijskim, upamiętniając wydarzenie oraz zawodników, przy okazji przekształcając trawniki w miejsce przyjazne pszczołom i motylom. Dlaczego właśnie ta roślina? Okazuje się, że kołotocznik ma mnóstwo zalet.

Zdobywcy medali na Mistrzostwach Europejskich w Monachium otrzymywali nie kwiaty cięte, ale sadzonki roślin (kołotocznika wierzbolistnego). Na zdjęciu
Zdobywcy medali na Mistrzostwach Europejskich w Monachium otrzymywali nie kwiaty cięte, ale sadzonki roślin (kołotocznika wierzbolistnego). Na zdjęciu Polki, które w pięknym stylu wywalczyły srebrny medal w sztafecie 4x100 m. Paweł Relikowski/Polska Press

Zalety kołotocznika

Ta roślina ma wyjątkowo dużo zalet, a mianowicie:

  • bardzo długo kwitnie, bo od czerwca do września,
  • świetnie nadaje się na kwiat cięty,
  • jest miododajna,
  • jest całkowicie odporna na mróz,
  • dobrze znosi przejściową suszę,
  • ma niewielkie wymagania uprawowe,
  • jest wieloletnia.

Jak wygląda kołotocznik?

Kołotocznik wierzbolistny (Buphthalmum salicifolium) może osiągać dość zróżnicowaną wysokość, bo od 20 do 90 cm (najczęściej ok. 50-60 cm). Jego pędy są rozgałęzione i zwieńczone intensywnie żółtymi kwiatami, które mają 3-6 cm średnicy. Ogólną budową przypominają np. margerytki. To tzw. koszyczki kwiatowe złożone z mnóstwa kwiatów rurkowych w centrum, natomiast to, co nazywamy zwykle płatkami to tzw. kwiaty języczkowe. Są one podłużne i wąskie, ząbkowato zakończone. Liście kołotocznika rzeczywiście przypominają smukłe liście wierzby, jednak dotyczy to tylko tych, które wyrastają na łodygach. Dolne liście są szersze i tępo zakończone. W uprawie wyróżnia się odmianę Alpengold, która ma stosunkowo duże kwiaty, a dorasta do 60 cm wys.

Kołotocznik można pomylić z innymi roślinami, takimi jak omieg, oman oraz smotrawa, bo ich kwiaty wyglądają podobnie, jednak odróżnia je m.in. kształt liści.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać margerytki w ogrodzie i doniczce

Jak uprawiać kołotocznik?

To niedoceniane cudo jest łatwe w uprawie. Kołotocznik najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, ale znosi też lekki cień. Trzeba mu zapewnić przepuszczalną ziemię, najlepiej o obojętnym lub zasadowym odczynie (w naturze rośnie na wapiennym podłożu, to roślina pochodząca z Europy południowej i zachodniej Azji).
Dobrze znosi przejściową suszę, ale docenia lekko wilgotną glebę (szczególnie młode rośliny warto podlewać). Nie lubi mokrych, ciężkich ziem, na których jest nietrwały. Nie wymaga zabezpieczenia na zimę, ani zabiegów pielęgnacyjnych, choć warto usuwać przekwitłe kwiaty, bo to przedłuża to kwitnienie.

Sadzenie i rozmnażanie kołotocznika

Jeśli nasz poziom sportowy uniemożliwia zdobycie kołotocznika w zawodach, to gotowe sadzonki można kupić w sklepach ogrodniczych, choć nie jest to popularna roślina. Kołotocznika można także wyhodować z nasion wysianych wiosną na rozsadę (kiełkują od 2 do 4 tygodni, trzeba im zapewnić temperaturę ok. 21 st. C). Na miejsce stałe sadzi się je po połowie maja. Nasiona można też siać bezpośrednio do gruntu, ale najlepiej na początku lata. Kiedy już mamy kołotoczniki, wiosną możemy je rozmnożyć przez podział kępy. Warto to robić co ok. 8-10 lat, przy okazji odmładzając rośliny, bo z czasem tracą ładny wygląd i wigor.

Jak wykorzystać kołotocznik w ogrodzie?

Kołotoczniki dobrze sprawdzają się w ogrodach naturalistycznych, na rabatach kwiatowych, ale też większych skalniakach. Sadźmy je z roślinami o podobnych wymaganiach – dobrze będą się czuły i wyglądały w towarzystwie m.in. lawendy, kocimiętki, szałwii, przetaczników, krwawników, rozchodników okazałych, jeżówek, rudbekii oraz traw ozdobnych, np. ciemnych rozplenic. Natomiast nie mieszajmy ich z roślinami, które lubią kwaśną lub mokrą albo ciężką ziemią.

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kołotocznik to kwiat, który otrzymywali medaliści Mistrzostw Europejskich w Monachium 2022. Co to za roślina i jak ją uprawiać? - RegioDom.pl

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto