Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino Światowid skończyło 110 lat. Z tej okazji zostanie tu wyświetlony „Powrót birbanta” z 1902 roku

JPP
Katowickie Kino Światowid skończyło 110 lat. Z tej okazji zostanie tu wyświetlony „Powrót birbanta” z 1902 roku uchodzący za pierwszy polski film fabularny. Niezwykła okazja, aby zobaczyć ten obraz, ale też do wspomnień związanych ze Światowidem będzie już 30 stycznia.

Katowickie Kino Światowid skończyło 110 lat

Światowid to jedno z kultowych katowickich kin studyjnych. Działa od lat 40. w oficynie przy ulicy 3 Maja i jest spadkobiercą otwartego w tym miejscu (wówczas przy ulicy Grundmannstrasse) w 1909 roku kina „Colosseum”.

- Pierwsze zbudowane od podstaw kino katowickie otwarto z wielką pompą na Boże Narodzenie, 25 grudnia 1909 roku, a w prasie reklamowano je jako "największy teatr kinematograficzny na Górnym Śląsku". I właśnie dokładnie w tym samym miejscu znajduje się dzisiaj kino "Światowid", lecz o zupełnie innym kształcie architektonicznym - czytamy na stronie Światowida.

Kino jest niezwykle klimatyczne. Mimo specyficznej lokalizacji bardzo pojemne - w dwóch salach jest tu ponad 240 miejsc. Słynie też z odbywających się tu premier, spotkań z twórcami i ciekawego repertuaru.

- Jesteśmy otwarci na cały filmowy świat. Chcemy go pokazywać w całej jego urodzie i różnorodności. Unikamy wielkich komercyjnych produkcji - to motto Światowida.

Niezwykły pokaz na jubileusz Światowida

Okazja, aby uczcić przypadające na koniec 2019 roku, 110. urodziny katowickiego Kina będzie 30 stycznia (start o 18.30). W trakcie wydarzenia wyświetlony zostanie „Powrót birbanta” z 1902 roku uchodzący za pierwszy polski film fabularny.

- W ramach obchodów chcemy naszym Widzom zaprezentować bezprecedensowy w historii światowego filmu projekt: odtworzenie zaginionego podczas wojny „Powrotu birbanta” Kazimierza Prószyńskiego. Odtworzenia filmu przy użyciu skonstruowanego na podstawie fotografii biopleografu i z zachowaniem wszelkich prawideł ówczesnej sztuki filmowej podjęło się Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Pokazowi zrekonstruowanej wersji filmu towarzyszyć będzie szereg dodatkowych atrakcji: prelekcja na temat Kazimierza Prószyńskiego zwanego polskim Edisonem, pokaz dokumentu prezentującego proces rekonstrukcji filmu oraz  warsztaty pokazujące w praktyce zasadę działania biopleografu.

W programie są też spotkania ze Stanisławem Janickim, historykiem kina, autorem słynnego cyklu „W starym kinie”, Januszem Królem, scenografem i autorem efektów specjalnych, który – wykorzystując techniki, którymi posługiwał się sam Prószyński – zrekonstruował biopleograf oraz profesorem Rafałem Syską, dyrektorem Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi i Piotrem Kuleszą, Kierownikiem Działu Wystaw i Zbiorów NCKF. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa zdjęć ze zbiorów NCKF w Łodzi.

Katowickie kina studyjne przeszły lifting

Kina studyjne w Katowicach to Kosmos w Koszutce, Światowid przy ulicy 3 Maja w centrum oraz Kinoteatr Rialto przy ulicy św. Jana. Wszystkimi zarządza instytucja filmowa Silesia Film. Wszystkie w zeszłym roku zostały odświeżone.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto