Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kilkadziesiąt książek i audiobooków dla pacjentów Szpitala Geriatrycznego ZDJĘCIA

Justyna Przybytek
Biblioteka Śląska przekazała książki i audiobooki dla pacjentów Szpitala Geriatrycznego w Katowicach
Biblioteka Śląska przekazała książki i audiobooki dla pacjentów Szpitala Geriatrycznego w Katowicach J. Przybytek
Kilkadziesiąt książek i audiobooków przekazali wczoraj pracownicy Biblioteki Śląskiej pacjentom Szpitala Geriatrycznego w Katowicach. Wśród tytułów, które trafiły do szpitalnej biblioteczki są bestsellery ostatnich lat, m.in. „Pachnidło”, "Cień wiatru". „Trafny wybór”, „Dom nad rozlewiskiem”, ale są też klasyki jak „Stary człowiek i morze”, czy "Pani Brovary".

Radości z podarunków nie kryli pacjenci. Na oddziale jest 50 łóżek, na przyjęcie czeka się około trzech miesięcy, w szpitalu chorzy, wszyscy powyżej 65 roku życia, średnio przebywają dziewięć dni. - Ten moment, kiedy człowiek po wszystkich zabiegach, zostaje zostawiony sam sobie, to niezwykle trudny moment, książka jest tym przedmiotem, który pozwala uciec od tego, co nas otacza – mówił prof. Jan Malicki, dyrektor śląskiej książnicy.

Dla pacjentów katowickiej geriatrii lektura, to często ucieczka przed samotnością w świat fantazji. Wielu z nich na oddziale nikt nie odwiedza. - Jestem u nich codziennie i widzę, jak bardzo liczą i czekają na każdą wizytę i cieszą, gdy ktoś znajdzie czas na rozmowę z nimi – mówi Anna Seweryn, koordynatorka Pacjenta w Szpitalu Geriatrycznym. Część chorych nie ma rodziny, w odwiedziny wpadają więc wolontariusze. - Mamy takich w wieku zbliżonym do naszych pacjentów, ale też młodszych w wieku szkolnym. Ta styczność z innymi, także osobami na sali jest dla pacjentów bardzo ważna, często zawierają tu znajomości, które będą kontynuować po wyjściu ze szpitala – opowiada Seweryn.

Atrakcje w czasie między odwiedzinami zapewniają im, w miarę możliwości, pracownicy oddziału. - Spacerujemy, czasem śpiewamy. Nuda? A skąd – śmieje się 90-letnia pani Helena z Sosnowca. W wolnych chwilach pacjenci rozwiązują krzyżówki, albo właśnie czytają. Szpitalna biblioteczka już istniała, ale dawno nie była uzupełniana. Nie było w niej też audiobooków, z których korzystać mogą zwłaszcza pacjenci ze słabszym wzrokiem. Wśród kilkudziesięciu przekazanych przez bibliotekarzy audio - książek znalazły się takie tytuły, jak: „Rozważna i romantyczna” Jane Austen, „Dziewczyny z Portofino” Grażyny Plebanek, „Pani Bovary” Gustawa Flauberta, „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya czy „Pielgrzym” Paula Coelha

Dodatkowo bibliotekarze przekazali lecznicy pięknie wydane albumy ze starymi pocztówkami i zdjęciami śląskich miast oraz album z dziełami Jerzego Dudy – Gracza. Książki i audiobooki pochodzą z projektu Dyskusyjne Kluby Książki realizowanego przez Instytut Książki i Bibliotekę Śląską od kilku lat. Wcześniej pozycje te były omawiane przez klubowiczów w czasie comiesięcznych spotkań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto