Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy na latanie dronem konieczna jest licencja? Czy można kupić taki sprzęt bez pozwolenia na latanie?

Łukasz Grochulski
Drony w ostatnich latach zyskały na popularności. Mogą być wykorzystywane zarówno do zabawy, jak i w celach profesjonalnych. W niektórych przypadkach konieczne jest posiadanie licencji na drona. Jej brak może skutkować m.in. wysoką karą finansową. Dowiedz się, kiedy licencja jest potrzebna i sprawdź, czy możesz bez niej kupić takie urządzenie.

W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Chcesz latać dronem? Licencja nie zawsze będzie potrzebna

Obowiązujące przepisy wskazują, że licencja na drona nie jest wymagana, jeśli urządzenie w trakcie lotu pozostaje w polu naszego widzenia. Ważna jest także jego waga, która nie może przekraczać 250 gramów. Należy także pamiętać, że jednocześnie lot takim dronem musi odbywać się w odległości minimum 30 metrów od innych osób. Co ciekawe, kiedy korzystamy z tego urządzenia w celach zarobkowych, trzeba starać się o odpowiednie uprawnienia, bez względu na jego masę i warunki, w jakich jest użytkowane.

Wybrane modele:

Materiały promocyjne partnera

Ustawodawca w przepisach uwzględnił także obszary objęte zakazem lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi. Lista obejmuje m.in.:

  • wodociągi;
  • porty morskie i lotnicze;
  • kopalnie;
  • ujęcia wody;
  • linie telekomunikacyjne i energetyczne;
  • banki i muzea.

Pełny spis dostępny jest na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Co w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu chcemy odbyć lot w strefie objętej zakazem, np. parkiem narodowym? Wtedy mogą być konieczne odpowiednie uprawnienia (kategoria szczególna lub certyfikowana) i dodatkowe zezwolenie ULC. Warto także wspomnieć, że jeśli na danego drona wymagana jest licencja, to pilot nie musi jej mieć, gdy w trakcie lotu towarzyszy nam osoba posiadająca zezwolenie.

Jak zdobyć licencję na drona?

Pilotowanie drona bez uprawnień w przypadku, gdy są one wymagane, grozi wysokimi karami finansowymi. Dodatkowo, jeśli dana sytuacja stworzyła bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia, możliwą konsekwencją jest nawet ograniczenie lub pozbawienie wolności (tak też dzieje się, gdy mamy uprawnienia, ale np. wlecimy na teren objęty zakazem bez pozwolenia, np. lotnisko).

Aby zdobyć licencję, należy najpierw przejść bezpłatny kurs (Urząd Lotnictwa Cywilnego na swojej stronie udostępnia listę wszystkich ośrodków szkoleniowych na terenie Polski). Kolejnym krokiem jest zdanie płatnego egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Trzeba jednak pamiętać, że tak jak w przypadku prawa jazdy, na loty dronem istnieją różne licencje, określone klasyfikacją UAVO. Można wyróżnić m.in. klasę otwartą (A1/A3 i A/2) oraz szczególną, np. STS-01, NSTS-09). Każda z nich pozwala na pilotowanie dronów spełniających odpowiednie wymogi w sposób określony w przepisach. Szczegóły dotyczące klasyfikacji UAVO oraz ceny egzaminów znajdują się na wcześniej wspomnianej stronie ULC.

W przypadku niektórych dronów wymagana jest ich rejestracja

Drony bez kamery, których masa jest mniejsza niż 250 gramów, nie muszą być rejestrowane. Dla wszystkich innych bezzałogowych statków powietrznych konieczna jest ich rejestracja. Można to zrobić przez internet, na dedykowanej platformie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Aby to zrobić, wystarczy zarejestrować się na stronie i wpisać numer drona. Jeśli na dane urządzenie wymagane są uprawnienia, konieczne będzie okazanie odpowiednich dokumentów.

Drony bez licencji – polecane modele

Latanie dronem może być świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Poniżej przedstawiamy dobre jakościowo modele warte uwagi, na które nie jest potrzebna licencja.

DJI Mini 2 Fly More Combo

Dron od DJI posiada maksymalny zasięg wynoszący 6 km i może rozwinąć prędkość do 57 km/h. Maksymalny czas lotu to 31 minut, więc w zupełności wystarczy na podziwianie zapierających dech widoków oraz nagrywanie filmów i robienie zdjęć w wysokiej jakości. To możliwe, ponieważ DJI Mini Fly More Combo na pokładzie posiada kamerę 4K, 3-osiowy gimbal i czterokrotny cyfrowy zoom. Urządzenie zostało wyposażone ponadto w funkcję zaprogramowania ścieżki lotu czy tworzenia panoramy oraz wiele innych, pozwalających na tworzenie profesjonalnych materiałów wizualnych.

Jeśli chodzi o samą obsługę Mini 2, dron został wyposażony w tryby ułatwiające jego pilotowanie, takie jak np. precyzyjny zawis, automatyczny start czy powrót do punktu rozpoczęcia lotu przy wykorzystaniu technologii GPS. To obecnie jeden z najpopularniejszych i najlepszych bezzałogowych statków powietrznych do użytku prywatnego.

Ryze Tello

Kolejna propozycja to przystępny cenowo dron z kamerą na pokładzie. To świetne rozwiązanie dla osób dopiero zaczynających przygodę z lataniem lub na prezent dla dziecka. Choć specyfikacja kamery nie jest imponująca (transmisja i nagrywanie w 720p, aparat 5MP), model ten będzie idealnym narzędziem do nauki i zabawy. Ryze Tello może być sterowany za pośrednictwem smartfona lub kontrolera. Istnieje także możliwość zaprogramowania jego pracy w Scratchu, co pozwoli młodszym użytkownikom poznania podstaw programowania.

Bateria Ryze Tello pozwala na lot do ok. 13 minut. Maksymalny zasięg, na jaki może oddalić się dron, to 100 metrów. Wcześniej wspomniana kamera posiada elektroniczną stabilizację obrazu oraz różne tryby pracy. Warto także dodać, że dron został wyposażony w dodatkowe funkcje zwiększające frajdę z obcowania z tym urządzeniem, takie jak np. akrobacje 8D czy rozpoczęcie lotu po podrzuceniu go w powietrze.

XIAOMI Fimi X8 Mini Pro

Fimi X8 Mini Pro posiada zasięg aż 8 km i maksymalny czas lotu do 30 minut. Może być pilotowany za pośrednictwem zarówno smartfona, jak i dedykowanego kontrolera. Dron został wyposażony w kamerę 4K, gdzie system transmisji obrazu TDMA gwarantuje stabilną transmisję. W połączeniu z trzyosiowym gimbalem Fimi X8 Mini Pro pozwala na nagrywanie filmów i robienie zdjęć w bardzo wysokiej jakości.

Urządzenie posiada ponadto port USB typu C, dzięki czemu szybko można naładować jego baterie i wrócić do pilotowania. Warto także wspomnieć o dodatkowych funkcjach, takich jak np. zabezpieczenie przed lotem w zakazanych strefach czy automatyczny powrót do punktu startu przy bardzo niskim poziomie naładowania akumulatorów.

Drony i akcesoria

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kiedy na latanie dronem konieczna jest licencja? Czy można kupić taki sprzęt bez pozwolenia na latanie? - GRA.PL

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto