Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowickie hotele sprzed lat były luksusowe i nowoczesne. Zobaczcie, jak wyglądały w XIX i XX wieku

DN
Hotel Centralny przy Dworcowej
Hotel Centralny przy Dworcowej Zdjęcia archiwalne
W tych hotelach mieszkali pierwsi goście, przyjeżdżający do Katowic. To tu odbywały się niezapomniane bale i dancingi, a w PRL przychodzono choćby na kawę, podawaną w szklankach. Zobaczcie dawne katowickie hotele, istniejące i nie. Warto je sobie przypomnieć w czasach, kiedy w centrum miasta powstają nowe obiekty. Zdjęcia archiwalne

Przed laty w Katowicach działało sporo hoteli, mniej lub bardziej luksusowych. Np. w wybudowanym w 1902 roku hotelu Monopol działały trzy restauracje, piekarnia i pralnia. Za dobę pobytu było tu zapłacić 5,5 zł. Dziś - co najmniej 600 zł. Monopol jest dziś jedynym pięciogwiazdkowym obiektem w mieście.

Nie był to jednak pierwszy hotel w mieście - taki powstał przy ulicy Warszawskiej - był to dwupiętrowy, okazały i robiący wrażenie na podróżnych, wysiadających z pociągu, hotel Welt. To tu dał słynny koncert Johann Strauss, a było to w czasach, gdy Katowice były jeszcze wsią. Potem na rogu rynku i Warszawskiej powstał hotel De Prusse. Oba hotele przetrwały wojnę, ale zostały zniszczone przez żołnierzy radzieckich w 1945. Za to w 2005 podczas remontu kanalizacji pod centrum natrafiono na fundamenty hotelu sprzed 150 lat. Błyskawicznie pojawiły się plotki, że pod ziemią jest hotelowy skarbiec.

Przetrwał za to ulokowany tuż obok, przy Korfantego 3, hotel Grand. Przez lata zajmowało go Muzeum Śląskie, zanim przeniosło się do strefy kultury, do nowej siedziby. Powstał w 1899 roku. Do dziś monumentalny gmach robi wrażenie. A co dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy to działała tu nawet elektryczna winda. Oczywiście na parterze była restauracja i kawiarnia.

Katowickie hotele z czasów PRL

O balach w Silesii czy hotelu Katowice do dziś krążą legendy. Silesii już nie ma, hotel Katowice przechodzi powolny remont. Hotel Warszawa zmienił się w Novotel. Hotel Silesia, otwarty w maju 1971 roku, uchodził za bardzo luksusowy hotel. Skończył swą działalność w grudniu 2006 roku. Nocowali tu Aleksander Kwaśniewski, Charles Aznavour, Czesław Miłosz czy Andrzej Wajda, a także narodowe drużyny piłkarskie Niemiec i Szwecji. W czasach świetności pracowało tu 300 osób, w tym aż 30 pokojowych.

Kilka lat przed nim, w 1965, powstał przy Korfantego hotel Katowice. Powstał w ramach powojennej przebudowy Śródmieścia i działa do dziś. Za to w hotelu Warszawa przy Roździeńskiego - dziś to Novotel - działało pierwsze w mieście kasyno. W latach 60. XX wieku przy 1 Maja powstał zaś hotel Senator - niegdyś otoczony kamienicami, dziś wyburzonymi - hotel jest tuż przy ulicy Dudy-Gracza, ale lata świetności ma za sobą. Polonia przy Kochanowskiego jest obecnie prywatnym akademikiem, Campanille przy A4 jest po remoncie.

Za to w centrum miasta powstają i powstały kolejne hotele: obecny Marriott w Altusie, Puro przy Korfantego (w budowie), w miejscu Silesii ma powstać nowy hotel, Diament przy Dworcowej zostanie powiększony o część, powstającą według projektu Tomasza Koniora. Wielki hotel rośnie przy Ceglanej. Mercure powstaje obok dworca i magistratu.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia katowickich hoteli sprzed lat, z XIX, początku XX wieku i z czasów PRL i zobaczcie, czym i jak kusiły swoich gości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto