Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Zadyma pod KHW. Musiała interweniować policja [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kamila Rożnowska
Grupa górników znów zjawiła się pod siedzibą Katowickiego Holdingu Węglowego
Grupa górników znów zjawiła się pod siedzibą Katowickiego Holdingu Węglowego Kamila Rożnowska
Katowice: Zadyma pod KHW. Musiała interweniować policja. Huk petard, race dymne, okrzyki: "Złodzieje". Grupa górników znów zjawiła się pod siedzibą Katowickiego Holdingu Węglowego, gdzie związkowcy podczas porannego spotkania otrzymali projekt porozumienia. W dokumencie zawarto warunki, na jakich pracownicy KHW mieliby zostać włączeni do Polskiej Grupy Górniczej.

Strona społeczna nie zgadza się z tym projektem. Pod KHW interweniowała policja - 8 osób zostało zatrzymanych. Usłyszą najprawdopodobniej zarzut naruszenia miru, w związku z próbą wtargnięcia do siedziby spółki.

Sytuacja w Katowickim Holdingu Węglowym wciąż pozostaje napięta. Podczas porannego spotkania, które odbyło się w czwartek w siedzibie spółki, związkowcy otrzymali zapowiedziany projekt porozumienia dotyczącego warunków połączenia z Polską Grupą Górniczą. A fuzja ta - według ministerialnych zapowiedzi - ma nastąpić do 1 kwietnia.

- Zarząd zwrócił się do organizacji związkowych o przedstawienie ich uwag w formie jednolitego stanowiska. Pozwoli to na rozpoczęcie rozmów dotyczących konkretnych punktów porozumienia. Zarząd KHW oczekuje teraz na informację zwrotną od strony społecznej, by określić kiedy przygotują one swoje uwagi, co pozwoli na rozpoczęcie rozmów - informował po zakończonym spotkaniu Wojciech Jaros, rzecznik prasowy KHW.

Pod holdingiem już ok. godz. 10 zebrała się grupa górników. Dopiero przed godz. 12 wyszli do nich związkowcy, obecni na spotkaniu. Poinformowali zgromadzonych, że przedstawiony projekt jest nie do przyjęcia.

- Jako Związek Zawodowy Ratowników Górniczych w Polsce przy KHW nie jesteśmy w stanie przyjąć zaproponowanego przez zarząd porozumienia. Jest ono niekorzystne dla pracowników. Wypłata drugiej część "czternastki", nie może być warunkowana przyjęciem tych niekorzystnych rozwiązań - mówił Andrzej Herzog z ZZRG.

- Musimy przeanalizować otrzymane materiały. Jesteśmy gotowi do rozmów. Natomiast pierwsze czytanie tego projektu wskazuje, że proponowane porozumienie jest niekorzystne dla pracowników - dodaje Herzog.

Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć: zaproponowany projekt porozumienia zakłada "wchłonięcie" pracowników KHW przez PGG, a co za tym idzie - rozwiązanie Holdingowego Układu Zbiorowego. Włączenie pracowników KHW do PGG nie miałoby odbyć się na podstawie art. 23 prim kodeksu pracy, który zakłada, że po takiej fuzji, górnicy z KHW przez rok mogliby zachować dotychczasowe warunki zatrudnienia.

Dodajmy, że w KHW pracownicy posiadają układ zbiorowy, zaś w PGG - jeszcze nie. Zgodnie z porozumieniem zawartym ze związkowcami dawnej Kompanii Węglowej (zastąpiła ją właśnie PGG) w kwietniu 2016 roku, ich układ zbiorowy ma powstać do końca tego roku.

Wątpliwości budzą też zapisy dotyczące kopalni Ruch Śląsk oraz Wieczorek II. Według nieoficjalnych założeń te dwa zakłady miałyby pozostać w strukturach powiększonej PGG do końca tego roku, zaś od następnego - zostać przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Przypomnijmy, że po poniedziałkowym spotkaniu Krzysztof TChórzewski, minister ds. energii poinformował, że jeśli górnicy z KHW podpiszą porozumienie o połączeniu z PGG, do 3 marca otrzymają drugą część czternastki. Do 3 lutego (termin płatności mijał 5 lutego) pracownicy holdingu otrzymali 1000 zł netto. Górnicy nie zgadzają się z takim stawianiem sprawy i podkreślają, że czują się szantażowani warunkowaniem w taki sposób wypłaty należnych im pieniędzy.

Związki KHW zapowiedziały w czwartek, że jeśli pieniądze nie trafią na konta górników do 3 marca, 6 marca odbędzie się górnicza demonstracja - w samo południe spod siedziby KHW przejdą pod Urząd Wojewódzki.

Przed godz. 13 pod KHW interweniowała policja. Użyto gazu łzawiącego. 8 osób zostało zatrzymanych, a 80 wylegitymowanych. Zatrzymane osoby odpowiedzą najprawdopodobniej za naruszenie miru, w związku z próbą wtargnięcia go siedziby spółki. W akcji brało udział ponad 120 policjantów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto