Katowice wprowadzą regulamin korzystania z fontann, w tym ze Sztucznej Rawy na rynku ZDJĘCIA

Redakcja
Fontanna Sztuczna Rawa w Katowicach
Fontanna Sztuczna Rawa w Katowicach DZ
Katowice wprowadzą regulamin korzystania z fontann miejskich, w tym fontanny Sztucznej Rawy na katowickim rynku. Projekt uchwały w tej sprawie jest już gotowy. Jednym z najważniejszych punktów regulaminu jest zakaz wchodzenia do niecki fontann. Podkreślono też jednak, że nie wolno tu wjeżdżać na... rowerze ani deskorolce, zabrania się też w fontannie myć ludzi, zwierzęta i przedmioty.

Regulamin korzystania z katowickich fontann i Sztucznej Rawy

Katowickie fontanny, a w mieście jest ich kilkanaście, to generalnie atrakcja, a nie kłopot. Wyjątkiem jest Sztuczna Rawa. To fontanna wybudowana na śladzie płynącej pod płytą rynku rzeki. Tuż obok znajdują się słynne palmy z gliwickiej Palmiarni oraz betonowe leżaki.

Fontanna jest duża, szeroka, płytka i najczęściej traktowana jako... basen. W upalne kąpią się tu zarówno dzieci, jak i dorośli. Bywa też, zwłaszcza nocą, że fontannę ktoś potraktuje jak miejski szalet, albo publiczną pralnię. Szeroko komentowany był też wypadek, do którego doszło w fontannie: w niecce spacerowały dwie kobiety, jedna poślizgnęła się, upadła i straciła przytomność. Na miejscu interweniowało pogotowie, ale też policja, bo kompani kobiet tuż obok fontanny spożywali alkohol.

PAMIĘTACIE?
O włos od tragedii w Sztucznej Rawie. Najpierw libacja, potem spacer w fontannie i groźny upadek

Raz na zawsze wątpliwości czy w Sztucznej Rawie, ale też innych katowickich fontannach, można się kąpać czy nie, rozstrzygnie odpowiedni regulamin. Projekt w tej sprawie jest już gotowy, został zamieszczony na Platformie Konsultacji Społecznych.

Do fontanny nie wolno wchodzić, ani wjeżdżać. Nie wolno się też w niej... myć

Generalnie jest to lista zakazów, czego w katowickich fontann, a w szczególności w Sztucznej Rawie, robić nie wolno. Niektóre są tak oczywiste – jak np. zakaz wjeżdżania do fontanny na rowerach czy zakaz picia wody z fontann - że mogą wydawać się śmieszne czy wręcz absurdalne. To jednak tylko odpowiedź na zdarzenia, do jakich przy Sztucznej Rawie dochodzi.

Niektóre z zakazów należałoby zresztą zaznaczyć pogrubioną czcionką. Wśród tych jest m.in. zakaz wchodzenia do niecek fontann, ale też kąpania tu ludzi i zwierząt, mycia i prania przedmiotów oraz rzeczy czy w końcu zanieczyszczania i zaśmiecania fontann.

Fragment regulaminu: w czasie przebywania na terenie wokół fontann i Sztucznej Rawy zabrania się:

 • a) zatykania dysz fontann,
 • b) manipulowania przy instalacjach i urządzeniach elektrycznych fontann i sztucznej Rawy,
 • c) wchodzenia do niecek fontann i sztucznej Rawy, a także wjeżdzania na rowerach, deskorolkach, wrotkach itp.,
 • d) picia wody z fontann i sztucznej Rawy,
 • e) wlewania do fontann i sztucznej Rawy jakichkolwiek płynów, w tym środków czystości,
 • f) wprowadzania zwierząt do niecki fontann i sztucznej Rawy,
 • g) kąpieli i mycia ludzi lub zwierząt, mycia i prania przedmiotów oraz rzeczy w fontannach i sztucznej Rawie,
 • h) zaśmiecania i zanieczyszczania fontann i sztucznej Rawy, tj. rzucania żwirku, piasku, kamyków, zabawek, papierów, niedopałków, worków foliowych oraz wszelkich innych nieczystości,
 • i) zakłócania spokoju i porządku publicznego,
 • j) niszczenia elementów małej architektury i roślinności towarzyszącej fontannom i sztucznej Rawie,
 • k) umieszczania tablic, reklam, napisów oraz ogłoszeń.

W regulaminie podkreślono, że dzieci poniżej 7 lat mogą przebywać wokół fontann i Sztucznej Rawy tylko pod opieką rodziców lub pełnoletnich opiekunów.

Regulamin nie dotyczy wodnych placów zabaw i fontann posadzkowych

Co istotne regulamin nie dotyczy tak zwanych fontann posadzkowych (fontann bez widocznej niecki) i wodnych placów zabaw. Fontanny posadzkowe znajdują się m.in. przy ulicy Sokolskiej, przy ulicy Skargi oraz przy gmachu NOSPR.

Projekt uchwały w tej sprawie jeszcze do 11 września będzie poddawany konsultacjom na Platformie Konsultacji Społecznych. Następnie trafi pod obrady Rady Miasta i wejdzie w życie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Naruszenie regulaminu będzie wówczas traktowane jak wykroczenie.

Dlaczego Katowice zabraniają wchodzenia do Sztucznej Rawy?

Powodów jest kilka, ale najważniejsze jest to, że woda w fontannie może być zanieczyszczona, a wchodząc do niej ryzykujemy zdrowie.

- Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się względną przeźroczystością, w związku z czym mylnie uważana jest za wodę czystą. W wodzie mogą znajdować się różne drobnoustroje obecne w odchodach zwierzęcych, mogą być obecne wirusy oraz pierwotniaki pasożytnicze, powodujące szereg chorób, które nie wiadomo jak później leczyć - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały w sprawie regulaminu.

Na tym nie koniec zagrożeń. - Wysoka temperatura powietrza sprzyja chęci ochłodzenia się w wodzie, jednak im wyższa temperatura otoczenia tym namnażanie się drobnoustrojów jest większe, a tym samym ryzyko zachorowania wzrasta. Niniejszy regulamin został opracowany w celu wykluczenia niewłaściwych zachowań oraz zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego osób przebywających w otoczeniu fontann i sztucznej Rawy na Rynku w Katowicach - dodają urzędnicy.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A jo sie ino pytom: czymu tak późno??? I czymu terozki na zima???
Dodaj ogłoszenie