Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. W Willi Goldsteinów wręczono tegoroczne nagrody w dziedzinie kultury

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Nagrody w edycji 2022 otrzymali: Regina Gowarzewska, Grzegorz Chudy, Renata Bonczar i Robert Ciupa.
Nagrody w edycji 2022 otrzymali: Regina Gowarzewska, Grzegorz Chudy, Renata Bonczar i Robert Ciupa. UM Katowice
W czwartek 8 września w historycznej Willi Goldsteinów prezydent Katowic Marcin Krupa wręczył tegoroczne nagrody w dziedzinie kultury. Otrzymała je czwórka mieszkańców, doskonale znanych ze swojej działalności w dziedzinie kultury i popularyzacji. Marcin Krupa przypomniał, że bez ludzi zaangażowanych w kulturę miastu nie udałoby się osiągnąć wielu przedsięwzięć w tej dziedzinie. Jak co roku wręczenie nagród za wkład w rozwój kultury zbiegło się z kolejną rocznicą nadania Katowicom praw miejskich.

W Katowicach nagrody w dziedzinie kultury mają prawie 40-letnią tradycję. Pierwszą taką nagrodę przyznano jeszcze w czasach Polski Ludowej, w 1984 roku. Prezydent miasta przyznają ją mieszkańcom szczególnie zasłużonym dla kultury, którzy swoją osobą i wybitnymi osiągnięciami artystycznymi i organizacyjnymi przyczyniają się do rozwoju kulturalnego w mieście. Tegoroczne wręczenie nagród odbyło się w historycznej Willi Goldsteinów. Corocznie uroczystość ta odbywa się w okolicach września, czyli przyznania Katowicom praw miejskich przed 157 laty.

Tegorocznymi lauretami nagrody zostali:

Regina Gowarzewska - popularyzatorka muzyki, prelegentka na koncertach, współautorka programów radiowych (m.in. Radio Katowice – „O muzyce inaczej") i telewizyjnych, dziennikarka, autorka koncertów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, a jednocześnie aktywna twórczyni kultury muzycznej w kraju, kierownik Biura Koncertowego Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Grzegorz Chudy - filolog, muzyk i plastyk, popularyzator gwary i kultury śląskiej od urodzenia związany z Katowicami. Absolwent Filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim. W jego bogatej działalności na rzecz kultury szczególną uwagę zwracają projekty edukacyjne skierowane do dzieci (np. Bajtle godojam), których celem jest uświadomienie młodego odbiorcy w jak bogatym kulturowo regionie żyje.

Renata Bonczar – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach, doktor sztuki, wykładowca akademicki, malarka. Wielokrotnie nagradzana w najważniejszych krajowych konkursach malarskich, stypendystka Ministerstwa Kultury.

Robert Ciupa - historyk, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, członek redakcji półrocznika „CzasyPismo", autor i współautor artykułów naukowych i publikacji popularnonaukowych obejmujących tematyką najnowszą historię Polski m.in. Szpiegowski arsenał bezpieki (2011), Kultura niezależna w Kościele (2011), Marzena z betonu (2014), Tarnogórska Solidarność 1980-1981 (2011), Wujek'81 Strajk i pacyfikacja (2016).

W trakcie uroczystości prezydent Katowic Marcin Krupa podziękował czwórce laureatów za ich działalność na rzecz miasta. Prezydent przypomniał odbywające się w Katowicach wydarzenia kulturalne, czy budowę Strefy Kultury. Jak zauważył Marcin Krupa osiągnięć miasta w dziedzinie kultury nie udałoby się osiągnąć bez zaangażowania w tę tematykę samych mieszkańców, którzy wybrali to miejsce do życia, tutaj żyją, pracują, tworzą i angażują się w kulturalne życie Katowic na różnych płaszczyznach.

- Tytuł Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO stanowi ukoronowanie naszego zaangażowania w rozwój kultury. Zarówno przyznanie tytułu, jak i budowa Strefy Kultury, to czynniki, które znacząco wpłynęły na rozwój całego miasta, a u podstaw tych projektów leży właśnie kultura. Dziś mamy wyrobioną markę. W Katowicach odbywają się festiwale – jak OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka czy Rawa Blues. Ale to też kolejne edycje Letnich Ogrodów Teatralnych i fantastyczne spektakle wystawiane zarówno przez Teatr Śląski, jak i inne mniejsze, niezależne teatry. Tych wszystkich działań nie byłoby, gdyby nie osoby angażujące się w kulturę. Dziś nagradzamy zarówno tych zajmujących się kulturą wysoką, jak i tych którzy popularyzują chociażby gwarę śląską. Bo i o nich nie wolno nam zapominać – mówił Marcin Krupa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto