Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich przed Pomnikiem Powstańców Śląskich. Zobacz ZDJĘCIA

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola
Przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich, w których uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz lokalnych oraz państwowych. – Dzisiejszy dzień, po raz pierwszy obchodzone święto narodowe, to hołd Polski dla Śląska, to pełne docenienie tego wysiłku, tego zrywu i tej mądrości śląskiej, która wtedy przed stu laty sfinalizowała ukształtowanie polskiej niepodległości – mówił przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W poniedziałek, 20 czerwca 2022 roku, po raz pierwszy obchodzony jest Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Z tej okazji, przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach odbyły się o godzinie 9.30 uroczystości z udziałem władz lokalnych i państwowych. W tym wyjątkowym miejscu nie zabrakło pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli służb, między innymi: wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej i harcerzy. W wydarzeniu wzięli udział również mieszkańcy miasta, a przechodzący przez pobliski park katowiczanie zatrzymywali się oraz dołączali do obchodów tego ważnego święta.

Zobacz zdjęcia:

„Odrodzona Rzeczpospolita potrzebowała Śląska jak tlenu”

Na początku uroczystości przywołano wątki historyczne, związane z setną rocznicą wkroczenia oddziałów generała Szeptyckiego do powiatu katowickiego. Następnie, przy Pomniku Powstańców Śląskich wybrzmiała rota, po czym miały miejsce oficjalne punkty wydarzenia, takie jak: apel, podniesienie flagi czy odśpiewanie hymnu narodowego i wystąpienia przedstawicieli władz państwowych. Uczestnicy obchodów wysłuchali listu prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, odczytanego przez wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka.

– Odrodzona Rzeczpospolita potrzebowała Śląska jak tlenu. Bez niego pozostałaby państwem zapóźnionym cywilizacyjnie. I oni, powstańcy śląscy, wzięli to zadanie na siebie i doprowadzili je do szczęśliwego finału. Dokonali, wydawać by się mogło, niemożliwego. Dzięki ich determinacji i mądrości nasza ojczyzna zyskiwała potężne zaplecze przemysłowe, które dawało impuls modernizacyjny całemu krajowi – napisał w odczytanym liście premier Mateusz Morawiecki.

Poza ważnymi kwestiami gospodarczymi, prezes Rady Ministrów podkreślił też ogromne znaczenie działań powstańczych na Śląsku dla polskiej kultury i tradycji, a także wolności.

– Ta powstańcza epopeja niesie jeszcze jedno ważne dla nas przesłanie. Dowiodła ona bowiem ponad wszelką wątpliwość wielkiego przywiązania mieszkańców tej ziemi do Polski. Do jej kultury, tradycji i wiary. Dzisiaj, w pierwszy Narodowy Dzień Powstań Śląskich, wraz ze zgromadzonymi na uroczystym apelu, pod symbolicznym i niezwykle wymownym pomnikiem w centrum Katowic pochylam głowę przed wszystkimi uczestnikami tych powstańczych zrywów – kontynuuje w liście premier.

– Do dziś uświadamiają nam one jak wielkim magnesem potrafi być polska kultura wolności i jak wielką cenę trzeba nieraz zapłacić, by znaleźć się w obrębie jej oddziaływania. Z wielką wdzięcznością myślę o heroicznej odwadze powstańców oraz śmiałości ich działań, którymi zapisali jedną z najjaśniejszych kart naszej historii – napisał Mateusz Morawiecki.

„Wielki hołd składa tutaj Polska dzisiaj Śląskowi”

Po odczytaniu listu premiera, swoje przemówienie podczas uroczystości wygłosił wiceprezes Rady Ministrów Piotr Gliński.

– Te trzy powstania to wielki dowód na mądrość polskich Ślązaków, na ich gotowość do heroizmu, ale także gotowość do mądrej refleksji o losie własnej małej ojczyzny i tej ojczyzny wielkiej, niepodległej. A dzisiejszy dzień, po raz pierwszy obchodzone święto narodowe, to hołd Polski dla Śląska, to pełne docenienie tego wysiłku, tego zrywu i tej mądrości śląskiej, która wtedy przed stu laty sfinalizowała ukształtowanie polskiej niepodległości – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach.

W swoim przemówieniu wicepremier Gliński podkreślił znaczenie odwagi Ślązaków oraz ich oddania sprawom ojczyzny, co stanowi wartość nie tylko historyczną, ale miało też istotny wpływ na czasy współczesne, kiedy to Polska, dzięki takiej postawie powstańców może cieszyć się wolnością, a także rozwijać na wielu płaszczyznach – również tej kulturalnej. Wiceprezes Rady Ministrów odwołał się przy tym do obecnej sytuacji na Ukrainie, zwracając uwagę na ogromną determinację obywateli kraju w walce o utraconą wolność. Zaznaczył, że w obu przypadkach chodzi o ocalenie kultury, tożsamości, a także możliwości rozwoju w niepodległym kraju.

– Nie sposób nie wspomnieć, że gdyby nie te powstania, gdyby nie walka heroiczna, krew Ślązaków – bo to były powstania krwawe, trzecie powstanie to około dwa tysiące poległych – gdyby nie to poświęcenie, nie moglibyśmy tutaj rozwijać polskiej kultury. Tu znowu odnosimy się do tej refleksji podstawowej: dlaczego te wielkie konflikty, z którymi mamy do czynienia także w tej chwili – to, co się dzieje na Ukrainie – mają miejsce. Dlaczego zło wciąż jest obecne i trzeba mu się przeciwstawiać w sposób tak zdecydowany, a często wymagający ofiar. A właśnie po to, żeby niepodległe, wolne, suwerenne wspólnoty mogły rozwijać swoją kulturę, mgły edukować kolejne pokolenia, mogły sprostać wyzwaniom także świata współczesnego. I ta refleksja towarzyszy nam dzisiaj w narodowym dniu, w którym wspominamy powstania śląskie. Wielki hołd składa tutaj Polska dzisiaj Śląskowi – mówił wiceprezes Rady Ministrów Piotr Gliński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto