Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Trwa budowa nowego kościoła i klasztoru w Panewnikach. Wiemy, kto tam zamieszka

Redakcja
Budowa Zespołu Sakralnego Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów w Starych Panewnikach w Katowicach.

Zdjęcia z 5 lutego 2021 r.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Budowa Zespołu Sakralnego Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów w Starych Panewnikach w Katowicach. Zdjęcia z 5 lutego 2021 r. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Katarzyna Pachelska
W Katowicach Starych Panewnikach, na zakręcie przy skrzyżowaniu ul. Panewnickiej i Kuźnickiej, trwa budowa nowego klasztoru z kościołem. To inwestycja zakonu franciszkanów. Obkładana właśnie elewacją z ciemnobrązowego klinkieru, nawiązująca do położonych przy tej samej ulicy słynnej panewnickiej bazyliki i klasztoru, duża budowla pomieści też dom parafialny. Stan surowy zamknięty ma osiągnąć latem 2021 r.

Kiedyś w tym miejscu pasły się konie, dziś trwa budowa Zespołu Sakralnego Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów. Przy zakręcie ul. Panewnickiej w stronę Rudy Śląskiej, i skrzyżowania tej ulicy z ul. Kuźnicką, w Starych Panewnikach rośnie nowa siedziba Rzymskokatolickiej Parafii św. Antoniego z Padwy, z kościołem i klasztorem ojców franciszkanów.

Parafia ta obejmuje ulice:
Bałtycka, Bema, Cienista, Jęczmienna, Koszykowa, Kuźnicka, Łąkowa, Owsiana, Panewnicka (część), Partyzantów, Śmiłowicka, Ustronna, Wymysłów, Wymysłów Tylna, Ziembowa.

Zobacz zdjęcia z budowy nowego kościoła i klasztoru franciszkanów w Katowicach. Kliknij w galerię zdjęć.

Przy tej samej ulicy, Panewnickiej, ale kilkaset numerów wcześniej, jadąc od strony Ligoty, znajduje się słynna bazylika panewnicka z klasztorem franciszkanów. Nowa inwestycja będzie więc drugim kościołem z zespołem klasztornym położonym przy tej samej ulicy.

Dotychczasowa siedziba parafii jest tuż-tuż, może ze 100 m od budowy, przy Panewnickiej 463. Znajduje się w skromnym budynku, który kiedyś był salą restauracyjną. Jest tam też klasztor, w którym mieszka kilkoro zakonników.

Inwestorem budowy jest Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów

Budowa trwa od maja 2019 r. Prowadzi ją firma Erbet z Nowego Sącza. Zespół Sakralny zaprojektował Grzegorz Ratajski, architekt z Tychów. W październiku 2020 r. odbyła się na niej msza św. pod przewodnictwem ks. abp. Wiktora Skworca oraz pobłogosławienie i włożenie kamieni w mury budowanego kościoła.

To kamienie:

  • z grobu Pana Jezusa (przywieziony z pielgrzymki do Ziemi Świętej),
  • z grobu św. Antoniego z Padwy (patrona parafii,
  • kamień z Łąk Bratiańskich (klasztor i sanktuarium uznawane za pierwszą siedzibę prowincji Wniebowzięcia NMP).

Budowla będzie miała kilka funkcji. Potwierdza to ojciec Antonin Brząkalik, prowincjał prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych w Polsce.

Budujemy tu kościół, który będzie miał ok. 600 m2 powierzchni, klasztor dla ojców z kaplicą, która będzie też dostępna dla wiernych, oraz dom parafialny. W sumie cały zespół będzie miał 2600 m2 powierzchni - relacjonuje.

- W lecie 2021 r. planujemy osiągnąć stan surowy zamknięty, z dachem i wstawionymi oknami oraz elewacją. Jak będą pieniądze, to będziemy wykańczać wnętrza. Czasy są trudne, nie chcemy się zadłużać - mówi ojciec Brząkalik

Schronienie znajdą tu też franciszkanie wracający z misji do Polski

W nowym klasztorze będą mieszkać nie tylko miejscowi zakonnicy. Schronienie znajdą tu też franciszkanie, którzy po latach spędzonych na misjach w różnych zakątkach świata będą chcieli wrócić do Polski. - Tu będą mogli spędzić ostatnie lata życia. Dla nich, ale i dla parafian z niepełnosprawnościami, będzie zamontowana winda. W klasztorze będzie 15 pokoi, zamieszka tu 12 apostołów. Pozostałe pokoje przeznaczymy dla zakonników, którzy będą do nas przyjeżdżać - mówi prowincjał.

Nowy zespół kościelno-klasztorny będzie miał też parking na 60 samochodów. - Dziś kościoła bez parkingu nie można budować - mówi w żartach ojciec Brząkalik.

Pieniądze na budowę nowego kościoła i klasztoru pochodzą ze środków całej prowincji franciszkanów w Polsce oraz z datków wiernych. - Każdy klasztor franciszkanów w Polsce odprowadza 25 proc. swoich dochodów na rzecz budowy nowych miejsc kultu - informuje ojciec Brząkalik.

- W Tychach budujemy już 20. rok klasztor i kościół, zwany Małym Asyżem. Już z nas żartują, że nasze budowy trwają tak długo. Ale Tychy to specyficzna inwestycja. Dzięki tej w Starych Panewnikach mamy możliwość pokazania, że jednak umiemy budować szybciej - żartuje prowincjał.

Dotychczasową siedzibę parafii w Starych Panewnikach być może przejmie Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES, które prowadzi tu już od wielu lat warsztaty terapii zajęciowej dla osób z niepełnosprawnościami.

Budowa Zespołu Sakralnego Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów w Starych Panewnikach w Katowicach.

Zdjęcia z 5 lutego 2021 r.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Katowice: Trwa budowa nowego kościoła i klasztoru w Panewnik...

Historia obecności franciszkanów w Panewnikach

Franciszkanie w Panewnikach są obecni od ponad wieku. W 1901 r. ordynariusz wrocławski kardynał Georg Kopp wydał zgodę na budowę klasztoru i osiedlenie się zakonników na terenie położonym na granicy Ligoty i Panewnik (leżały one wówczas na obszarze Cesarstwa Niemieckiego). Sami franciszkanie przybyli do Panewnik rok później. W 1905 r. zaczęto budowę klasztoru i kościoła według projektu franciszkanina br. Mansuetusa Fromma OFM. Zarówno kościół, jak i zespół klasztorny nawiązują w stylu do architektury romańskiej. Pracowali przy niej zatrudnieni robotnicy, ale też miejscowa ludność.

Kościół w Panewnikach konsekrował 19 lipca 1908 roku kard. Georg Kopp. Uroczystość zgromadziła 80 tys. wiernych. Do stacji w Ligocie uruchomiono ponad 50 specjalnych pociągów. W 1974 r. papież Paweł VI nadał mu miano bazyliki mniejszej. Dziś to Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Znajduje się przy ul. Panewnickiej 76.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto