Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: „Tropizmy” czyli spacer/instalacja w sobotę w BWA

Magdalena Mikrut-Majeranek
W sobotę, 10 listopada, o godz. 18.00 w katowickiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA odbędzie się spektakl „Tropizmy”, stworzony przez Fundację na rzecz młodych twórców Jazdaa Polska! Słowo „tropizm” oznacza reakcję ruchową roślin i niższych zwierząt na bodźce zewnętrzne, czyli po prostu ruch. I to on determinować będzie przebieg spektaklu. Formuła projektu jest wyjątkowa, ponieważ będzie to spacer/instalacja.

Inspiracją do działań w ramach projektu jest twórczość Neila Harbissona, artysty malarza, androida. - Jako osoba cierpiąca na achromatopsję, Harbisson poddał się zabiegowi mającemu na celu wszczepienie na stałe w podstawę jego czaszki urządzenia do substytucji sensorycznej o nazwie EyeBorg, które przetwarza kolory na dźwięki. Długotrwałe użytkowanie urządzenia dało nieoczekiwane efekty, Harbisson zaczął śnić w kolorach, a dźwięki wywoływały u niego wrażenia barwowe działając podobnie do synestezji projekcyjnej. Przed artystą, dzięki poszerzeniu granic swoich zmysłów otworzyły się zupełnie nowe kategorie estetyczne i wymiary kontaktów interpersonalnych. Dla Harbissona przemowy wielkich przywódców są paletą kolorów, twarze akordami, a widowiska sceniczne – koncertami – zdradza Tobiasz Sebastian Berg, jeden z twórców projektu.

Instalacja jest głosem w debacie o granicach zmysłów w ramach filozofii i kognitywistyki. Autorzy zastanawiają się nad możliwością przekładania jednego zmysłu na inny. Nie instruują, nie opowiadają. Co robią? Tworzą przestrzeń do eksploracji sensualnej.

Pomysłodawca projektu, Paweł Gwiaździński, jest doktorantem, filozofem i interdyscyplinarnym badaczem zajmującym się głównie kognitywistyką i fenomenologią. Spektakl powstał w wyniku kolaboracji artystów, osób niewidomych i niedowidzących oraz ich wspólnego namysłu nad zmysłowym doświadczaniem rzeczywistości.

W skład kolektywu twórczego wchodzi reżyserka teatralna Agata Dyczko, scenografka i kostiumografka Julita Goździk, muzyk Wojciech Kurek, choreograf i reżyser Tobiasz Sebastian Berg oraz Alicja Witek i Jarosław Ferdynus.

Działanie powstało w ramach zadania „niepodległość zmysłów” realizowanego przez fundacje na rzecz młodych twórców Jazdaa Polska! w ramach programu narodowego centrum kultury „kultura-interwencje 2018.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto