Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. Tężnia w parku Zadole ponownie dostępna dla mieszkańców - już od soboty 1 kwietnia

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Tężnia solankowa w katowickim parku Zadole.
Tężnia solankowa w katowickim parku Zadole. Arkadiusz Gola
Mieszkańcy Katowic znów będą mogli korzystać z właściwości tężni solankowej w parku Zadole. Obiekt będzie ponownie dostępny od soboty 1 kwietnia. To już 4 sezon działania popularnego obiektu, który powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jeszcze w tym roku gotowe mają być dwie kolejne tężnie - na os. Tysiąclecia i na Giszowcu.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Tężnia solankowa na Zadolu wraca po przerwie sezonowej

W sobotę 1 kwietnia po przerwie zimowej mieszkańcy Katowic znów będą mogli korzystać z właściwości tężni solankowej w parku Zadole. Będzie to już 4 sezon działania popularnego obiektu, który powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego. Atrakcja na Zadolu będzie czynna codziennie od 8.00 do 21.00. Korzystać z niej można bezpłatnie, tak samo jak w zeszłym roku, do końca października. Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami.

– Tężnia solankowa w parku Zadole powstała w ramach katowickiego Budżetu Obywatelskiego i była to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji w naszym regionie. Powstała tu przestrzeń, z której korzystają tysiące mieszkańców Katowic i okolicznych miast. W sąsiedztwie znajduje się amfiteatr, plac zabaw oraz wybudowany niedawno basen w Zadolu co sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Projekt budowy tężni na Zadolu uzyskał ponad 15 tysięcy głosów. Po stronie południowej tężni znajduje się reprezentacyjny ogród. Niedaleko jest również strefa piknikowa oraz strefa aktywności dla seniorów. Inwestycja kosztowała blisko 2,6 mln złotych.

- Tężnia to projekt unikalny w skali naszego miasta. Nie było wcześniej tego typu obiektów, ale był to pomysł trafiony, bo mieszkańcy chętnie z niej korzystają. Dlatego jesteśmy w trakcie budowy kolejnej tężni, dzięki czemu oferta rekreacji dla mieszkańców się poszerza. Ma to ogromne znaczenie dla samopoczucia oraz zdrowia osób, które odwiedzają tężnię – podsumowuje dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach Mieczysław Wołosz.

W Katowicach powstaną kolejne tężnie

– Obecnie w budowie są dwa kolejne obiekty wykorzystujące solankę, to fontanna w Giszowcu oraz tężnia na os. Tysiąclecia. Dzięki tym inwestycjom mieszkańcy kolejnych części miasta będą mieli bliżej do miejsc, w których będą mogli wypocząć i korzystać ze zdrowotnych właściwości solanki – mówi Marcin Krupa.

Jesienią ma się zakończyć budowa tężni na Tysiącleciu. Jej otwarcie jest zaplanowane na przyszły rok. W otoczeniu tężni stanie 20 ławek, stoły piknikowe oraz stojaki na rowery. Nasadzone zostaną także rośliny, w tym m.in. modrzewie, różnego rodzaju sosny oraz świerki. Powstanie również pergola - zacieniona alejka składająca się ze słupów i ułożonej na nich kratownicy, po której będzie piąć się winorośl pachnąca. Sama tężnia będzie okrągła – żelbetowa niecka na rzucie koła będzie miała średnicę ponad 16 m z wewnętrznym dziedzińcem o średnicy 6,8 m. Razem z tężnią powstanie także ogród sensoryczny. Łączny koszt obu inwestycji to prawie 2,9 mln złotych.

Trwa również budowa fontanny solankowej w Giszowcu. Ta inwestycja, o wartości 519 tys. złotych, zgodnie z umową, powinna się zakończyć do 30 kwietnia. Zagospodarowany inwestycją teren zajmuje powierzchnię 987 m2, przy czym sama fontanna będzie mieć powierzchnię 21 m2. Razem z fontanną powstaną prowadzące do niej ścieżki, elementy małej architektury oraz stojaki na rowery. Zostaną także nasadzone rośliny – m.in. róże, berberysy oraz bukszpany.

Zdrowotne właściwości tężni

Tężnia to budowla z drewna, której wnętrze jest wypełnione gałązkami tarniny. Spływająca solanka, rozbija się o nie i tworzy w ten sposób leczniczy aerozol. Pod tężnią znajduje się basen do odbioru solanki. Drewniana ażurowa konstrukcja okalająca tężnię sprawia, że stężenie dobroczynnych składników w bezpośrednim sąsiedztwie tężni jest zwiększone.

Solanka wykorzystywana na Zadolu to solanka Zabłocka pochodząca z Dębowca. W każdym roku odbywają się trzy dostawy solanki, po 40 m3. Wydobywa się ją od 1982 roku z odwiertu ,,Korona” z głęboko położonych złóż wód leczniczych – solanek jodkowych. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych przeznaczony do pielęgnacji zdrowia i urody, tradycyjnie stosowany do kąpieli i inhalacji. Przebywanie w tężni może pomóc w leczeniu wielu chorób i schorzeń jak np.: nadciśnienie tętnicze, schorzenia zatok i górnych dróg oddechowych, alergie, nerwica wegetatywna, niedoczynność tarczycy czy choroby reumatyczne.

Tężnia solankowa w katowickim parku Zadole.

Katowice. Tężnia w parku Zadole ponownie dostępna dla mieszk...

Warto jednak pamiętać, że występują także przeciwwskazania dla wdychania mgiełki solankowej przez niektóre osoby. Przed korzystaniem z dobrodziejstw tężni należy więc bezwzględnie zapoznać się z dostępnym na miejscu regulaminem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto