Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Targi Górnictwa 2019 w Spodku i MCK [ZDJĘCIA]. Nowe technologie w górnictwie

B. Wojsa
Marzena Bugała Azarko
Targi Górnictwa 2019 w Katowicach. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku rozpoczęła się kolejna już edycja Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego. Zobacz zdjęcia.

Katowice: Targi Górnictwa 2019 w Spodku i MCK [ZDJĘCIA]

We wtorek, 10 września, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku w Katowicach rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego. W zeszłym roku na tym wydarzeniu pojawiło się ok. 25 tys. uczestników - organizatorzy przekonują, że tym razem frekwencja będzie jeszcze wyższa.

- Te targi łącza dwa bardzo ważne obszary działania: nowoczesne górnictwo i nowe technologie, które pozwalają spalać węgiel w sposób czysty, taki, który chroni środowisko.

To są zresztą nasze wyzwania, których realizacja jest bardzo ważna - mówił wiceminister energii Adam Gawęda. - Chcę podziękować za to, że tak wielu uczestników wystawia się na tych targach i pokazuje swoje nowe technologie. To dla mnie, z punktu widzenia zarządzania sektorem, jest bardzo ważne, ponieważ pokazujemy tym samym, że będziemy w naszych kopalniach stosować coraz nowsze i bezpieczniejsze metody spalania, również bardziej ekologiczne. A chcielibyśmy, by jak najszybciej z użytku wyszły stare kopciuchy i zostały zastąpione przez nowe. Dzisiejsze targi pokazują, że jesteśmy w stanie realizować tego typu ambitne cele - podkreślał.

O tym, jak ważne są targi górnictwa, przekonywał także Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej. - Jestem przekonany, że Śląsk jest sercem przemysłowym Polski i jako to serce ma bardzo ważną rolę do spełnienia. Dzięki ciężkiej pracy pani prezes Iwony Gramatyki i jej zespołu możemy dzisiaj zobaczyć, jak rozwija się technologia, wykorzystywana zarówno w ciężkim przemyśle, jak i naszej codzienności - mówił.

W tym roku czeka nas sporo nowości. Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego, które potrwają do 13 września, zostały bowiem poszerzone o trzy dni konferencyjne, konkurs dla wystawców w odświeżonej formule, a także konkurs dla studentów.

– Każdy dzień konferencyjny będzie poświęcony troszeczkę innej tematyce. I tak pierwszego dnia będzie brylował między innymi przemysł ciężki, drugiego dnia tematy poprowadzi Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach i będą to rozmowy na temat przemysłu przyszłościowego, czyli smart factory czy e-mobility, a trzeciego dnia tematy to ekologia i cały ten przemysł, z różnymi możliwościami ekologicznego zagospodarowania gospodarstwa domowego – mówi Daria Kusztelak. – Chcemy pokazać, że mając certyfikowany kocioł, nawet węgiel możemy spalać ekologicznie. To też zresztą jest kolejna nowość: targi ekospalanie i ekotechnologie, wydarzenie równolegle odbywające się z naszymi targami – podkreśla.

W przypadku konkursów organizowanych dla wystawców i studentów, przewidziane są wysokie nagrody pieniężne. Jeśli chodzi o tych pierwszych, będą to nagrody o łącznej wartości 100 tys. złotych, natomiast dla studentów – nawet kilka tysięcy złotych.
Podczas czterech dni targów w salach MCK i Spodka ma pojawić się około 300 wystawców. Na scenach wystąpi ponadto kilkudziesięciu prelegentów, którzy będą oglądani przez tysiące uczestników, których przybycia spodziewają się organizatorzy.

Jak prezentuje się tegoroczny program?

Dzień pierwszy obfitował będzie również w pierwsze konferencje. O godz. 11.30 będzie mowa na temat procesu sprawiedliwej transformacji energetycznej, o godz. 13.15 o możliwościach wykorzystania polskiego węgla do stabilizacji podaży energii i rozwoju nowoczesnych technologii, o godz. 14.15 na temat alternatywnych ścieżek dalszego rozwoju firm działających w obszarze węgla brunatnego i o godz. 15.00 między innymi na temat polityki surowcowej Polski, strategii biznesowych polskich i zagranicznych kampanii górniczych, jak również wsparcia przedsiębiorstw surowcowych na rynkach eksportowych.

Drugi dzień to kolejne ciekawe spotkania i debaty, a także dwie konferencje: o godz. 10 prowadzona będzie dyskusja na temat tego, jak uczynić produkcję bardziej „smart” z wykorzystaniem robotów, a o godz. 12 mowa będzie o elektromobilności.

Katowice: Targi Górnictwa 2019 w Spodku i MCK [ZDJĘCIA]. Now...

Trzeci dzień upłynie pod znakiem ekologii. Przygotowano z tej okazji trzy konferencje: o godz. 11 rozmowa będzie dotyczyła aktualnych wymagań stawianych kotłom na paliwa stałe, możliwości pozyskania dofinansowania na likwidację niskiej emisji i niskoemisyjnych paliw węglowych dla ogrzewnictwa indywidualnego. Z kolei konferencja o godz. 12.45 będzie prowadzona na temat instalacji współspalania paliw alternatywnych i ekospalania paliw stałych. Na koniec, o 14.15, odbędzie się debata oksfordzka.

Ostatni dzień przypada na 13 września. Otwarcie bram nastąpi o 9.30. W godz. 10-17 standardowo dostępna będzie strefa o Śląsku, w godz. 11-12 odbędzie się losowanie nagród, a o godz. 17 zamknięcie terenów targowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto