Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. Spodek kończy 50 lat. To symbol miasta i arena największych sportowych i muzycznych wydarzeń

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Spodek kończy 50 lat. To symbol Katowic, arena najważniejszych wydarzeń sportowych, kulturalnych, ale i politycznych. To tutaj przez 6 godzin przemawiał Fidel Castro. Polscy sportowcy święcili największe zwycięstwa. Spodek był świadkiem sensacyjnego zwycięstwo Polski z ZSRR w hokeju na lodzie w 1976 roku, ale i wielkiego triumfu siatkarzy na mistrzostwach świata w 2014 roku. Tłumy fanów bawiły się na koncertach Metalliki, Stinga czy Eltona Johna. Spodek otwarto dokładnie 8 maja 1971 roku. Z okazji jubileuszu nie zabraknie atrakcji.

Spodek kończy 50 lat. To symbol Katowic

Z tej okazji 8 maja zaprasza "Studio Spodek". To debaty o ikonie architektury, jaką jest Spodek, a także wirtualne zwiedzanie katowickiej hali. Usłyszymy sporo wspomnień ciekawostek i anegdot związanych z historią Spodka.

Czy można sobie wyobrazić Katowice bez Spodka? Nie! Zadziwiający, intrygujący, pobudzający wyobraźnię symbol miasta świętuje 50 lat! Słynną halę otwarto dokładnie 8 maja 1971 roku. Wszystkim kojarzy się z UFO, czyli niezidentyfikowanym obiektem latającym, jakie - być może - gdzieś tam nad nami przemierzają przestrzeń kosmiczną. Jak to się stało, że Spodek wylądował właśnie w Katowicach?

Początek drugiej połowy XX wieku to epoka podboju kosmosu. Nic dziwnego, że wybitni architekci inspirowali się niezwykłymi wydarzeniami. Pierwotnie planowana hala widowiskowo-sportowa miała stanąć w dzisiejszym Parku Śląskim, niedaleko - równie ciekawego - budynku Planetarium.

Ogłoszono konkurs, a zwyciężył projekt architektów Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego z kierowanego przez profesora Jerzego Hryniewieckiego Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy. Ich wizja była tak śmiała, innowacyjna i awangardowa - zwłaszcza w epoce socrealizmu - że postanowiono zmienić lokalizację. Ostatecznie Spodek wylądował w samym centrum Katowic.

Co ciekawe, tak naprawdę jego konstrukcja przypomina... leżące koło od roweru.

- Gigantyczna kopuła ważąca ponad 300 ton jest „piastą”, połączoną z „obręczą”, czyli zewnętrznym stalowym pierścieniem za pomocą 120 lin nośnych w formie prętowo-cięgnowych kratownic, które możemy określić „szprychami”. Nad nimi zamontowano pokrycie dachowe - zdradzają ciekawostkę konstrukcyjną w Spodku.

Autorem wyjątkowej konstrukcji Spodka był współtwórca katowickiego dworca PKP – prof. inż. Wacław Zalewski. Jego najbliższym współpracownikiem został Andrzej Żórawski. Budowę kompleksu sportowo-widowiskowego rozpoczęto w 1964 roku, gotowa była 7 lat później. Wszystko zaplanowano tak, aby obiekt nie ucierpiał na trudnym górniczym terenie.

Zobacz koniecznie

Arena sportowych, muzycznych wydarzeń

Nowoczesna hala widowiskowo-sportowa przez 50 lat była świadkiem wielu głośnych wydarzeń. Rok po oddaniu do użytku przez 6 godzin (!) przemawiał w niej Fidel Castro. Co ciekawe, w Spodku pojawił się w mundurze górniczym.

Wymienić wszystkie zawody sportowe, koncerty muzyczne to spora sztuka. Wystarczy wspomnieć, że to tutaj 8 kwietnia 1976 roku w trakcie mistrzostw świata w hokeju na lodzie doszło do sensacji. Polska pokonała ówczesnych faworytów i mistrzów olimpijskich reprezentację ZSRR 6:4. Po 25 porażkach z radzieckimi hokeistami triumf Polaków śledziło na żywo 10 tysięcy widzów.

W hali medale zdobywali bokserzy, zapaśnicy, ciężarowcy. Były zawody karate, a także MMA. W 2014 roku Polacy po zwycięstwie 3:1 z Brazylią po raz drugi zostali mistrzami świata w siatkówce. Do historii przejdą również wcześniejsze mecze polskich siatkarzy w ramach Ligi Światowej. Biało-czerwoni kibice potrafili zgotować tutaj niezwykłą atmosferę.

Metallica, Mike Oldfield, Rammstein, Jean-Michel Jarre, Pearl Jeam, Depeche Mode, Genesis, Slash, Leonard Cohen, Eric Clapton, Green Day, Modern Talking... Tłumy bawiły się na koncertach zagranicznych gwiazd i zespołów. Wielkie koncerty dawali też Polacy: Dżem, Perfect, Lady Pank. Wielokrotnie Spodek niemal nie odleciał z nadmiaru pozytywnych emocji.

Nie można zapomnieć o niezwykle ważnych cyklicznych imprezach. To m.in. Rawa Blues Festival, Metalmania, Intel Extreme Masters, Międzynarodowa wystawa psów rasowych, Śląski Festiwal Fryzjersko-Kosmetyczny.

Spodek od kuchni

Mało kto wie, że jest tu ogólnodostępny basen i sala gimnastyczna, a także posterunek policji uruchamiany tylko przy okazji niektórych imprez, ale to o tutejszym backstage’u krążą legendy. Dodajmy, że w Spodku są też akwarium oraz sala bingo.

W tej ostatniej dawniej działało bardzo popularne na Śląsku kasyno. Gdy je zlikwidowano nazwa – bingo - została. Dziś to wielofunkcyjna przestrzeń, którą można aranżować na konferencje, bankiety, albo biuro prasowe. Akwarium to z kolei przeszklone pomieszczenie na antresoli hali.

Przy sali bingo jest aneks kuchenny, ale w Spodku znajdziemy też pełnowymiarową kuchnię o powierzchni ponad 20 m kw. Jest dostępna dla organizatorów imprez i artystów, bo trzeba pamiętać, że wielu z nich w trasy koncertowe zabiera własnych kucharzy.

Dostępny tylko dla artystów i obsługi jest również backstage z garderobami. O tym, co tu się działo przy okazji koncertów krążą legendy.

Musisz to wiedzieć

"Studio Spodek" i wiele ciekawostek

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorom wyjątkowego jubileuszu Spodka. To nie oznacza jednak, że nic się nie będzie działo. Z tej okazji, właśnie 8 maja, odbywa się „Studio Spodek” (dostępne m.in. na Facebooku Spodka).

- Pandemiczna rzeczywistość nie pozwala na realizację wielu pomysłów, które uświetnić miały jubileusz 50 lat działalności. Planowaliśmy je od lat, nikt z nas jednak nie przewidział, jak zmieni się rzeczywistość. Zmieniliśmy zatem założenia i postawiliśmy na aktywności, które sprawdzają się mimo aktualnych ograniczeń związanych z sytuacją epidemiczną – zapowiadał Marcin Stolarz, prezes firmy PTWP Event Center, operatora Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.

"Studio Spodek" to debaty, ale również wirtualne zwiedzanie katowickiej hali. Usłyszymy sporo wspomnień ciekawostek i anegdot związanych z historią Spodka.

– 8 maja ze „Studia Spodek” nadawać będziemy online. Emocje, wspomnienia, przeżycia – nie brakuje ich gdy mówimy o Spodku. Przypomnimy je w rozmowach z architektami, sportowcami, osobami związanymi z obiektem oraz opowiemy o tym, co ekscytującego przed nami. Wybierzemy się również na wirtualny spacer po zakamarkach Spodka. Zapraszamy do wspólnego świętowania urodzin, tak jak obecnie to możliwe – zachęcał Stolarz.

W trakcie wydarzenia architekci wytłumaczą, skąd wyjątkowy kształt Spodka, dlaczego projekt hali jest tak niepowtarzalny i jakie pionierskie rozwiązania zastosowano podczas budowy. Sportowcy przypomną najważniejsze wydarzenia sportowe, których areną był Spodek, zdradzą dlaczego mówimy, że to mekka siatkówki, ale też jak szybko można w nim przebiec dystans 60 metrów. Opowiedzą też, po co koszykarkom nożyczki i dlaczego trener musi uważać na krawat?

Ostatnia z planowanych debat pokazać ma mniej znane oblicze Spodka i przybliżyć najciekawsze imprezy, targi, rewie, cyrki, festiwale, kongresy oraz e-sport.

Spodek w Katowicach

Spodek kończy 50 lat. Było tu największe kino na Śląsku, sal...

- Jej uczestnicy pokażą wielofunkcyjność obiektu i jego unikalne cechy. Okoliczność obchodów 50 lat działalności skłania także do poszukania odpowiedzi i na szereg nurtujących pytań. Jaka przyszłość czeka jedną z architektonicznych ikon Katowic? Jaka jest pozycja Spodka na mapie hal koncertowych i widowiskowo-sportowych? Co, poza architekturą, wyróżnia obiekt na tle innych hal? Czy i jak pandemia wpłynęła na funkcjonowanie Spodka? - zapowiadają przedstawiciele PTWP Event Center.

Oglądający „Studio Spodek” zostaną również zaproszeni na wirtualny spacer po zakamarkach Spodka. Zobaczymy ukryte miejsca, nie zawsze dostępne dla widzów np. podstropie i kopułę, stanowisko monitoringu, rozdzielnię elektryczną, zapadnię, czy garderoby gwiazd. Na koniec - wieczorem, 8 maja - na elewacji Spodka zostanie wyświetlonych 50 dat z historii 50 lat Spodka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto