Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice rozkręcają zieloną akcję. Zwolnienie z podatku od nieruchomości w zamian za rośliny na budynkach.

Martyna Urban
Martyna Urban
W Kaliszu radni chcą wprowadzić przepisy, wzorowane na katowickich, które zwolnią z podatku od nieruchomości właścicieli budynków, którzy stworzą zieloną elewację na jednej ze ścian. Czy jest to trafiony pomysł?
W Kaliszu radni chcą wprowadzić przepisy, wzorowane na katowickich, które zwolnią z podatku od nieruchomości właścicieli budynków, którzy stworzą zieloną elewację na jednej ze ścian. Czy jest to trafiony pomysł? UM Chorzów/ CHCK/ Moniuszki
Zielona eko akcja. W lipcu br. radni z Katowic przegłosowali przepisy mówiące o zwolnieniu z podatku od nieruchomości właścicieli budynków, które posiadają zielony dach lub ogród wertykalny. Za ciosem poszli także samorządowcy Kalisza, którzy planują wprowadzenie podobnego zapisu. Co na to radni ze śląskich miast?

Zielona ,miejska dżungla jest na topie

Kolejne miasta dołączają do akcji zwolnienia od podatku z nieruchomości w ramach założenia zielonego dachu lub ściany. Od 1 stycznia 2022 roku mieszkańcy Kalisza zostaną włączeni do akcji.

- Cieszę się, że moja inicjatywa, by wprowadzić kolejne proekologiczne projekty w mieście, spotkała się z przychylnością radnych. W nowym roku właściciele budynków mieszkalnych z zielonymi elewacjami i dachami będą zwolnieni z podatku od nieruchomości. tłumaczy Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Przypomnijmy, że w Polsce taka ulga w najbliższym czasie obejmie także Gdańsk i Poznań. Jednak na arenie międzynarodowej jesteśmy daleko za Niemcami, Francją i wieloma innymi państwami. Przykładowo w największych miastach Szwajcarii już w 2002 r. wprowadzono obowiązek zazieleniania wszystkich nowych budynków pokrytych dachem płaskim, a w Niemczach obywatele, którzy zdecydują się na zamieszkanie w budynku z zielonym dachem, już od kilku lat mogą liczyć na ulgi podatkowe.

Katowice zielonym pionierem na polskiej arenie

Katowiccy radni, jako pierwsi w Polsce wprowadzili ulgę w podatku, w ramach zazieleniania miejskiej betonozy. Z inicjatywą zwolnienia z podatku od nieruchomości "zielonych" budynków wyszła Komisja Klimatu Rady Miasta Katowice, a wniosek poparł Marcin Krupa, prezydent Katowic. Przepisy weszły w życie 22 lipca br.

– W Katowicach stawiamy na ekologię i działania na rzecz ochrony klimatu. Dzięki rosnącej świadomości ekologicznej w wiele projektów angażują się także nasi mieszkańcy. To oni m.in. sieją łąki kwietne, sadzą drzewa czy adoptują rośliny doniczkowe. Takie działania wpisują się w politykę zrównoważonego rozwoju miasta i teraz chcemy premiować tych, którzy pójdą o krok dalej, tworząc zieloną przestrzeń w obrębie swojego budynku – mówił Krupa.

Warunkiem zwolnienia jest założenie zielonego dachu na całej jego powierzchni lub ogrodu wertykalnego na co najmniej połowie ściany. W przypadku zielonej elewacji, powinna ona zająć całą ścianę, przy czym rośliny ją tworzące powinny zasadzone w ziemi. Zwolnienie z podatku będzie obowiązywało przez rok.

Z ulgi mogą skorzystać właściciele mieszkań, jak i przedsiębiorcy. Uchwała dotyczy budynków, które mają nie więcej niż sześć kondygnacji - wyższe będą zwolnione z podatku tylko w połowie.

Nie przeocz

Śląskie miasta na tropie ekologii

Chorzów, jak potwierdza Kamil Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta nie planuje obecnie wprowadzenia ulgi z podatków od nieruchomości, jednak stara się dorównać Katowicom pod względem zieleni w centrum miasta. Przy ulicy Sienkiewicza na Chorzowskim Centrum Kultury powstała zielona ściana. Kasetony z roślinami zostały zawieszone na frontowej elewacji CHCK, na powierzchni około 50m2. Oprócz tego pod koniec września br. w Chorzowie powstało także zielone pobocze. Przy ulicy Moniuszki posadzono pnącza i zielony trawnik, które dodają uroku temu betonowemu skwerowi.

W tym miejscu warto wspomnieć także o Wodzisławiu Śląskim, w którym na dworcu kolejowym w 2019 roku po generalnym remoncie stworzono na jednej ze ścian zieloną elewację. Architekci połączyli na niej kilka rodzajów kwiatów i krzewów, komponujących się w jedną spójną całość.

A jak radzą sobie inne śląskie miasta? Wejdź w galerię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto