Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. Renta socjalna na poziomie najniższej płacy krajowej? Konferencja prasowa senatora Marka Plury

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Obywatelski projekt ustawy zakłada podwyższenie renty socjalnej z poziomu kwoty 1217 złotych netto miesięcznie do poziomu najniższej płacy krajowej, czyli 2363,56 złotych.
Obywatelski projekt ustawy zakłada podwyższenie renty socjalnej z poziomu kwoty 1217 złotych netto miesięcznie do poziomu najniższej płacy krajowej, czyli 2363,56 złotych. DZ
Dziś we wtorek 6 września, chwilę po godzinie 12:00, na rynku w Katowicach odbyła się konferencja prasowa senatora Marka Plury. Konferencja dotyczyła obywatelskiego projektu zmiany ustawy o rencie socjalnej. Wnioskodawcy postulują niemal dwukrotne zwiększenie wysokości renty. Zbiórka podpisów pod projektem potrwa do końca września.

Renta socjalna na poziomie najniższej pensji krajowej?

Konferencja prasowa była poświęcona obywatelskiemu projektowi zmiany ustawy o rencie socjalnej, który zakłada podniesienie jej do poziomu najniższej płacy krajowej. Prawo do takiego świadczenia mają osoby pełnoletnie i całkowicie niezdolne do pracy z powodu niepełnosprawności, która wystąpiła przed 18 rokiem życia lub w czasie studiów. Projekt zakłada podwyższenie dzisiejszej kwoty renty socjalnej na poziomie 1217 złotych netto do poziomu najniższej pensji krajowej, czyli 2363,56 złotych netto. Oznacza to, że w razie zebrania wymaganych 100 tysięcy podpisów pod projektem, przedłożenia go Sejmowi i ewentualnego przegłosowania, osoby korzystające z renty otrzymywałyby niemal dwukrotnie wyższą kwotę niż obecnie.

Projekt obywatelski, ale popierany przez Koalicję Obywatelską

W trakcie dzisiejszej konferencji senatorowi Markowi Plurze towarzyszyli inni politycy Koalicji Obywatelskiej: radna Rady Miasta w Gliwicach Agnieszka Filipkowska, radny Katowic Łukasz Borkowski oraz były marszałek województwa śląskiego, poseł Wojciech Saługa.

- Nasz kraj, nasze państwo powinno zabezpieczyć taki najniższy poziom dochodu, który pozwalałby chociaż na odrobinę godnego i spokojnego życia. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy tak naprawdę drożyzna zjadła już doszczętnie tą obecną rentę socjalną, z której nie wystarcza już pieniędzy na najbardziej podstawowe wydatki - na leki, żywność, czy węgiel, żeby ogrzać się zimą - mówił senator Marek Plura.

Projekt ustawy ma charakter obywatelski, ale od początku inicjatywy w kwietniu tego roku wspierają go politycy Koalicji Obywatelskiej. To również w biurach poselskich i senatorskich polityków KO i terenowych siedzibach partii wchodzących w jej skład (PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) chętni do poparcia mogą złożyć swój podpis.

- Pomoc dla osób z niepełnosprawnościami potrzebna jest tu i teraz. Drożyzna i inflacja to coś, co odczuwamy wszyscy bez wyjątku ale ci, którzy opiekują się osobami z niepełnosprawnościami za dzisiejszą rentę socjalną - z ich punktu widzenia inflacja jest czymś zabójczym - czytamy na oficjalnym facebookowym profilu śląskiej Platformy Obywatelskiej.

Plura: "nie wierzę, że marszałek Sejmu dopuści projekt do rozpatrywania"

Marek Plura wskazywał, że wybrana przez organizatorów formuła obywatelskiego projektu ustawy pozwoli mu pozostać w mocy również w przyszłej kadencji Sejmu. Senator KO wskazał przy tym, że osobiście nie wierzy, aby w razie pomyślnej zbiórki podpisów marszałek Sejmu Elżbieta Witek dopuściła projekt pod obrady Sejmu jeszcze w bieżącej kadencji. Jego zdaniem sposób traktowania wcześniejszych ważnych społecznie projektów ustaw - które wciąż czekają w tzw. sejmowej "zamrażarce" - nie daje nadziei, że z tym projektem będzie inaczej.

- 1217 złotych z groszami to jest kwota, która nie gwarantuje praktycznie niczego. Na dobrą sprawę to jest 10 godzin rehabilitacji. Przypomnę, że jest wiele osób z niepełnosprawnościami, które tej rehabilitacji potrzebują dziennie - wskazywała na konferencji Agnieszka Filipkowska, radna miejska z Gliwic.

Projekt dotyczy blisko 290 tysięcy osób z niepełnosprawnościami korzystających z renty socjalnej. Zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy potrwa do 30 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto