Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Protest w obronie Sądu Najwyższego [ZDJĘCIA]

Teresa Semik
To kolejny dzień protestów w obronie Sądu Najwyższego, w którym dokonuje się właśnie czystka kadrowa pod pozorem zmiany wieku emerytalnego. Jedna czwarta składu orzekającego, w tym pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf, została odesłana w stan spoczynku czyli na sędziowską „emeryturę”.

Wolni ludzie stanęli w obronie wolnych sądów.
To kolejny dzień protestów w obronie Sądu Najwyższego, w którym dokonuje się właśnie czystka kadrowa pod pozorem zmiany wieku emerytalnego. Jedna czwarta składu orzekającego, w tym pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf, została odesłana w stan spoczynku czyli na sędziowską „emeryturę”. Wolni ludzie stanęli w obronie wolnych sądów. Lucyna Nenow
Pod katowickim Sądem Okręgowym znów w środę, 4 lipca, zebrało się kilkaset osób, by okazać solidarność z sędziami Sądu Najwyższego, którzy bronią swojej niezależności. Wyrażali tym samym sprzeciw wobec wprowadzanej przez PiS reformy wymiaru sprawiedliwości.

Katowice: Protest w obronie Sądu Najwyższego [ZDJĘCIA]

To kolejny dzień protestów w obronie Sądu Najwyższego, w którym dokonuje się właśnie czystka kadrowa pod pozorem zmiany wieku emerytalnego. Jedna czwarta składu orzekającego, w tym pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf, została odesłana w stan spoczynku czyli na sędziowską „emeryturę”.

Wolni ludzie stanęli w obronie wolnych sądów.

– Domagamy się szacunku dla naszej wolności i chcemy dawać świadectwo, że na naszą wolność zasłużyliśmy – mówił do zebranych przed katowickim sądem dr Maciej Zachariasiewicz, prawnik.

Jarosław Makowski, radny sejmiku śląskiego dodał, że ludzie wolni nie dadzą się zastraszyć. Strach jest cechą poddanych.

Wbrew woli prezydenta RP profesor Małgorzata Gersdorf przyszła dziś do pracy, jak zapowiedziała. Zgodnie bowiem z konstytucją jej sześcioletnia kadencja pierwszej prezes Sądu Najwyższego upływa w 2020 roku. Nie można jej przerwać zwykłą ustawą, co uczynił właśnie PiS, bo to jest nielegalne.

Prezydent RP uważa jednak, że Małgorzata Gersdorf z mocy prawa przeszła w stan spoczynku, bo nowa ustawa o Sądzie Najwyższym, która dziś weszła w życie, zakłada, że sędziowie po ukończeniu 65 roku życia nie mogą dalej pełnić służby, bez jego zgody. Mieli czas do 2 maja br. na złożenie stosownego oświadczenia, wraz z zaświadczeniem lekarskim, że chcą i mogą nadal orzekać. Profesor Gersdorf takiego oświadczenia nie złożyła. Sędziowie, zgodnie z konstytucją, są nieusuwalni z urzędu

Prezydent Duda i profesor Gersdorf zgodni są tylko co do tego, że w czasie nieobecności pierwszej prezes SN zastępuje ją najstarszy stażem sędzia tego sądu, sędzia Józef Iwulski, ale on sam twierdzi, że nie jest ani zastępcą prof. Gersdorf, ani jej następcą.

Protesty pod polskimi sądami odbywają się pod hasłem: „Europo nie odpuszczaj”. Zagraniczne media rozpisują się o kryzysie w polskim sądownictwie. Cały świat zadaje sobie pytanie, co dzieje się z praworządnością w Polsce.

Premier Mateusz Morawiecki, który dziś uczestniczył w szczycie Unii Europejskiej poświęconej jej przyszłości, musiał się tłumaczyć w Strasburgu z łamania praworządności w Polsce. Eurodeputowani podkreślali, że Unia Europejska jest tak naprawdę wspólnotą prawa. Jeśli rząd polski chce reformować sądownictwo, to musi to robić zgodnie z własną konstytucją oraz unijnymi standardami.
Obrona premiera Morawieckiego sprowadziła się do stwierdzenia, że sędziowie w Polsce są dziś bardziej niezależni niż kiedykolwiek wcześniej.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto