Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. Premiera nowej książki Barbary Gruszki-Zych "Moi ważni. Portrety prywatne". Wśród gości m.in. abp Damian Zimoń i Krzysztof Zanussi

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Premiera nowej książki Barbary Gruszki-Zych "Moi ważni" w Katowicach
Premiera nowej książki Barbary Gruszki-Zych "Moi ważni" w Katowicach Grzegorz Lityński
Za nami premiera najnowszej książki Barbary Gruszki-Zych "Moi ważni. Portrety prywatne". W piątkowy wieczór 2 grudnia aula Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego wypełniła się po brzegi. Spotkanie było nie tylko dobrą okazją do zapoznania się najnowszą pozycją doskonale znanej na Śląsku dziennikarki i poetki, ale też wieczorem pełnym refleksji o życiu, istnieniu dobra i zła, wierze i miłości. Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli: arcybiskup senior Katowic Damian Zimoń, Krzysztof Zanussi i Józef Skrzek.

Premiera książki Barbary Gruszki-Zych

Premiera książki Barbary Gruszki-Zych „Moi ważni. Portrety prywatne” rozpoczęła się chwilę po godzinie 17:00, w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego przy ulicy Jordana 18 w Katowicach. Gośćmi specjalnymi spotkania byli arcybiskup senior Damian Zimoń, reżyser Krzysztof Zanussi oraz muzyk Józef Skrzek. Wieczór poprowadził redaktor naczelny Gościa Niedzielnego ksiądz Adam Pawlaszczyk.

Portrety prywatne i poruszające historie

Najnowsza książka w dorobku pisarskim Barbary Gruszki-Zych to zbiór osobistych portretów wielu znanych ludzi kultury, nauki, duchownych i świadków historii. Są wśród nich: Wilhelm Brasse, Josif Brodski, Tomasz Burek, Natalia Gorbaniewska, o. Jan Góra, Wojciech Kilar, Jan Kobuszewski, Henryk Mandelbaum, Czesław Miłosz, Jan Nowak-Jeziorański, ks. Janusz Stanisław Pasierb, ks. Zdzisław Peszkowski, s. Michaela Rak, Éric-Emmanuel Schmitt, s. Dominika Sokołowska, ks. Marcello Stanzione, Józef Skrzek, Janusz Szuber, ks. Jan Twardowski, Tomas Venclova, Edward Wylęgała, Adam Zagajewski, Krzysztof Zanussi, Marian Zembala, abp Damian Zimoń.

Jak mówiła w trakcie premiery Barbara Gruszka-Zych, człowieka poznajemy poprzez jego język i sposób opowiadania, dlatego tak ważne było dla niej wierne oddanie każdego słowa swoich rozmówców. Każdego z nich Gruszka-Zych poznała osobiście, a z częścią przyjaźni się do dziś, co w dużym stopniu wpłynęło na charakter narracji opowiadanych historii. W każdym z rozdziałów poświęconych konkretnej postaci możemy poznać nie tylko życiowe inspiracje, ale też dowiedzieć się czym żyją na co dzień, co ich martwi, co raduje i co przeżywają. Cytując Ryszarda Kapuścińskiego autorka przypomniała dziś jego reporterską zasadę, że czasem warto przeprowadzić wielogodzinną rozmowę, aby usłyszeć kilka intymnych i dotykających zdań swojego rozmówcy. Te również znajdziemy w książce.

Jak przekazać prawdę o człowieku?

- Nie da się tej książki przeczytać obojętnie - mówił prowadzący spotkanie Adam Pawlaszczyk.

Redaktor naczelny Gościa Niedzielnego zachęcał do lektury książki, ostrzegając jednocześnie, że część z przedstawionych historii jest poruszająca, smutna i przygnębiająca. W tym kontekście przywołano przykład historii Wilhelma Brasse - obozowego fotografa Auschwitz.

Arcybiskup senior archidiecezji katowickiej Damian Zimoń podkreślił, że w twórczości Barbary Gruszki-Zych ceni jej skupienie na konkretnym człowieku.

- Barbara Gruszka-Zych pisze prosto i zrozumiale i to dla czytelnika jest podstawowa sprawa. Zawsze czytam jej felietony w Gościu Niedzielnym. Pani Barbara pisze o sprawach ludzi i to bardzo ważne, bo ten personalizm jest dzisiaj w odwrocie - mówił Damian Zimoń.

Arcybiskup senior docenił również twórczość poetycką Barbary Gruszki-Zych, wskazując na jej uniwersalizm w przedstawianiu najważniejszych wartości, takich jak miłość, wiara i prawda. Są wierzący i niewierzący, ale zdaniem arcybiskupa Zimonia, autorka posiada rzadki dar docierania do różnych ludzi z przesłaniem wykraczającym ponad takie podziały.

- Jestem tym bardzo wzruszona, żeście państwo dzisiaj przyszli. Ja wiem, że to względu na zacnych gości, księdza Adama, księdza arcybiskupa, pana Krzysztofa i Józka, ale jeśli przeszliście też trochę ze względu na mnie, to ogromnie dziękuję, bo to przecież wy jesteście sensem mojego pisania - zwróciła się do zebranych w auli Wydziału Teologicznego Barbara Gruszka-Zych.

Oficjalna część spotkania zakończyła się po godzinie 19:00. Później był czas na rozmowy i autografy. Do Barbary Gruszki-Zych ustawiła się spora kolejka czytelników z własnym egzemplarzem "Moich ważnych". Autorka nikomu nie odmówiła chwili rozmowy ani pamiątkowego zdjęcia.

Biogram Barbary Gruszki-Zych

Barbara Gruszka-Zych - urodzona w Czeladzi, dziennikarka, reporterka, publicystka i poetka. Od 1988 roku związana zawodowo z "Gościem Niedzielnym". Autorka ponad 20 tomików poezji, a także biografii i reportaży. Jej najbardziej znane książki biograficzne to „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem” (2019), „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” (2015) oraz „Mój poeta” (2007) o Czesławie Miłoszu. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle” (2002), „Zapisz jako…” (2004). Laureatka wielu nagród i wyróżnień za przeprowadzone wywiady, reportaże oraz twórczość poetycką.

Premiera nowej książki Barbary Gruszki-Zych "Moi ważni" w Katowicach

Katowice. Premiera nowej książki Barbary Gruszki-Zych "Moi w...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto