Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice podejmują decyzję! Projekt nowych budynków Hubu Gamingowo-Technologicznego na terenie byłej KWK Wieczorek zaakceptowany

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Docelowo ma być to przestrzeń dla branży gamingowej, e-sportowej i różnych podmiotów z sektora IT. Znajdą się tam m.in. laboratoria, studia nagraniowe, hale produkcyjne i przestrzenie coworkingowe.
Docelowo ma być to przestrzeń dla branży gamingowej, e-sportowej i różnych podmiotów z sektora IT. Znajdą się tam m.in. laboratoria, studia nagraniowe, hale produkcyjne i przestrzenie coworkingowe. MS
W czwartek 2 listopada w Willi Goldsteinów na pl. Wolności w Katowicach ogłoszone zostały wyniki konkursu na koncepcję projektu budowy nowych budynków Hubu Gamingowo-Technologicznego, który powstanie na terenach po kopalni KWK Wieczorek. Zwycięską propozycję, tak jak w pierwszym konkursie na rewitalizację istniejących zabudowań, złożyła pracownia projektowa AMC – Andrzej M. Chołdzyński z Lublina. Nagrodą za zwycięstwo jest 100 tys. złotych oraz zaproszenie do udziału w negocjacjach w trybie zamówienia "z wolnej ręki" na wykonanie usługi na podstawie pracy konkursowej.

Spis treści

Czym jest Hub Gamingowo-Technologiczny, który powstanie na Nikiszowcu?

Katowice przechodzą strukturalną transformację z miasta opartego na przemyśle ciężkim w ośrodek skupiający innowacje i nowe technologie. Ważnym elementem przemiany ma być budowa Hubu Gamingowo-Technologicznego na terenie dawnej kopalni KWK Wieczorek.

- To kolejny etap tworzenia założeń do realizacji inwestycji, która ma być kolejnym momentem przełomowym w historii naszego miasta, czyli powstanie Hubu Gamingowo Technologicznego - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Docelowo ma być to przestrzeń dla branży gamingowej, e-sportowej i różnych podmiotów z sektora IT. Znajdą się tam m.in. laboratoria, studia nagraniowe, hale produkcyjne i przestrzenie coworkingowe.

- Nie tylko chodzi tu o możliwość testowania różnych rozwiązań technologicznych, ale mam nadzieję w przyszłości również o budowę i tworzenie nowych elementów do nowoczesnych komputerów i rozwiązań technologicznych, z których my jako społeczeństwo, będziemy później korzystali - wyjaśnia Marcin Krupa. - To miejsce ma być magnesem do przyciągania nowoczesnego biznesu wysokich technologii po to, aby na pozostałych obszarach kopalni Wieczorek mogli realizować swoje inwestycje prorozwojowe dla naszego miasta - dodaje.

Pierwszym etapem było ogłoszenie konkursu i wyłonienie koncepcji adaptacji zabytkowych obiektów pokopalnianych i dobudowanie nowej przestrzeni dla usług i coworkingu. W lutym 2022 roku wyłoniono zwycięzcę, którym była pracownia projektowa AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o.

- Pierwszy etap był ściśle przypisany do charakteru zastanego zespołu zabudowy historycznej. Wówczas autorzy zaproponowali wspólny korytarz podziemny integrujący ją z nowymi elementami zabudowy. Bardzo się to wszystkim spodobało - tłumaczy Stanisław Podkański, architekt miasta Katowice i przewodniczący komisji konkursowej.

Projekt jest już gotowy, a w najbliższym czasie ma zostać ogłoszony przetarg, w którym wyłoniony zostanie wykonawca pierwszego etapu inwestycji. Więcej o koncepcji rewitalizacji zabytkowych budynków i projekcie nowej przestrzeni informowaliśmy tutaj. Będzie to jedna z najbardziej kosztownych inwestycji w najnowszej historii Katowic - tylko pierwsze dwa etapy mają pochłonąć ponad 600 mln złotych. Część środków na jej realizację pochodzi z funduszy unijnych. W optymalnym wariancie, który zakłada rozszerzenie inwestycji o prywatnych inwestorów, łączny koszt stworzenia Hubu Gamingowo-Technologicznego zdecydowanie przekroczy miliard złotych.

- W budżecie na tę inwestycję, na pierwszy i drugi etap, mamy już zarezerwowane ponad 600 milionów złotych - mówi Marcin Krupa. - Na kolejny, trzeci etap rozszerzający możliwości tego obszaru będzie nam trochę pieniędzy brakowało, ale to czas pokaże, na pewno uda się jeszcze jakieś środki pozyskać. Całość inwestycji to będzie grubo ponad miliard złotych, czyli będziemy potrzebowali pozyskać co najmniej jeszcze raz tyle, aby ten teren nabrał rzeczywiście pełnych obrotów. Oczywiście nie wszystkie pieniądze muszą pochodzić ze środków publicznych. Liczymy oczywiście na zainteresowanie dużego biznesu i chęć realizacji swoich inwestycji na tym obszarze - dodaje.

Miasto wybrało projekt nowych budynków Hubu Gamingowo-Technologicznego

W czwartek 2 listopada w Willi Goldsteinów na pl. Wolności w Katowicach ogłoszone zostały wyniki konkursu na koncepcję projektu drugiego etapu inwestycji. Do konkursu wpłynęło 5 prac. Tym razem zadaniem stających pracowni było stworzenie projektu budowy nowych budynków Hubu Gamingowo-Technologicznego. Najważniejszym elementem tego etapu są cztery hale produkcyjne.

- To zespół dużych hal produkcyjno-imprezowych. To cztery wielkie hale, które można łączyć i dzielić na różne zespoły produkcyjne - mówi Stanisław Podkański. - Jest to produkcja telewizyjno-gamingowa. Będą się tam odbywać imprezy związane z branżą IT. Hale będzie można dzielić na cztery części lub łączyć w dwie, trzy lub cztery, w przypadku organizacji wielkich imprez, takich jak np. Intel Extreme Masters. W tym celu tak to zostało zaprojektowane. Cała reszta to obudowa w sensie funkcjonalnym - dodaje.

Zwycięską propozycję, tak jak w pierwszym konkursie, złożyła pracownia projektowa AMC – Andrzej M. Chołdzyński z Lublina. Nagrodą za zwycięstwo jest 100 tys. złotych oraz zaproszenie do udziału w negocjacjach w trybie zamówienia "z wolnej ręki" na wykonanie usługi na podstawie pracy konkursowej. Jak przekonuje Stanisław Podkański największą wartością tego projektu jest spójność z pozostałymi elementami w przestrzeni.

- Kolorystyczne i materiałowe nawiązanie do pierwszych etapów. Jest pewna atmosfera architektoniczna, nie są to dosłowne cytaty, wszystko nie będzie obłożone cegłą, to będą inne materiały, ale widać pewną kulturę relacji do tego, co będzie uważane za zastane - mówi Stanisław Podkański. - Od strony strefy łączącej jest zaprojektowana cała szklana elewacja, w której będzie się odbijała stara architektura. Jest to pewien sposób reakcji, nie powtarzamy, tylko odbijamy w lustrze to, co mamy historycznego - dodaje.

W Katowicach powstanie laboratorium Intela?

Katowice w związku z wieloletnią współpracą z firmą Intel, realizowaną przy Intel Extreme Masters, które co roku odbywają się w Spodku, zamierzają zacieśnić wzajemne relacje. To właśnie projektowany Hub Gamingowo-Technologiczny ma w tym odegrać decydującą rolę. Jak idą rozmowy z potentatem branży IT?

- Na razie jeszcze nie mamy przestrzeni, jak będzie przestrzeń, będziemy dyskutowali. Intel był swego czasu bardzo mocno zainteresowany tego typu realizacjami. Właściwie w całym świecie szukali miejsca do testowania ich rozwiązań technologicznych pod nowoczesne gry. Można to rozumieć w ten sposób, że programiści wyprzedzają czas i możliwości sprzętowe po to, żeby taka gra przebiegała w sposób płynny i wiele innych - wyjaśnia Marcin Krupa. - Takich miejsc szukali. Między innymi właśnie Nikiszowiec ma mieć tę możliwość testowania nowoczesnego sprzętu w nowoczesnych grach komputerowych - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto