Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Pasterka w Panewnikach jak co roku przyciągnęła setki wiernych [ZDJĘCIA]. Zobacz jak wygląda niezwykła stajenka.

Stefan Kowlaski
Pasterka w Panewnikach
Pasterka w Panewnikach Arek Gola
W uroczystej Pasterce w bazylice Ojców Franciszkanów w Panewnikach udział wzięły setki wiernych. Śpiewem i modlitwą przywitali przychodzącego na świat Jezusa Chrystusa. Co przyciąga katolików do Panewnik? Niezwykła stajenka.

Uroczysta Pasterka w bazylice Ojców Franciszkanów w Panewnikach każdego roku przyciąga tłumy. Nie inaczej było tym razem. 24 grudnia 2019 równo o północy świątynia była wypełniona wiernymi po brzegi. Tłumy katolików zgodnie ze swoją wiarą przywitały przychodzącego na świat Jezusa Chrystusa - Syna Bożego - wspólną modlitwą i radosnym śpiewaniem kolęd.

Co przyciąga katolików z całego Śląska do Panewnik? Bożonarodzeniowa szopka, której twórcą od ponad 20 lat jest Paweł Jałowiczor. Prace nad konstrukcją zaczęły się już kilka miesięcy temu w jego warsztacie. Samo montowanie jej w bazylice zajęło dwa tygodnie. Konstrukcja ma 600 m kw. Wysokość 18 metrów i szerokość 32 metrów. Zajmuje ołtarz główny i boczne nawy.

W tym roku dużą uwagę w Panewnikach przyciąga figura papieża Franciszka.

- Papież zrobił w tym roku wspaniały gest dla nas franciszkanów, kiedy pojechał do Greccio i podpisał list apostolski o znaczeniu żłóbka. Właściwie w tym liście potwierdza, to co staramy się pokazywać przez budowanie tej monumentalnej stajenki, która staje się elementarzem. Rodzice przy złóbku mogą pięknie opowiadać dzieciom o Bożym Narodzeniu - mówi ojciec Alan Rusek, proboszcz parafii św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach.

Wygląd centralnej części żłóbka w zasadzie pozostaje bez zmian, co roku zmienia się natomiast aranżacja naw bocznych

- Z lewej strony szopki umieszczamy sceny z życia św. Franciszka, który zapoczątkował tę piękną tradycję budowania żłóbka czy jasełek. Z prawej strony staramy się natomiast pokazać to, co aktualnie dzieje się ważnego na terenie parafii, w kościele katolickim czy w Polsce - przypomina franciszkanin.

W tym roku z lewej strony mamy postać św. Klary. - Nawiązujemy do duchowości franciszkańskiej i przypominamy o zdarzeniu, kiedy Saraceni wkroczyli do Asyżu. Wówczas Klara wzięła najświętszy sakrament z kościoła i wyszła na zewnątrz, to spowodowało, że Saraceni wystraszyli się i odeszli. Stąd Klara z najświętszym sakramentem. Po drugiej stronie mamy postaci kardynała Wyszyńskiego i księdza z naszej diecezji Jana Machy, bo przygotowujemy się do ich beatyfikacji - dodaje o. Rusek.

Łącznie w panewnickiej szopce znajduje się około 350 elementów, w tym figury, wiatraki, młyn, domki, jest studnia, a nawet szyb górniczy, do tego sporo żywych choinek różnej wielkości. Tylko figur jest około 120, największe mają 150 centymetrów, a najstarsze - to kobieta z dzbanem oraz dwaj pastuszkowie - liczą ponad 100 lat. Figury są drewniane, gipsowe i z masy żywicznej.

Szopkę można oglądać do 2 lutego.

Pasterka w Panewnikach

Katowice: Pasterka w Panewnikach jak co roku przyciągnęła se...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto