Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. Park Kościuszki przed wojną wyglądał zachwycająco! Zobaczcie te ZDJĘCIA

LOTA
Jak wyglądał Park Kościuszki w Katowicach przed wojną? Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego
Jak wyglądał Park Kościuszki w Katowicach przed wojną? Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego Narodowe Archiwum Cyfrowe
Jak wyglądał Park Kościuszki przed wojną? Zdecydowanie zachwycająco. Powstał już pod koniec XIX wieku, ale dopiero w międzywojniu jego patronem został Tadeusz Kościuszko. Dziś to jeden z największych i najpopularniejszych parków w Katowicach. Został urządzony na wzór ogrodów angielskich. Zobaczcie, jak prezentował się w międzywojniu!

Jeden z największych parków w Katowicach na przedwojennych zdjęciach. Zobaczcie Park Kośćiuszki!

Park Kościuszki w Katowicach to jeden z największych i najpopularniejszych parków w stolicy aglomeracji śląskiej. Został założony jako park miejski w 1888 r. na około sześciu hektarach terenu na południe od centrum Katowic. Z czasem przekształcił się w Park Południowy i znacznie poszerzył o tereny, które miasto wydzierżawiło od przemysłowca Thiele – Wincklera. Imię Tadeusza Kościuszki nadano mu dopiero w 1925 roku.

Jak wyglądał Park Kościuszki w Katowicach przed wojną? Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach z Narodowego Archiwum Cyfrowego

Katowice. Park Kościuszki przed wojną wyglądał zachwycająco!...

Zieleniec został zaprojektowany na wzór ogrodów angielskich. Dziś rozciąga się na obszarze 72 hektarów. Występuje tu ok. 90 różnych gatunków drzew, ale dominuje sosna i brzoza.

A jak Park Kościuszki wyglądał przed wojną? Zdecydowanie zachwycał! Na starych, przedwojennych fotografiach z Narodowego Archiwum Cyfrowego widzimy, że w międzywojniu to miejsce również - tak jak obecnie - było niezwykle popularne. Widzimy spacerujących i odpoczywających dorosłych oraz bawiące się dzieci.

Na fotografiach widać również wieżę spadochronową czy nieistniejącą już 20-metrową Wieżę Bismarcka, która znajdowała się na wzgórzu Beaty, a którą rozebrano w 1934 roku. Jest też, stojący w parku do dziś, drewniany kościół św. Michała Archanioła, czyli najstarsza budowla w Katowicach. Warto przypomnieć, że świątynia została zbudowana w 1510 roku w Syryni (ziemia rybnicka) i w 1938 roku przeniesiona do Katowic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto