Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice na zdjęciach w latach 2010-2020. 27 listopada wernisaż w Tychach

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Prezentowane zdjęcia Katowic powstały w latach 2010-2020. Jest na nich między innymi stary dworzec kolejowy, nowa siedziba Muzeum Śląskiego, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Galeria Katowicka oraz burzenie biurowca DOKP przy Spodku i budowa w jego miejscu nowego wieżowca, który zdominował perspektywę okolicy.
Prezentowane zdjęcia Katowic powstały w latach 2010-2020. Jest na nich między innymi stary dworzec kolejowy, nowa siedziba Muzeum Śląskiego, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Galeria Katowicka oraz burzenie biurowca DOKP przy Spodku i budowa w jego miejscu nowego wieżowca, który zdominował perspektywę okolicy. Marzena Bugala-Astaszow Polska Press
Przed nami niezwykła wystawa, a na niej 10 lat wielkich przemian Katowic i niezwykłe czarno-białe fotografie, których autorem jest Marcin Zimnal z Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego. Wernisaż odbędzie się już w poniedziałek 27 listopada w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” w Tychach.

Centrum Katowic to miejsce, które bardzo zmieniło się w ostatnich latach. Marcin Zimnal z Tyskiego Towarzystwa Fotograficznego pokazuje dekadę życia stolicy województwa śląskiego w procesie tej zmiany, przebudowy, modernizacji, burzenia i tworzenia, głębokich wykopów, objazdów i innych utrudnień. W czasie zawieszenia między pięknymi wizualizacjami a często nie dorównującą im rzeczywistością.

- Pokazuję na niej na czarno-białych zdjęciach dziewięć lat wielkich zmian Katowic. To jest ten czas, kiedy stolica województwa śląskiego zmieniła się w bardzo widoczny sposób. Ten proces przemiany chciałem pokazać. Nie interesuje mnie to co jest teraz piękne, ładne, kolorowe i nowoczesne, tylko ten moment "przepoczwarzenia" bałaganu, styku nowego i starego, pojawiania się pięknych wizualizacji i ich realizacji - wyjaśnia.

Prezentowane zdjęcia Katowic powstały w latach 2010-2020. Jest na nich między innymi stary dworzec kolejowy, nowa siedziba Muzeum Śląskiego, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Galeria Katowicka oraz burzenie biurowca DOKP przy Spodku i budowa w jego miejscu nowego wieżowca, który zdominował perspektywę okolicy.

- Na zdjęciach to stare dominuje nad nowym. Wydaje mi się, że to jest dobry czas, żeby historię z przemiany centrum Katowic pokazać właśnie w Tychach, ponieważ Tychy są na etapie początku dyskusji o bardzo ważnych zmianach również w centrum Tychów. Oczywiście będzie to zupełnie inna zmiana, ponieważ w centrum Tychów jest kilkanaście hektarów, po których wiatr hula, natomiast są ambitne plany. W Katowicach wiadomo, było inaczej, ale może warto chociażby spojrzeć na te zdjęcia i zastanowić się jakie dobre lub złe doświadczenia z Katowic można wykorzystać przy tym co się będzie w najbliższych latach działo - przyznaje Marcin Zimnal.

  • Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00 w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” w Tychach. Fotografie będzie można oglądać do 8 stycznia 2024, wstęp jest wolny. Wystawie towarzyszy drukowany katalog z wybranymi zdjęciami.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto