Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice, miasto kin?

Justyna Przybytek
Tak wyglądało kino Kosmos przed przebudową
Tak wyglądało kino Kosmos przed przebudową arc
Mamy w katowickich kinach w sumie prawie 8000 krzeseł! Tyle nie ma żadne śląskie miasto. Krzesła zbieramy już od ponad 100 lat

Katowicom wiele brakuje. Braków jest tyle, ile głosów włączy się w debatę. Nie ma rynku, nie ma stadionu z prawdziwego zdarzenia, wielu utrzymuje, że brakuje też kultury.

Ale jest coś czego mamy pod dostatkiem. Krzeseł! Mamy ich aż 7878! Wszystkie są kinowe, znajdują się w 36 salach kinowych czterech katowickich multipleksów. Mamy dwa Cinema City - przy Gliwickiej i w Silesia City Center, Heliosa i kino IMAX. A będzie jeszcze więcej. W centrum handlowym, które powstanie na pl. Szewczyka przed dworcem PKP, będzie Multikino. Pierwsze kino tej sieci w Katowicach zajmie 3,6 tys. m kw. powierzchni na trzecim piętrze mającej powstać do końca 2012 r. Galerii Katowickiej. Będzie miało 10 sal.

Klimatyzacja kontra klimat

Nie ma wątpliwości, jesteśmy kinową potęgą! Bo mimo że mamy cztery, a będzie pięć multipleksów, nadal funkcjonują w Katowicach: małe kino studyjne - Swiatowid, kinoteatr - Rialto, oraz kameralne Centrum Sztuki Filmowej, czyli dawny Kosmos.

Nie ma też wątpliwości, że małych kin byłoby więcej, gdyby nie multipleksy. Dawniej kino miała prawie każda dzielnica. W samym centrum było ich kilkanaście. Ale klimatyczne, niewielkie sale i dźwięk pracy projektora za plecami przegrały z nowoczesnym sprzętem, klimatyzacją i w końcu kinem 3D. Przegrały też z dystrybutorami filmów, którzy woleli, aby najnowsze hity najpierw były puszczane na jak najnowocześniejszym sprzęcie. Tak zniknęła m.in. "Zorza". Spadek liczby widzów w 2002 roku właściciele kin szacowali w Katowicach aż na około 30-40 procent. W tym czasie przy Gliwickiej działał już punkt 44. A w "Zorzy" frekwencja spadła tak bardzo, że kino zaczęło przynosić starty.

Kinowy cud PRL skapitulował

W Rialcie też nie było dobrze. W 2002 r. brakowało pieniędzy nawet na wypłaty dla pracowników. Ciężko było w Kosmosie. Obiekt, otwarty w 1965 roku, jako jedno z nowocześniejszych kin na Śląsku z salą dla 600 osób, gdy zaczęły powstawać multipleksy, opustoszał. Kilkadziesiąt lat wcześniej wszelkie wygody były tu pierwszej klasy, a pod kasami ustawiały się długie kolejki.

W 2006 r. przy Sokolskiej już nie było Kosmosu, a dyrekcja Instytucji "Silesia Film" (do której obiekt należał) uroczyście otwierała tu Centrum Sztuki Filmowej.

Nowy z zewnątrz i na taśmach

Dawne kino przebudowano za ok. 11 mln zł. Budynek stał się nowoczesny i dobrze wyposażony. Do tego, oprócz dużej sali, powstała kameralna oraz kawiarenka. Skarby - archiwa Filmoteki Śląskiej - ukryto pod salą - dziś jest tu prawie 5 tys. tytułów polskich i zagranicznych. Zmienił się też repertuar - na ekranie nie ma komercyjnych produkcji, a filmy ambitne, często niszowe, wiele jest przeglądów. Kinomaniacy nigdy nie darowali jednak "Silesii Film" odejścia od dawnej nazwy. I udało się. Od tego roku przy Sokolskiej znów jest Kosmos.

Spółka od "świetlnych obrazów" przetrwała

Mimo perturbacji działa też kinoteatr Rialto. Kosmos był dzieckiem PRL i na taką modłę go wybudowano. Rialto powstało przed pierwszą wojną światową. Rozpoczęło działalność w 1913 roku jako "Kammer - Lichtspiele". Zbudował je sławny budowniczy Martin Tichauer, który potem razem z Bertholdem Kochmannem zarejestrował spółkę kinematograficzną do prezentowania "świetlnych obrazów". W budynku była sala na 800 miejsc, podium na 20-osobowa orkiestrę, na piętrze palarnia cygar, piwiarnia i winiarnia.

W Rialcie można było oglądać jeden z pierwszych dźwiękowych filmów świata - "Śpiewający błazen" z 1928 roku. Bo Rialto (już pod taką nazwą) było pierwszym kinem z aparaturą dźwiękową. Działało też jako "Słońce" w 1938 r., a w czasie wojny "UFA - Theater Rialto". Od 1945 r. znów mamy Rialto. A od października 2006 r. Rialto jest w Sieci Kin Studyjnych.

Sieć znaczy damy radę?

Do tej sieci należy również kino Światowid, zrzeszone w międzynarodowej organizacji Europa Cinemas, promującej kino europejskie. Światowid jest przy 3 Maja od lat 40. ubiegłego stulecia, wcześniej w 1909 r. ten sam budowniczy, który wybudował Rialto - Tichauer - postawił tu "Colosseum" (z miejscami dla 400 widzów). Obecnie spośród trzech katowickich kin kameralnych Światowid radzi sobie najlepiej, choć, jako jedyny nie doczekał się dotąd spektakularnego remontu. Za dwa lata będzie najbliższym sąsiadem nowego multipleksu przy pl. Szewczyka. Przetrwa? - Niech się bardziej Helios martwi - odpowiada Adam Pazera szef Światowida.

Z Adamem Pazerą szefem kina Światowid rozmawia Justyna Przybytek

Multikino w Galerii Katowickiej na placu Szewczyka, to zagrożenie dla Światowida?

Helios też jest w centrum, a niespecjalnie nam zagroził. Wydaje mi się, że większe dla Heliosa, więc niech się oni martwią.
Dopóki nas widzowie nie zdradzą, to będzie dobrze, bo jeśli przychodzą, to dostajemy premierowe filmy. Jeśli nie przyjdą, to nie będziemy dostawać.

Widzów trzeba kusić...

Kusimy, mamy mnóstwo pomysłów na najbliższe miesiące. Przydałaby nam się też pomoc miasta.

Pomoc?

Patio na podwórku przed Światowidem podobno nie jest możliwe, ale może uda nam się uzyskać zgodę od prezydenta na zagospodarowanie kilku metrów na ogródek - kawiarenkę, który jako kino moglibyśmy sami prowadzić. Do tego dobrym pomysłem było rozbudowanie Światowida o jedną salę. jest taka możliwość, od strony ul. Mickiewicza jest obiekt należący do miasta, działa tam zdaje się hurtowania papieru. W ten sposób mielibyśmy małe patio i trzy sale - żadne inne kino polskie tego nie ma - i wtedy niech się bujają multiplesky.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto