Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice Miastem Muzyki. Miasto pracowało na tytuł od lat

Justyna Przybytek
Przed kilku laty Katowicom nie udało się wywalczyć tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, w końcu jednak zdobyły inny, nie mniej prestiżowy - „Miasta Muzyki”. Co ważne tytuł ten Katowice otrzymują w jubileuszowym dla miasta roku, w którym stolica aglomeracji obchodzi 150. urodziny.

– Od dawna jesteśmy przekonani, że Katowice są miastem muzyki. Tytuł przyznany przez UNESCO jest dla nas najlepszym potwierdzeniem, że mieliśmy rację. To również dowód na to, że strategia miasta polegająca na inwestowaniu w kulturę przynosi efekty. Katowice wchodzą do elitarnego klubu miast słynnych ze swojego życia muzycznego. To powód do dumy dla jego mieszkańców, a dla mnie ogromna satysfakcja – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Decyzję o przyznaniu Katowicom tytułu ogłosiła Iriny Bokova, dyrektor generalna UNESCO. Tym samym Katowice zostały Miastem Kreatywnym UNESCO jako Miasto Muzyki, a tym samym dołączyły do prestiżowej listy, na której znajdują się Bolonia, Gandawa, Glasgow, Hanower, Mannheim, Sewilla oraz Bogota w Kolumbii, Hamamatsu w Japonii i Brazzaville w Kongo. Co ciekawe Katowice są pierwszym Miastem Muzyki z Europy Środkowo-Wschodniej i drugim, po Krakowie (Miasto Literatury), Miastem Kreatywnym w Polsce.

Katowice o tytuł „Miasta muzyki” walczyły już od dłuższego czasu. Przypominano o tym przy okazji obchodów 150-lecia Katowic, ale też wielu innych odbywających się w stolicy aglomeracji imprez muzycznych. Tych, przypomnijmy nie brakuje, zwłaszcza od kiedy miasto dysponują jedną z najlepszych sal koncertowych w Polsce i Europie w gmachu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Muzyczna strona Katowic ma kilka obliczy, to w mieście działa jeden z najlepszych Instytut Jazzu (na Akademii Muzycznej) w kraju, tu odbywają się liczne festiwale od Rawy Blues poczynając, przez Off Festival, czy przyciągający fanów muzyki elektronicznej Tauron Nowa Muzyka.

Jak podkreślają przedstawiciele miasta tytuł to zasługa twórców z Katowic, na czele z wybitnymi kompozytorami Henrykiem Mikołajem Góreckim i Wojciechem Kilarem i tych którzy poparli starania - w Radzie Honorowej Komitetu Poparcia zasiada kompozytor prof. Krzysztof Penderecki, pianista i nauczyciel akademicki prof. Andrzej Jasiński i pianistka Anna Górecka. . A także jak przekonują konsekwentne inwestowanie w infrastrukturę związaną z kulturą.

- Członkostwo Katowic w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO przyniesie liczne korzyści jego mieszkańcom. Tytuł gwarantuje wzrost prestiżu miasta na arenie międzynarodowej. Rozpoznawalna na całym świecie marka Miasta Muzyki będzie znakiem jakości życia muzycznego w Katowicach. Stanie się nową zachętą przyciągającą do miasta gości z całej Polski i zagranicy, co da dodatkowy impuls do rozwoju lokalnej gospodarki – wyjaśniają urzędnicy z Katowic. Jak dodają to dzięki współpracy z innymi miastami muzyki już teraz planowany jest m.in. koncert zespołu flamenco z Sewilli – na rozpoczęcie Art Naif Festivalu czy wydarzenie łączące koncert hiphopowy z poetyckim slamem przygotowywany we współpracy Katowic, Krakowa, Mannheim oraz Heidelbergu – Miast Muzyki i Miast Literatury.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto