Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice mają architekta miasta i nie tylko

Justyna Przybytek
Arkadiusz Ławrywianiec
Jest architekt, doradca od gospodarki, a będzie jeszcze rada!

Michał Buszek przewodniczący Śląskiej Okręgowej Rady Izby Architektów został architektem Katowic. Natomiast profesor Andrzej Barczak - rektor Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. J. Ziętka - doradcą prezydenta do spraw gospodarczych, został też prof. Andrzej Barczak.

- W siedmiu polskich miastach, w których stanowisko architekta miasta funkcjonuje, jest w randze naczelnika albo zastępcy naczelnika. W Katowicach architekt będzie doradcą prezydenta, to uwalnia go od procedur administracyjnych, daje swobodę działania i spore kompetencje - wyjaśniał prezydent Uszok.
Zadania architekta, to opiniowanie spraw architektonicznych i urbanistycznych w mieście oraz tych dotyczących przestrzeni publicznej. Będzie kontaktował się ze środowiskami architektów i urbanistów, inwestorami oraz projektantami.
Doradca ds. gospodarczych prof. Barczak na początek ma dwa kluczowe zadania: utworzyć katowicką Radę Gospodarczą i wraz z nią opracować strategię rozwoju gospodarczego miasta i w dalszej kolejności ów dokument promować.
- Rada będzie siedmioosobowa. Złożyłem już propozycję kandydatom, myślę, że w połowie lutego będziemy mogli podać ostateczny skład - zapowiada prof. Barczak.

Rozmowa z Michałem Buszkiem architektem miasta

Jest pan doradcą prezydenta ds. architektury, czyli?
Osobą, która koordynuje działania poszczególnych działów, ale nie może niczego narzucić, może przekonywać. Sporo więc będzie prób wymuszania pewnych posunięć, poprzez działania niekonwencjonalne.

Czego potrzeba w mieście?
Miasto zostało dosyć dawno poukładane, dom jest zbudowany, są jeszcze pokoje, które trzeba umeblować.

Co na początek?
Pierwsze, to zapoznanie się ze studium uwarunkowań przestrzennych. Jeśli ten dokument zostanie przyjęty, zamierzam go upowszechnić i przekonać do niego mieszkańców.

Studium receptą na chaos?
Nie twierdzę, że będzie remedium, ale wszystko co się dzieje w przestrzeni miasta zaczyna się od studium, na podstawie którego powstają plany.

Plany na przyszłość?
Podział miasta na kwartały, jak strefa kultury, czy nauki i próba połączenia tych stref, tak by żadna nie była wyspą poza miastem.

A niszczejący stary dworzec, albo komunikacja
O komunikacji będziemy dyskutować. W przypadku starego dworca mam zamiar poprzez publiczną dyskusję sprowokować mieszkańców, by ci zmusili obu właścicieli do pokazania swoich planów. Może trzeba wykazać tym panom, że mają tyle pięknych realizacji i zapytać, czy za tą w Katowicach nie jest im wstyd.

Rozmowa z prof. Andrzejem Barczakiem doradcą prezydenta do spraw gospodarczych

Twierdzi pan, że Katowice mogą być gospodarczym centrum kraju...
Tu są centrale ogólnopolskich firm, jest wspaniała infrastruktura, zaplecze naukowe, miasto się rozwija. Siła Katowic wynika z tego, że jest administracyjnym centrum aglomeracji.

Nie wystarczy powtarzać, że gospodarką będziemy silni...
To jest cel i marzenie. Jak do tego dojść będą radzić praktycy, właściciele i prezesi wielkich firm, którzy wejdą w skład rady. To ludzie, którzy mają świetne rozeznanie w gospodarce polskiej i światowej, szerokie znajomości, będą wiedzieli jak przekonać partnerów, że Katowice to dobry adres dla biznesu.

I przyciągną dla siebie konkurencję?
Kooperantów, współpracowników. Branże na pierwszy rzut oka ze sobą nie związane, mają wiele wspólnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto