18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Katowice: Konferencja inaugurująca I Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw [ZDJĘCIA]

Redakcja
od lewej: Bożena Lublińska - Kasprzak, Jerzy Bartnik, Marek Kłoczko
od lewej: Bożena Lublińska - Kasprzak, Jerzy Bartnik, Marek Kłoczko
Już tylko kilka dni pozostało do rozpoczęcia jednej z największych w Europie Środkowo-Wschodniej imprez biznesowych adresowanych do sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jaką jest I Europejski Kongres MŚP organizowany w Katowicach. Wydarzenie należy do głównych przedsięwzięć, włączonych do ogólnoeuropejskiej kampanii na rzecz rozwoju przedsiębiorczości pn. Europejski Tydzień Małych i Średnich Przedsiębiorstw 2011.

Jak podkreśla prof. Jerzy Buzek, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który już 6 października wraz z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, otworzy dwudniowy cykl debat nt. MŚP, jednym z celów polskiej Prezydencji, jest właśnie poprawa sytuacji małych i średnich firm w całej UE. Zaplanowany w Katowicach Europejski Kongres ma być zapleczem eksperckim dla prowadzonych w tym temacie działań.

- Małe i średnie biznesy wytwarzają dziś ok. 60 proc. unijnego PKB i generują blisko 70 proc. miejsc pracy w całej Unii. Dlatego tak ważne jest rozwiązanie kwestii ich dostępu do kapitału czy stworzenie europejskiego systemu patentowego – mówi Jerzy Buzek.

6 i 7 października br. do Katowic przyjadą przedstawiciele biznesu, samorządu oraz nauki z kraju i zagranicy. Podczas dwunastu paneli tematycznych toczyć się będą dyskusje nt. problemów i wyzwań stojących przed tym najliczniejszym w Polsce i Europie sektorem gospodarki. Międzynarodowy charakter Kongresu podkreślą goście m.in. z Hiszpanii, Rosji, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier, Czech, Słowacji, Austrii, Chorwacji, Słowenii oraz państw Sąsiedztwa Wschodniego. Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, która jest głównym organizatorem Kongresu, spodziewa się blisko 20 delegacji zagranicznych i ponad 2 tys. uczestników. Wydarzeniu towarzyszyć będą Targi Usług i Produktów dla MŚP Biznes Expo.

- Recepty na rozwój tego sektora będziemy szukać wspólnie – zapowiada Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Jak informuje Donocik, zadaniem Kongresu jest m.in. poszerzenie współpracy małych firm z kontrahentami z krajów leżących na wschód od UE.

Jednym z głównych punktów podczas debat pierwszego dnia Kongresu będzie dyskusja poświęcona sytuacji MŚP na rynkach rosyjskim oraz państw Sąsiedztwa Wschodniego, w tym Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu czy Białorusi, w porównaniu do ogólnej kondycji sektora małych i średnich firm w gospodarkach Europy Zachodniej. Spotkanie ma zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się przedsiębiorcy, a co ważniejsze, wskazać kierunki współpracy między państwami, w tym Polską i Rosją, pozwalające na wzmocnienie tego sektora.

Organizatorzy Kongresu będą gromadzić wnioski oraz konkluzje dotyczące pomysłów i rozwiązań dla polskiego sektora MŚP, które zostaną opracowane przez ekspertów i przekazane w formie rekomendacji władzom Rzeczypospolitej Polskiej. Część postulatów zostanie również przekazana Parlamentowi Europejskiemu.

Honorowy Patronat nad Europejskim Kongresem MŚP objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Wydarzenie odbywa się również pod Patronatem Prezydencji Polski w Radzie UE. Udział w Kongresie jest bezpłatny.


Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach to jedno z największych spotkań biznesowych adresowanych do Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej. Przedsięwzięcie, którego organizatorem jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, służy diagnozie obecnego stanu sektora MSP oraz wytyczeniu nowych kierunków jego rozwoju. Innowacje, klastry czy nowe technologie, jak również współpraca nauki z biznesem to obecnie jedne z najważniejszych wyzwań jakie stoją przed małymi i średnimi przedsiębiorstwami. W ramach Kongresu zaplanowano udział ponad 100 panelistów. Organizatorzy przygotowani są na obecność ponad 2500 uczestników. Kongresowi towarzyszyć będą Targi usług i produktów dla MŚP Biznes Expo, w ramach których instytucje będą mogły zaprezentować swoją ofertę dla sektora MŚP.

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach to jedna z największych i najprężniej działających organizacji samorządu gospodarczego w kraju. Izba od ponad 20 lat, realizując swoje zadania statutowe, wspiera podmioty gospodarcze, szczególnie zrzeszone w niej firmy, w dążeniach do budowy innowacyjnej gospodarki w regionie i kraju oraz wzrostu konkurencyjności na Rynku Europejskim. RIG w Katowicach stale doskonali świadczone usługi czego wyrazem jest uzyskanie tytułu laureata XVI edycji Konkursu Polskiej Nagrody Jakości w kategorii organizacje samorządu gospodarczego.


W konferencji inaugurującej I Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw udział wzięli:

Tadeusz Donocik - Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach

Janusz Steinhoff - Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej, Przewodniczący Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, były wicepremier i minister gospodarki

Jerzy Samborski - Vice President Small and Medium Enterpreneurs Union of the European People’s Party, President UNICORN – European Union of Small and Medium Entreprises and of Middle Class

Bożena Lublińska - Kasprzak - Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Marek Kłoczko - Sekretarz Generalny Krajowej Izby Gospodarczej Jerzy Bartnik - Prezes Związku Rzemiosła Polskiego

Jerzy Bartnik - Prezes Związku Rzemiosła Polskiego

Olgierd Dziekoński – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Czytaj także: Kolejny neon z dworca uratowany. Zasili galerię neoów [ZDJĘCIA]

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie