Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. Firma śląskiego miliardera Tomasza Domogały ogłosiła zwolnienia grupowe. Pracę straci ponad 80 osób

Redakcja
Tomasz Domogała, prezes Grupy TDJ, która jest głównym akcjonariuszem Famur SA.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tomasz Domogała, prezes Grupy TDJ, która jest głównym akcjonariuszem Famur SA. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow / Polska Press
Zamiar zwolnienia 84 osób zgłosiła w marcu 2020 r. Urzędzie Pracy w Katowicach spółka akcyjna Famur z Katowic. Przedsiębiorstwo produkujące maszyny górnicze należy do Grupy TDJ, której właścicielem jest jeden z najbardziej majętnych Ślązaków i Polaków, miliarder Tomasz Domogała, który wg rankingu Forbesa jest 14. na liście najbogatszych Polaków. Famur nie ukrywa, że powodem zwolnień jest pandemia koronawirusa i związane z nią spodziewane spowolnienie gospodarcze.

Firma Famur, której siedziba znajduje się w Katowicach Piotrowicach, przy ul. Armii Krajowej 51, to producent maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego: górnictwa głębinowego i odkrywkowego oraz wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego.

Famur zgłosił zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych

W marcu 2020 r. firma Famur zgłosiła do Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych. Wg prawa firma ma obowiązek zgłosić zamiar zwolnień grupowych do PUP-u, jeśli przeprowadza redukcję zatrudnienia, wypowiadając umowę o pracę lub na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników i zwolnienia te obejmują:

  • 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników;
  • 10 proc. pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników;
  • 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Grupa Famur zatrudnia w sumie 5 tys. pracowników. Chce zredukować zatrudnienie o 84 etatów.

Pracę straci m.in. 59 osób z samych Katowic. Notowana na giełdzie spółka zaplanowała zwolnienia w okresie od kwietnia do listopada 2020 roku.

Famur przeprowadza "proces dostosowania struktury organizacyjnej do rzeczywistych potrzeb rynkowych"

Chociaż wg Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach Famur, jako przyczynę zwolnień grupowych, nie zgłaszał sytuacji związanych z pandemią, to sama firma w swoim oświadczeniu wprost pisze, że mają one związek z epidemią koronawirusa.

Oświadczenie grupy Famur:

"Grupa FAMUR w związku ogólnoświatowym spowolnieniem gospodarczym i nakładającą się sytuacją epidemiologiczną w Polsce związaną z globalną pandemią koronawirusa SARS-Cov-2 / COVID-19 zdecydowała o przeprowadzeniu procesu dostosowania struktury organizacyjnej do rzeczywistych potrzeb rynkowych. Optymalizacja istniejących struktur biznesowych wiąże się z redukcją 84 etatów w funkcjach wspierających zlokalizowanych w Centrali Spółki. Pracownicy objęci redukcją zatrudnienia otrzymają pełne wsparcie ze strony FAMUR S.A. w postaci programu outplacementu i gwarantowanych odpraw. Władze Spółki liczą, że sytuacja zarówno epidemiologiczna jak i rynkowa ulegną poprawie w najbliższej przyszłości, co pozwoli wrócić do standardowego modelu działania operacyjnego Grupy".

Famur należy do Grupy TDJ, której właścicielem jest miliarder Tomasz Domogała

Grupa Famur pod koniec 2019 r. zatrudniała około 5 tys. pracowników, w tym około 400 inżynierów i projektantów, w 11 zakładach produkcyjnych. Famur jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych od 2006 roku. Dominującym akcjonariuszem spółki jest TDJ.

Grupa Famur składa się z ponad 30 firm, główną jest Famur SA. z siedzibą w Katowiach. Pozostałe firmy składające się na tę grupę znajdują się w Katowicach, Kluczborku, Zgorzelcu, Koninie, ale też za granicą, np. w Indiach, Rosji, Niemczech, Kazachstanie czy RPA.

Właścicielem Grupy TDJ jest Tomasz Domogała, jeden z najbogatszych Polaków i Ślązaków. W najnowszej liście magazynu Forbes najbogatszych Polaków zajmuje 14. miejsce. Jego majątek ocenia się na 2 mld 743 mln zł.

TDJ jest większościowym akcjonariuszem nie tylko Famuru, ale też innych spółek giełdowych: PGO, Zamet-Industry oraz PEMU.

Firma Domogały buduje właśnie najwyższy biurowiec w Katowicach i na Śląsku

TDJ to firma rodzinna. Tomasz Domogała przejął biznes od ojca Jacka Domogały. W 2010 roku pierwszym przedsiębiorstwem, którym zaczął zarządzać był właśnie katowicki Famur. Domogała junior założył grupę TDJ, która inwestuje m.in. w nieruchomości. Jego spółka TDJ Estate stawia obecnie najwyższy biurowiec na Śląsku i w Katowicach - .KTW II, a obok Strefy Kultury - duże osiedle Pierwsza Dzielnica.

Forbes pisze: „Najpierw Famur, potem reszta – w myśl tej zasady działał holding Tomasza Domogały, po tym jak w 2010 roku przejął od ojca rodzinną spółkę. Od półtora roku TDJ funkcjonuje już jednak jak wszechstronna firma inwestycyjna, szukająca szans wszędzie – od przemysłu po nowe technologie”.

Jednak sam Famur nie radził sobie ostatnio zbyt dobrze. W listopadzie 2019 r. spółka informowała, że przychody Grupy Famur osiągnęły w okresie dziewięciu miesięcy 2019 roku 1 625 mln zł i były niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (1 715 mln zł) o 5,2 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto