Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. Egzotyczne palmy znów na rynku! Poznajcie Grażynę, Anię, Kasię i Stasię

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Cztery 5-metrowe palmy, a dokładnie feniksy kanaryjskie znów pojawiły się na katowickim Rynku. Ogromne drzewa mają swoje imiona. To Grażyna, Ania, Kasia i Stasia
Cztery 5-metrowe palmy, a dokładnie feniksy kanaryjskie znów pojawiły się na katowickim Rynku. Ogromne drzewa mają swoje imiona. To Grażyna, Ania, Kasia i Stasia Materiały Prasowe
KATOWICE. Cztery niezwykłe i egzotyczne palmy rozgościły się na rynku po zimowej przerwie. Grażyna, Ania, Kasia, Stasia to drzewa, które są już dobrze znane mieszkańcom Katowic i powracają tu od 2016 roku. Jak podkreśla prezydent Katowic, powrót palm na rynek stolicy województwa to oznaka zbliżającego się lata!

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Na rynek w Katowicach powróciły palmy!

Po zimowym odpoczynku, na katowicki rynek powróciły cztery, wszystkim dobrze znane palmy. To Grażyna, Ania, Kasia, Stasia. Zwiastują nadchodzące lato.

- Powrót palm na nasz rynek to zawsze oznaka zbliżającego się lata. Po raz pierwszy pojawiły się w okolicach sztucznej Rawy w 2016 roku i od tego czasu każdej wiosny wracają w to miejsce. Po spędzonej zimie w hali Katowickich Wodociągów od dzisiaj ponownie są na Rynku, gdzie pozostaną do jesieni, tworząc scenerię do zdjęć czy też wypoczynku pod palmami w centrum miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ostatnim czasie palmy były przygotowywane do sezonu letniego. Przeszły niezbędne zabiegi pielęgnacyjne, aby móc w jak najlepszej formie pojawić się przed szeroką publicznością.

To już kolejny sezon z palmami na katowickim rynku

Egzotyczne palmy to znak rozpoznawczy katowickiego rynku, gdyż towarzyszą mieszkańcom już od 2016 roku. Każda palma mierzy ok. 5-6 m, a jej waga razem z donicą to kilka ton. W sezonie wiosenno-letnim są nad Rawą. Zimę spędzają jednak w miejscu bardziej przyjaznym – w hali w Panewnikach udostępnionej ZZM przez Katowickie Wodociągi – gdzie panują wyższe temperatury niż na zewnątrz. Coraz cieplejsze dni i wyższe temperatury pozwalają już na ustawienie ich nad Rawą – a to oznacza, że do lata zostało już niewiele czasu.

Skąd wzięły się palmy w Katowicach?

Palmy, które dziś zdobią katowicki rynek, zostały wyhodowane z nasion feniksów kanaryjskich, które sprowadzono na wystawę roślin egzotycznych w 1924 roku do Gliwic. Pracownik palmiarni wyhodował nowe palmy w 1956 roku. Cztery z nich trafiły na katowicki rynek. Miasto początkowo je wypożyczało, jednak w końcu postanowiło odkupić. Opiekę nad nimi sprawują pracownicy gliwickiej palmiarni oraz Zakładu Zieleni Miejskiej z Katowic.

- Katowice to miasto, w którym ciągle pojawiają się nowe rośliny. Co roku sadzonych jest kilkaset nowych drzew. Obecnie prowadzimy prace nad kilkoma dużymi projektami, które jeszcze bardziej zmienią otoczenie miejskie – to m.in. zazielenienie ul. Warszawskiej, która zyska charakter bulwaru. Niedawno i tam pojawiły się pierwsze drzewa – klony polne „Elsrijk”. Łącznie ma tu być 70 drzew, ponad 2,6 tys. krzewów, a także byliny, trawy, pnącza - podsumowuje działania Zakładu Zieleni Miejskiej dyrektor Mieczysław Wołosz.

Oprócz tego trwa rewitalizacja Stargańca, budowa i rewitalizacja czterech parków, modernizacja stawu Kozubek. Niedawno posadzono także więcej roślin na odcinku al. Korfantego między rondem a rynkiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto