Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Budowa Silesia City Center [ZDJĘCIA archiwalne]. Dawniej była tu kopalnia Eminencja i Gottwald.

archiwum DZ
Budowa Silesia City Center na archiwalnych zdjęciach
Budowa Silesia City Center na archiwalnych zdjęciach Archiwum DZ
To była ekspresowa i niezwykła budowa. W rok na działce po dawnej kopalni wyrosła pierwsza w Katowicach galeria handlowa i centrum rozrywki. Dziś Silesia City Center ma już 14 lat. Zobaczcie, jak powstawała w latach 2004-2005 w miejscu kopalni Gottwald na Dębie. To był pierwszy zrewitalizowany kompleks poprzemysłowy w regionie, zaadoptowany na potrzeby komercyjne. Dziś na terenach po kopalniach mamy muzea, centra rozrywkowe i sportowe, ale SCC była pierwsza.

Na początku XXI wieku Katowicach na terenach dawnej kopalni Eminencja, przemianowanej później na Gottwald, zaczęła się budowa pierwszej w mieście galerii handlowej i centrum rozrywkowego - Silesia City Center. Trzeba było wywieźć stąd milion kubików ziemi, a teren inwestycji miał 30 hektarów. Czegoś takiego jeszcze w woj. śląskim nie było. Oprócz Tesco planowano tu jeszcze ponad 200 innych sklepów, kawiarni i restauracji. Plac z fontanną, która zajmuje aż 270 mkw, eleganckie alejki, kino, sale bilardowe, a w przyszłości obok osiedle mieszkaniowe, kompleks biurowców, lodowisko. Część z nich... powstaje do dziś, bo okolice SCC wciąż się rozrastają.

Budowa była ekspresowa: rozpoczęła się 15 listopada 2004, kiedy to na działce, na której dziś stoi SCC, wmurowano kamień węgielny. Bryłę węgla inwestorzy osobiście wywieźli na plac budowy z kopalni Katowice-Kleofas, gdzie zjechali pod ziemię. Już w listopadzie 2005 roku oddana została do użytku część handlowo-rozrywkowa. Pamiętacie te tłumy czekające przed wejściem do Saturna czy Reserved?

Budowa Silesia City Center na archiwalnych zdjęciach

Katowice: Budowa Silesia City Center [ZDJĘCIA archiwalne]. D...

W październiku 2005 z napięciem obserwowano ostatnie prace: wyrobią się, czy nie? Do ostatnich dni nieczynne były toalety wewnątrz, a robotnicy układali kafelki na placu Tropikalnym.

Inwestorzy, węgierska spółka TriGranit Development, zachowali kilka zabytkowych budynków pokopalnianych. Do dziś stoi, dekorowana na święta wieża wyciągowa Jerzy, która ma 50 metrów, w danym basenie najpierw mieścił się salon Almi Dekor, a teraz jest restauracja, w maszynowni jest kaplica. Kilka maszyn jako ozdoba stoi przy wejściu do galerii.

Były też podczas budowy pomysły niemal kosmiczne: plany, żeby na zakupy dojeżdżać do SCC kolejką Elką. Pojawiła się myśl, by przedłużyć kolejkę linową, czyli popularną Elkę, z parku chorzowskiego do SCC, a potem do samego centrum Katowic.

- Pomysł jest dobry. Jeśli uda się zebrać na to pieniądze, to może zostanie zrealizowany - mówili inwestorzy w 2005. Elki, rzecz jasna, nie ma.

W listopadzie 2005, kiedy SCC pierwszy raz wpuściło klientów, w mieście był prawdziwy szał. Tramwaje nie mieściły pasażerów, dzieci przyszły tu na wagary, stu ochroniarzy ledwo wytrzymało napór tłumu pod pierwszym w regionie Saturnem. Do C&A była ogromna po bony za 50 zł. 18 listopada 2005 roku otwarto Silesia City Center, pierwszą nowoczesną galerię handlową w Katowicach. Dziś SCC ma 14 lat i już dawno, bo w 2011 roku, została rozbudowana. Na drugim otwarciu - nowej części - pojawiła się Paris Hilton. W 2009 roku z kolei zakończono budowę osiedla mieszkaniowego „Dębowe Tarasy”, będącego częścią SCC. Ale do dziś kolejni deweloperzy na swoich działkach obok pierwotnego osiedla budują kolejne bloki.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto