Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice. Baner z hasłem Strajku Kobiet na wieży spadochronowej w parku Kościuszki. Przecież to miejsce pamięci!

Tomasz Borówka, Olga Krzyżyk
Baner, który wisiał na wieży spadochronowej w Katowicach
Baner, który wisiał na wieży spadochronowej w Katowicach Fot. Nowy Ruch Społeczny
Na wieży spadochronowej w parku Kościuszki w Katowicach ktoś powiesił długi biały materiał z namalowanymi na czerwono 8 gwiazdkami - "***** ***" . Baner na wieży spadochronowej to jedno z haseł, które często widzimy na plakatach, podczas protestów Strajku Kobiet. 8 gwiazdek oznacza "j...ć PiS". To sprzeciw przeciwko obecnemu rządowi oraz decyzji Trybunału Konstytucyjnemu z 22 października, dotyczącej zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce.

"***** ***" na wieży spadochronowej w katowickim parku

Na wieży spadochronowej w parku Kościuszki w Katowicach powieszono materiał z jednym z haseł Strajku Kobiet. Osiem gwiazdek - "***** ***" - powiewało z około 30 metrów nad ziemią. Na białym materiale namalowane były czerwone gwiazdki. To graficzne hasło Strajku Kobiet, które oznacza "j...ć PiS" i jest sprzeciwem wobec obecnej władzy oraz decyzji Trybunału Konstytucyjnego z 22 października w sprawie aborcji.

- Potwierdzam, że Straż Miejska w Katowicach miała takie zgłoszenie. W niedzielę, 29 listopada, około godziny 13.00 otrzymaliśmy maila z taką informacją. Zarządca wieży jest zobowiązany do ściągnięcia hasła - mówi Jacek Pytel, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Katowicach.

Biały materiał został szybko ściągnięty z wieży spadochronowej. Tego samego dnia, po godzinie 16.00, na wieży już nic nie wisiało. Dodajmy, że samo hasło nie jest wulgaryzmem, jednak istotne jest, że pojawiło się ona na katowickiej wieży. Wieża spadochronowa w katowickim parku Kościuszki to w końcu miejsce pamięci. Przypomina ona o walkach na terenie parku Kościuszki w 1939 roku. Tuż przy wieży znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona obrońcom wieży w 1939 roku.

Katowicka wieża spadochronowa jest wpisana do rejestru zabytków. Nie można na niej od tak sobie czegoś powiesić. Nawet na powieszenie w tym miejscu plakatu wyborczego, trzeba wcześniej uzyskać pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Protesty Strajku Kobiet rozpoczęły się po ogłoszeniu 22 października przez Trybunał Konstytucyjny, że aborcja z powodu dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu – to jeden z trzech przypadków, w których polskie prawo dopuszcza legalną aborcję – jest niezgodna z konstytucją.

Od tego czasu nie ustają protesty Strajku Kobiet, które przybierały przez ponad miesiąc różną formę - od spacerów z siostrami, przez samochodowe blokady miasta, po próby blokady obrad Sejmu.

Historia wieży spadochronowej w Katowicach. Walki w parku Kościuszki

Wieża spadochronowa w Katowicach jest pomnikiem, upamiętniającym tragiczne wydarzenia września 1939 roku w Katowicach. Według licznych świadectw i dokumentów 4 września 1939 karabin maszynowy z platformy wieży ostrzeliwał wkraczających do Katowic żołnierzy niemieckiej 239 Dywizji Piechoty.

Jak można przeczytać w jednym z jej oficjalnych dokumentów: „Nagle ze wspomnianej wieży w parku miejskim rozpoczyna w kierunku sztabów strzelać polski karabin maszynowy, szczęściem wiązka pocisków przelatuje ponad głowami. Armatka przeciwpancerna odpowiada ogniem i jednym z pierwszych pocisków trafia linę windy, winda spada, ogień ustaje. Za to rozlega się ogień karabinowy i również ulica pomiędzy Brynowem a wzniesieniem leży nagle pod ogniem kilku karabinów maszynowych. Również i tu, na szczęście, salwy przechodzą o wiele za wysoko. Oddział zajmuje stanowiska w głębokich rowach przydrożnych i odpowiada ogniem; omiatanymi przez nieprzyjacielskie pociski rowami, odrzucając wiązanki kwiatów, uciekają cywile, którzy pragnęli przywitać oddział. Trzy kompanie skierowane zostają na wschód od ulicy w kierunku Katowic, ponieważ prawdopodobnie w lesie za folwarkiem Brynów również znajdują się jeszcze powstańcy. Ustawiona zostaje jedna bateria i park miejski wkrótce zostaje oczyszczony, nieliczni ciężko ranni powstańcy zostają odtransportowani na tyły, nie bierze się jednak jeńców, ta hołota opuściła park, udając się zapewne w kierunku miasta, gdzie poprzez nałożenie opasek ze swastyką zamaskowała się prawdopodobnie jako niemieccy bojownicy”.

Jednak ówczesne walki w rejonie parku Kościuszki i w ogóle w Katowicach po dziś dzień pozostają nie w pełni zbadane. Nie wiadomo też, kto właściwie strzelał z wieży spadochronowej. Tradycja mówi, że byli to harcerze. Heroiczna opowieść o harcerkach broniących się na wieży pojawiła się nie później niż w 1945 roku. Podobną, bohaterską wersję utrwaliła wydana w 1947 roku powieść „Wieża spadochronowa” Kazimierza Gołby. Jednak przedstawia ona literacką wizję wydarzeń, do której punktem wyjścia były dostępne mu pisarzowi tuż po wojnie źródła.

Z czasem historycy poznali więcej relacji ustnych i źródeł pisanych. Zrekonstruowany przez nich przebieg wydarzeń w wielu szczegółach odbiega od tego z powieści, jakkolwiek nie ulega wątpliwości, że w 1939 roku na ulicach Katowic (w tym i w rejonie parku Kościuszki) walczyli i ginęli z bronią w ręku, bądź rozstrzeliwani byli polscy patrioci. A także że byli wśród nich harcerze. Wieża spadochronowa - nie ta przedwojenna, bo została rozebrana przez Niemców, lecz wieża zrekonstruowana na jej wzór po wojnie, niższa i w nieco innej niż pierwotnie lokalizacji - stanowi miejsce w szczególny sposób upamiętniające śmierć polskich bohaterów we wrześniu 1939.

Wykorzystywanie tego miejsca pamięci i zarazem pomnika historii Katowic do zawieszania ogłoszeń i deklaracji o jakiejkolwiek treści, w jakiejkolwiek formie i w jakimkolwiek celu jest zwyczajnie haniebne. Co więcej, tak naprawdę obraca się na niekorzyść przekazu tego rodzaju happeningów. Niestety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto