Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądały Katowice 200 lat temu? Oto historyczne mapy z XIX wieku! Tak zmieniły się dzielnice miasta!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Burowiec (niem. Burowietz) – historyczna część Katowic, leżąca we wschodnim rejonie miasta, w jednostce pomocniczej Szopienice-Burowiec, dawniej osada gminy Dąbrówka Mała, w 1951 roku włączona do z Szopienic, a od 1959 roku do Katowic.
Burowiec (niem. Burowietz) – historyczna część Katowic, leżąca we wschodnim rejonie miasta, w jednostce pomocniczej Szopienice-Burowiec, dawniej osada gminy Dąbrówka Mała, w 1951 roku włączona do z Szopienic, a od 1959 roku do Katowic. https://maps.arcanum.com/
Katowice są młodym miastem choć wzmianki o nim sięgają XV wieku. Zanim uzyskały prawa miejskie były wsią. Jednak nie taką, jaka przychodzi nam na myśl - były wsią z własną linią tramwajową, elektrycznością, międzynarodowym dworcem kolejowym, gazetami i lokalami, w których koncertowały sławy! Uzyskanie przez nich praw miasta było jedynie kwestią formalności. A jak wyglądało miasto w XIX wieku? Możecie zobaczyć na starych mapach...

Katowice 200 lat temu. Tak wyglądały poszczególne dzielnice

Katowice... Tak na prawdę ich rozwój rozpoczął się wraz z uruchomieniem przez Towarzystwo Kolei Górnośląskiej połączenia Wrocławia z Mysłowicami 3 października 1846 roku. Rok później 6 sierpnia na główną stację kolejową wjechał pierwszy pociąg osobowy. W kolejnych latach Katowice za pośrednictwem OSE uzyskały połączenie z siecią kolei europejskich, m.in. z Berlinem, Krakowem, Wiedniem i Warszawą.

Kolejnym przełomem dla rozwoju Katowic miało przejęcie dóbr ziemskich przez rodzinę Wincklerów. Szybka industrializacja i rozbudowa linii komunikacyjnych sprzyjały urbanizacji wsi. 29 września 1858 konsekrowano ewangelicki kościół Zmartwychwstania Pańskiego, a 11 listopada 1860 r. poświęcono zbudowany z muru pruskiego pierwszy katolicki kościół we wsi.

Zobacz mapę Katowic z XIX wieku:

11 września 1865 król Prus Wilhelm I Hohenzollern nadał Katowicom prawa miejskie.

Po 1865 r. bardzo szybko rosła liczba ludności, a coraz więcej mieszkańców pragnęło przekształcenia wsi w miasto. Ogromne zasługi na tym polu mieli ówczesny naczelny dyrektor dóbr Thiele-Wincklera Friedrich Grundmann oraz lekarz Richard Holtze.

W okresie zarządu Grundmanna wzniesiono m.in. kościół ewangelicki przy ul. Warszawskiej, następnie neogotycki kościół Najświętszej Marii Panny przy ul. Mariackiej, klasztor i szpital Bonifratrów, klasztor i sierociniec Jadwiżanek oraz kościół pw. Św. Szczepana w Bogucicach.

W 1889 r. w Katowicach ulokował się prężny koncern przemysłowy Kattowitzer Aktien-Gesselschaft, a jego śladem poszło pięć znanych banków.

Z początkiem XX w. Katowice wzbogaciły się o Teatr Miejski, zbudowany przy Rynku w latach 1905-1907.

Burowiec (niem. Burowietz) – historyczna część Katowic, leżąca we wschodnim rejonie miasta, w jednostce pomocniczej Szopienice-Burowiec, dawniej osada gminy Dąbrówka Mała, w 1951 roku włączona do z Szopienic, a od 1959 roku do Katowic.

Jak wyglądały Katowice 200 lat temu? Oto historyczne mapy z ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto