Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Julia Wilkosz zwyciężczynią konkursu "Najlepszy Dyplom - Architektura". Absolwentka Politechniki Śląskiej autorką najlepszego projektu

Szymon Karpe
Szymon Karpe
Zwyciężczynią konkursu została Julia Wilkosz, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Zwyciężczynią konkursu została Julia Wilkosz, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. mat. pras.
Za nami 11. edycja konkursu "Najlepszy Dyplom - Architektura", organizowanego przez miesięcznik Architektura&Biznes, w którym oceniane są prace inżynierskie i magisterskie, obronione na wydziałach architektury w całej Polsce. W 11. edycji prestiżowego konkursu wzięły udział prace dyplomowe z lat 2020-2022, a do finału zakwalifikowało się 33 z nich. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła katowiczanka Julia Wilkosz, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

I miejsce w konkursie dla Julii Wilkosz

Miesięcznik Architektura&Biznes zorganizował konkurs "Najlepszy Dyplom - Architektura" już po raz jedenasty. W tej edycji, po raz pierwszy, redakcja czasopisma zaprosiła do współpracy warszawską pracownię architektoniczną WXCA. W czwartek 16 lutego poznaliśmy rozstrzygnięcie konkursu.

Decyzją jury zwyciężczynią konkursu "Najlepszy Dyplom - Architektura" została katowiczanka Julia Wilkosz, autorka pracy magisterskiej "Historia zapisana. Zrównoważona koncepcja funkcjonalno-przestrzenna nowej typologii centrów danych jako holistyczna struktura miastotwórcza ery cyfryzacji", obronionej w maju 2021 roku na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, pod kierunkiem dr. Jana Kubeca.

ZWYCIĘSKI PROJEKT JULII WILKOSZ

- Myśl związana ze zgłoszeniem pracy wiąże się przede wszystkim z zaszczepionej motywacji brania udziału w konkursach, która jest bardzo popularna na Politechnice Śląskiej wśród studentów. W związku z pozytywnym odbiorem pracy na uczelni, zaaplikowałam do kilku konkursów dotyczących prac magisterskich - mówi w rozmowie z nami Julia Wilkosz.

Jury doceniło diagnozę i propozycje projektu

Praca podejmuje wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej i Przemysłu 4.0, które - jak zauważa autorka pracy - tworzą ryzyka niekontrolowanego rozrostu infrastruktury technicznej przemysłu IT. Zwycięski dyplom Julii Wilkosz to projekt wprowadzenia do istniejącej tkanki miejskiej współczesnego archiwum danych, które niesie ze sobą potencjał energetyczny. Obecnie ok. 90% energii cieplnej oddawanej przez serwerownie jest pozbawione racjonalnego wykorzystania. Przedmiotem opracowania projektu jest rewitalizacja poprzemysłowego obiektu włókienniczego, jako ścieżka ożywienia zdegradowanej po jego likwidacji tkanki śródmiejskiej Łodzi. Zaproponowane funkcje miastotwórcze takie jak ośrodek sportowo-rekreacyjny, obiekty kulturowe, czy centrum kongresowe, które zostały wpisane w historyczną tkankę, pozostają w zrównoważonym i autonomicznym obiegu energetycznym wraz z obiektem serwerowni.

W swojej pracy dyplomowej Julia Wilkosz zauważa, że archiwa - niegdyś współtworzące strukturę śródmiejską - obecnie jako mega-serwerownie migrują w obszary niezurbanizowane w poszukiwaniu rezerw przestrzennych. Rozproszenie obciążeń środowiska odpadem energetycznym i emisją gazów cieplarnianych stanowi dziś wyzwanie dla realizacji modelu gospodarki zrównoważonej. Drogą sanacji tego modelu jest funkcjonalna transformacja opustoszałych, miejskich stref przemysłowych w efekcie ich technologicznego starzenia się i globalnej migracji całych gałęzi produkcji.

Co szczególnie ważne, autorka pracy podjęła się także analizy wpływu funkcjonowania centrów serwerowych na środowisko naturalne, proponując możliwości wykorzystania nadmiaru produkowanej przez nie energii. Jury konkursu doceniło zarówno diagnozę problemu, jak i przedstawione propozycje rozwiązania, uznając projekt Julii Wilkosz za najbardziej interesujący.

- Praca nad projektem magisterskim wiąże się z niezwykle intensywnym procesem poszukiwania, odkrywania, kreowania mocnej, klarownej idei. W końcu student może znaleźć zagadnienie - problem projektowy, który w jego mniemaniu jest interesujący i go rozwijać, według swojej koncepcji - we współpracy z promotorem, który sprzyja poszukiwaniom projektowym, jednocześnie podsuwając subtelne sugestie o podłożu teoretycznym - mówi autorka zwycięskiej pracy.

Nagrodą staż w pracowni WXCA i 4000 zł

Nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca jest miesięczny staż w warszawskiej pracowni WXCA oraz 4000 złotych. Wiadomość o zwycięstwie w konkursie "Najlepszy Dyplom - Architektura" zastała Julię Wilkosz za granicą, gdzie obecnie rozwija swoje umiejętności i pasję do architektury we włoskiej filii pracowni David Chipperfield Architects.

- Szczerze powiedziawszy byłam dość zaskoczona, z tego względu, że aplikowałam na konkurs już jakiś czas temu, a obroniłam się w maju 2021! W związku z tym, że rozpoczęłam nową pracę za granicą, będąc zaangażowana w nowe projekty, kompletnie zapomniałam, że rozstrzygnięcie przypada na początek tego roku! Pierwszą wiadomość dostałam od mojego kolegi architekta z wynikami konkursu. Później mailowo od organizatorów. Bardzo się cieszę, że praca została doceniona, ale również gratuluję wszystkim wyróżnionym w konkursie! - dodaje Julia Wilkosz.

Zwyciężczynią konkursu została Julia Wilkosz, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Julia Wilkosz zwyciężczynią konkursu "Najlepszy Dyplom - Arc...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto