Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest okazja wspólnie poznać historię jednej z najstarszych dzielnic miasta

Redakcja
Ulica Dębowa, jedna z głównych ulic Dębu
Ulica Dębowa, jedna z głównych ulic Dębu
Będzie okazja poznać historię najstarszej dzielnicy Dębu, jej architekturę i przyłączyć się do tworzenia interaktywnej mapy katowickich budynków.

Z okazji 150-lecia Katowic jest okazja poznać historię jednej z najstarszych dzielnic miasta – Dębu. Do wspólnego tworzenia i odkrywania zapraszają Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego, Centrum Cyfrowe oraz MDK „Koszutka” Filia Dąb.

W trakcie wydarzenia uczestnicy będą poznawać, opisywać, mapować i zwiedzać zabudowę Dębu, a także słuchać najbardziej interesujących opowieści związanych z dzielnicą. Wydarzenie to propozycja dla wszystkich tych, których interesuje architektura, ale także tych, którzy chcą aktywnie i ciekawie spędzić czas i lubią swoje miasto.

Pierwsze z trzech planowanych spotkań w ramach wydarzenia już się odbyło. W jego trakcie uczestnicy mieli udoskonalać interaktywną mapę Dębu. Kolejne – Mapathon II – odbędzie się 16 sierpnia w niedzielę od 11 do 14. Zadaniem uczestników będzie uzupełniać mapę. Natomiast w trakcie kolejnego – 6 września (start o 15.) odbędzie się spacer z przewodnikiem po dzielnicy, podsumowujący projekt, będzie też okazja wysłuchać najciekawszych opowieści na jej temat.

W projekcie udział może wziąć każdy, wstęp jest wolny. Informację o zapisach znajdziecie na miasto-ogrodow.eu.

Intencją organizatorów jest wspólne z mieszkańcami Dębu dopracowanie mapy katowickiebudynki.eu, która stanowi jeden z efektów wystawy „Apetyt na radykalną zmianę. Katowice 1865–2015”, poświęconej historii miasta. Ekspozycja była prezentowana w galerii Miasta Ogrodów w centrum, była o tyle nietypowa, że została celowo pozbawiona klasycznej narracji historycznej, stawiającej w centrum zainteresowania ważne postacie, wydarzenia polityczne i wojny. Ich miejsce zajęły diagramy, mapy i wizualizacje danych, ilustrujące gwałtowne przemiany w przestrzeni Katowic.

Mapa wciąż powstaje, zawiera adresy obiektów i daty oddania ich do użytku. - Obecnie pracujemy nad tym, by aplikacja udostępniała również inne informacje o katowickiej architekturze, m. in. nazwisko architekta – dodają organizatorzy. Jak zapewniają w trakcie warsztatów do dyspozycji uczestników będą książki i inne materiały źródłowe. - Warto zabrać komputer , by własnoręcznie wprowadzać do bazy kolejne informacje o katowickich budynkach – dopowiadają.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto