Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesień w Rosarium Parku Śląskiego. Ogród różany w jesiennej odsłonie ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Rosarium Parku Śląskiego w jesiennej odsłonie
Rosarium Parku Śląskiego w jesiennej odsłonie Olga Krzyżyk
Rosarium Parku Śląskiego to największy ogród różany w Polsce i jeden z największych w Europie. Miejsce to najbardziej urokliwe jest, gdy kwitnie tutaj tysiące róż. Warto jednak zajrzeć tutaj nawet jesienią. Rosarium całkowicie się zmienia o tej porze roku. Panuje tutaj cisza i spokój. Zobaczcie na zdjęciach, jak jesienią prezentuje się chorzowski ogród różany.

Największy ogród różany w Polsce, to Rosarium Parku Śląskiego

Zdecydowanie Rosarium Parku Śląskiego najpiękniej się prezentuje, gdy kwitną różne. To bowiem największy ogród różany w Polsce i jeden z największych w Europie. Zajmuje on około 7 hektarów powierzchni. Kwietniki w kształcie plastra miodu obsadzone są krzewami róż. Na tle zielonej murawy zlokalizowane są większe kwietniki w kształcie soczewek mieszczących w sobie od 300 do 1500 krzewów róż tej samej odmiany.

Nie zapomnijmy o żywopłotach utworzonych z krzewów iglastych (Thuja, Taxus) oraz liściastych (Berberis, Ligustrum). Specyficzny klimat rosarium współtworzą urokliwe oczka wodne z klombami nenufarów. Róże czepne (pnące) obrastające altany i pergole, róże parkowe (długopędowe) obrastają metalowe konstrukcje i tworząc kwiatowe piramidy a także róże miniaturowe.

O tej porze roku nie zobaczymy pięknie kwitnących róż różnych odmian, jednak Rosarium nawet jesienią ma swój urok. Alejkami ogrodu różanego spacerują niespiesznie pary, znajomi, a także rodzice i dziadkowie z dziećmi. Metalowe konstrukcje pokryte są długimi pędami pnących róż. Nawet pod koniec listopada murawa jest tutaj zielona. Jesienne, już lekko wyschnięte, sitowie zobaczymy przy małym stawie w Rosarium.

Rosarium to jeden z 35 najpiękniejszych ogrodów różanych świata.

Ciekawą atrakcją Rosarium jest też ławka, na której zasiadają Karolinka, Karlik i... gołąb. Legenda głosi, że Karolinka była bogatą młynareczką, zaś Karlik biednym leśniczym, który zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. Pokonując wiele przeszkód, Karlik powędrował za Karolinką aż do Gogolina wspomagając się flaszeczką wina. Miłość zwyciężyła i Karlik z Karolinką zostali parą bohaterów jednej z najpopularniejszych śląskich pieśni ludowych.

Pomysł utworzenia na terenie parku kolekcji ok. 30 tysięcy krzewów róż zgłosiło w roku 1964 Polskie Towarzystwo Miłośników Róż a projekt rosarium powstał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Władysława Niemirskiego – głównego projektanta Parku Śląskiego. Roboty ziemne zakończono w 1965 roku, a rok później wykonano główną część nasadzeń. Uroczyste otwarcie Rosarium odbyło się 24 czerwca 1968 równocześnie z inauguracją Pierwszej Międzynarodowej Wystawy Róż. Około 300 odmian róż (po 10-15 sztuk z każdej odmiany) pochodziło głównie z darów polskich oraz europejskich hodowców i producentów.

Dodajmy, że w katalogu wydanym w Kalkucie przez Hinduskie Towarzystwo Miłośników Róż, chorzowskie Rosarium zostało umieszczone wśród 35 najpiękniejszych ogrodów różanych świata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto