Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaworznicki poseł zajmie się energią jądrową

ZIELA
Wojciech Saługa, śląski poseł Platformy Obywatelskiej, został szefem nadzwyczajnej komisji sejmowej ds. energii atomowej. Komisja zajmie się projektami ustaw, które mają umożliwić budowę w Polsce elektrowni jądrowych.

- Przewidywany rozwój energetyki atomowej nie jest zagrożeniem dla energetyki węglowej, jak niektórzy próbują nam wmówić - twierdzi Saługa.

Komisja będzie pracować nad projektem ustawy mającej stworzyć otoczenie inwestycyjne dla energetyki jądrowej w Polsce, a także nowelizacją prawa atomowego regulującego m.in. kwestie dozoru jądrowego, zezwoleń na działalność obiektów jądrowych oraz odpowiedzialności za ewentualne szkody.

W skład komisji nadzwyczajnej weszło 23 posłów ze wszystkich klubów poselskich. Wojciech Saługa, który został przewodniczącym komisji, podczas debaty sejmowej przekonywał, że konsekwencją rozwoju gospodarczego jest stały wzrost zapotrzebowania na konsumpcję energii elektrycznej. Rząd PO przewiduje, że w ciągu najbliższych lat zapotrzebowanie na energię w Polsce i jej konsumpcja wzrośnie o ponad połowę i dlatego należy pokryć wzrastające zapotrzebowanie na energię, już dzisiaj inwestując w nowe moce produkcyjne, czyli elektrownie atomowe.

- Ilość energii produkowanej z węgla wciąż będzie wzrastać, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2, a przewidywany rozwój energetyki atomowej nie jest zagrożeniem dla energetyki węglowej, jak to próbują niektórzy przedstawiać. Elektrownie atomowe mają powstawać obok nowych, wysokosprawnych elektrowni węglowych - przekonuje Wojciech Saługa.

Program polskiej energetyki jądrowej składa się z kilku etapów. Pierwszy zakłada, że do połowy tego roku zostaną uchwalone przepisy niezbędne dla rozwoju i funkcjonowania energetyki jądrowej. Na drugim etapie, do końca roku 2013, ma być wybrana lokalizacja, a także technologia budowy. Z końcem roku 2015 ma być wykonany projekt techniczny, jak też uzyskane wszystkie potrzebne uzgodnienia i pozwolenia. Pierwszy blok powinien powstać w roku 2020.

- Przygotowane przez nas przepisy nie determinują dzisiaj budowy bloków, ale stwarzają silne i stabilne podstawy, aby, gdy taka decyzja zapadnie, móc sprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie inwestować w energetykę jądrową - tłumaczy Saługa.

Przewodniczący komisji „atomowej” przekonuje także, że podczas prac komisji weźmie pod uwagę wszystkie zalety i wady wynikające z eksploatacji elektrowni jądrowych.

- Do zalet energetyki opartej na atomie niewątpliwie należy najniższy dzisiaj wśród dostępnych technologii koszt produkcji energii oraz niski wpływ kosztów paliwa na jej cenę końcową - mówi poseł Saługa. - Wadą z pewnością są wysokie nakłady inwestycyjne oraz długi czas budowy. Po stronie zagrożeń trzeba wymienić potencjalne awarie, choć postęp technologiczny w przypadku elektrowni III generacji - a już się mówi o elektrowniach IV generacji - czyni te zagrożenia prawie niemożliwymi, a energetyka atomowa dalej uważana jest za energetykę bezpieczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto