Jan Krzysztof Duda z katowickiego klubu pokonał Sergeya Kariakina i wygrał szachowy Puchar Świata

Wojciech Szelc
Jan-Krzysztof Duda z katowickiego klubu szachowego zdobył Puchar Świata w szachach.
Jan-Krzysztof Duda z katowickiego klubu szachowego zdobył Puchar Świata w szachach. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Katowice. Jan-Krzysztof Duda z katowickiego klubu szachowego zdobył Puchar Świata w szachach. Polak pokonał Sergeya Kariakina w walce o mistrzowski tytuł. To pierwsza w historii wygrana pucharu świata przez naszego rodaka.

Polski szachista wygrał Puchar Świata

Szachista Jan-Krzysztof Duda zdobył Puchar Świata. Jest pierwszym Polakiem w historii, który może pochwalić się mistrzowskim tytułem. Zawodnik klubu Wesko HETMAN GKS Katowice w finałowym spotkaniu zmierzył się z Rosjaninem - Sergeyem Karjakinem.

W środę, 4 sierpnia br., Duda obył pierwszy mecz finałowy przeciwko Karjakinowi. Wtedy mecz zakończył się remisem. Druga runda, w której Polak grał białymi, okazała się zwycięska. 23-latek zdobył Puchar Świata oraz 100 tysięcy dolarów nagrody.

Jan-Krzysztof Duda trenuje w katowickim klubie.

Jan-Krzysztof Duda gra w szachy od piątego roku życia. Aktualnie jest związany z klubem Wesko HETMAN GKS Katowice, dziewięciokrotnym Drużynowym Mistrzem Polski w szachach. 23-latek ma na swoim koncie kilkadziesiąt zdobytych medali z cyklu mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.

Reprezentował Polskę w wielu turniejach drużynowych, m.in. na olimpiadzie szachowej w 2014 roku, drużynowych mistrzostwach euroy w 2013 roku oraz drużynowych mistrzostwach Eurpoy juniorów do lat 18 w 2013 roku.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)