Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie projekty domów wybieraja mieszkańcy Katowic?

materiał informacyjny
Wiele osób marzy o domku jednorodzinnym, w którym można poczuć prawdziwą prywatność, swobodę i zdecydowanie lepszy komfort niż w bloku. Dzisiaj coraz częściej decydujemy się właśnie na to rozwiązanie - zamawiamy gotowy projekt domu, a za kilka miesięcy możemy się wprowadzać. Jak to wygląda na Śląsku - w Katowicach? Jakie tam najczęściej wybierane są projekty domów? Tak samo, jak w innych regionach, czy jednak trochę inaczej?

Podobieństwa

Na początku odpowiemy na pytanie postawione we wstępie - tak, mieszkańcy Katowic wybierają podobnie, jak inni Polacy. Nie jesteśmy krajem o dużych różnicach kulturowych, regiony - choć każdy piękny na swój sposób - nie różnią się aż tak bardzo pod względem geograficznym. Co prawda, na północy mamy morze, na wschodzie jeziora, a na południu góry, ale jak popatrzymy na stolice województw, to zobaczymy bardzo dużo podobieństw. Ujawniają się one właśnie pod kątem zabudowy, co oznacza, że podobne domy zobaczmy i na Górnym Śląsku i na Mazurach. Oczywiście mówimy o współczesności, bo wiadomo, że w przeszłości wyglądało to zupełnie inaczej.

Odległa przeszłość

Przede wszystkim buduje się coraz mniej willi, wielkich posiadłości imitujących dworki, rezygnuje się z dziwacznych, ekstrawaganckich budowli. Takie domy to raczej pozostałość z lat 90., gdy po okresie komunizmu ludzie zachłysnęli się, że mogą budować w różnym stylu, więc czerpali garściami z każdego po trochu. Szkoda, że nie było w tym większego zamysłu…

Tradycyjny, tani w utrzymaniu

Dzisiaj liczy się tradycyjna bryła, duże przeszklenia, a powierzchnia nie musi być wcale jakaś wielka. Mieszkańcy Katowic wybierając projekt domu, w pierwszej kolejności zwracają uwagę na wygodę i prostotę, gdyż dzięki temu łatwiej można zaprojektować swoje wnętrza. Liczy się pragmatyzm, a więc od razu odrzucane są zbyt duże domy, które będą bardzo kosztowne w utrzymaniu. Objawia się to też w tym, że rezygnuje się z dodatkowych pomieszczeń bez jakiegoś konkretnego celu - dom ma być czytelny, a każde wnętrze ma czemuś służyć, a nie stać puste.

Najczęściej wybierane są domy z czterema pokojami, chociaż i 3-pokojowe cieszą się podobną popularnością. Rzadziej są wybierane małe 2-pokojowe domy, a już w ogóle bardzo sporadycznie wybierane są domy z siedmioma czy ośmioma pokojami, o willach już nie wspominając. To może dziwić, jak popatrzymy na domy, które budowało się przed laty. Wielopokoleniowe, domy, w których miały zostać dzieci lub mieszkać całe rodziny - rodzice, dzieci, babcie oraz dziadkowie. Dzisiaj nastały inne czasy, a więc w Katowicach, jak i innych dużych miastach w Polsce stawia się na rozsądek, pamięta się jednocześnie o niepewności jutra. Lepiej nie generować za bardzo przyszłych kosztów, bo zamiast radości z posiadanego domu, mogą pojawić się problemy, aby w ogóle utrzymać zbyt rozbudowany dom.

Jaka powierzchnia?

Jak przełożyć to na metraż, to większość osób decyduje się na dom o powierzchni 100-150 mkw. Podział też jest jasno określony i często spotykany, czyli na parterze mamy kuchnię, która jest połączona z salonem, łazienkę i dodatkowy pokój lub gabinet. Do tego korytarz, kotłownia, wiatrołap i schody prowadzące na piętro budynku bądź poddasze. Jednocześnie popularne są też domy o powierzchni do 100 mkw, bo to wciąż metraż pozwalający na komfortowe funkcjonowania klasycznej rodziny (czyli 2+1 lub 2+2).

Katowiczanie lubią tradycję

Choć w Katowicach pojawia się coraz więcej domów nowoczesnych, to jednak króluje tradycja i to, co dobrze znamy. Liczy się klasyczna architektura z dwuspadowym dachem. Domy wyglądają przytulnie, nie wyróżniają się spośród innych w okolicy. Są stonowane, schludnie wyglądające, bez zbędnych ozdobników czy mieszania stylów. Są spójne, a teren wokół nich jest uporządkowany.

Domy z katalogu czy na indywidualne zamówienie?

Tu raczej wygrywa ta pierwsza opcja, bo gotowe projekty domów, które znajdziemy pod adresem https://www.domoweklimaty.pl/ to wiele zalet. Najważniejsze plusy są te, które wiążą się z kosztami, bo za taki projekt zapłacimy mniej, niż gdybyśmy zamawiali u architekta. Poza tym wszystko odbywa się szybciej, nie trzeba omawiać każdego detalu, wszystko jest doskonale opracowane i gotowe do budowy.

Podsumowując, widzimy, że mieszkańcy Katowic wybierają solidne, sprawdzone projekty domów, robią to świadomie, bo wiedzą, czego chcą. Nie celują w rozwiązania, które są efektowne, ale i kosztowne, a już na pewno bezsensowne pod kątem funkcjonalności i generowania dodatkowych kosztów. W innych regionach Polski wygląda to podobnie, widocznie nastał teraz czas na takie projekty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto